Doğru Kablo Ceketleri Seçtiniz mi?

- Aug 03, 2019-

Doğru Kablo Ceketleri Seçtiniz mi?

Yama kablolarının çeşitli ceketlere sarıldığını fark ettiniz mi? Bu kablo ceketleri, iç kablo parçalarına koruma görevi görmek için önemlidir. Farklı tipte ceketler uygulamaları da etkileyebilir. Kablo ceketlerindeki farklılıkları bilmek, kablo seçerken daha iyi kararlar almanıza yardımcı olacaktır. Farklı durumlarla başa çıkmak için birçok malzeme kablo ceket olarak yapılabilir. Bu makale temel olarak bazı ortak tipleri tanıtacak ve farklılıklarını analiz edecektir.

Kablo ceket

PVC

PVC (polivinil klorür) genel patch kablolar için yaygın olarak kullanılan yaygın bir kılıf türüdür. Düşük maliyetli ve kolay üretim, dünyadaki popülerliğine katkıda bulunur. Patch kablolar kullanıldığında PVC ceketleri hemen hemen her yerde bulabilirsiniz. PVC malzeme yüksek oranda neme karşı dayanıklıdır, bu nedenle nemli ortama mükemmel şekilde uygulanabilir. Ancak hizmet ömrünü sınırlayacak bazı kusurları da var. Örneğin, PVC malzeme genellikle doğrudan güneş ışığı altında kırılgan hale gelir ve daha fazla bükme gerektiğinde esnekliği kısıtlanır.

LSZH

LSZH (düşük dumanlı sıfır halojen), ateş altında düşük toksik ve aşındırıcı gaz veren maddedir. Kablolar açık ateş veya kısa devre arızası ile karşılaştığında yüksek görünürlük ve düşük solunum hasarı sağlar. LSZH kablo kılıfı tipik olarak, uçak, vagon, gemi, bina vb. Gibi duman faktörünün en önemli olduğu alanlara uygulanır.

OFNP

OFNP (optik fiber iletken olmayan plenum), optik kabloların içinde elektriksel olarak iletken bir bileşeni olmayan NFPA (Ulusal Yangından Korunma Derneği) tarafından belirlenir. Bu tip kablo kılıfı yangını etkili bir şekilde önleyebilir ve düşük duman yayabilir. OFNP kablosu, en yüksek yangın derecelendirmeli fiber kablodur ve yenisi yoktur. Kanallar, plenumlar ve diğer bina hava akımı alanları dahil yerler kurulum için uygundur.

PUR

PUR (poliüretan) kablo kılıfı, genellikle zorlu ortamlarda kullanılan termoplastik malzemedir. Hem mekanik direnç hem de kimyasal direnç sağlar. Böylece, PUR kablosu, güçlü koruyucu kaplama gerektiren endüstriyel uygulamalar için monte edilebilir. Ayrıca esnekliği, sürekli esnek uygulamalarda geri çekilebilir yama kabloları için iyi bir malzeme olmasını sağlar. Ancak, genel kablo ceketlerinden daha pahalıdır.

PTFE

PTFE (politetrafloroetilen) kılıf, aşırı ortamlar için uygun sentetik bir floropolimer maddedir. Hem yüksek hem de düşük sıcaklıklarda çok dayanıklıdır ve çoğu yağ, yakıt ve sıvıdan etkilenmez. Bu tür kablo kılıfları askeri, havacılık, koaksiyel ve cihaz kablolama uygulamalarında yaygın olarak kullanılır.

Silgi

Lastik ceket dış veya ıslak ortamlarda taşınabilir güç uygulamaları için iyi bir seçenektir. Esneklik, yüksek sıcaklık dayanımı ve dayanıklılık konularında plastik malzemelerden daha iyi performans gösterir. Maden dalgıç pompaları, kontrol devreleri, motor ve ilgili makineler, inşaat ekipmanları vb. Gibi diğer uygulamalar da mevcuttur.

Silikon

Silikon, aşırı sıcaklıklara ve kimyasallara karşı daha fazla esnekliğe ve daha güçlü bir dirence sahip sentetik kauçuktur. Tabii ki, PTFE kadar yüksek sıcaklıklarda çalışmaz. Ancak son derece esnek bir karakteristik özelliği olan silikon kablo kılıfı, çok sayıda tel bükmenin gerekli olduğu uygulamalar için mükemmeldir. Yangınla karşılaştığında, sadece çevre dostu olan az miktarda duman üretilecektir.

Sonuç

Bu makaleyi okuduktan sonra, geçerli kablo kılıfı tipleri ve nerede kullanılması gerektiği hakkında genel bir fikir edinebilirsiniz. Ve kesinlikle, projeniz için en uygun ceketi bulmak istiyorsanız, bu bilgiyi bilmek yeterli değildir. Ancak umarım bu makale gelecekteki uygulamalarınızda doğru kablo ceket seçmenin önemini anlamanıza yardımcı olabilir.

Bir çift:Yama Paneli Önerileri Sonraki:Yapısal Kablolama Çözümlerinizi Yaratın