MTP / MPO Konnektörlü Yüksek Yoğunluklu Kablolama

- May 23, 2020-

40 Gbps ve 100 Gbps kullanımında beklenen artışla birlikte, daha yüksek ve daha yüksek yoğunluklu fiber kablolama çözümlerine yönelik artan bir talep var. Mevcut ve gelişmekte olan ağ teknolojileri, veri merkezinde artan veri hızlarına ve fiber kullanımına duyulan ihtiyacı artırmaktadır. MTP / MPO konektörleri ile yüksek yoğunluklu kablolama, çift yönlü fiber seri iletiminden 12 ve 24 fiber paralel optik iletime kolay bir geçiş sağlamak için bu eğilimleri ele almak için gereklidir.

MTP / MPO Konektörü Nedir?

MPO konnektörü, IEC 61754-7 ve TIA / EIA 604-5'e göre tanımlanan, RJ 45 konektörle karşılaştırılabilecek en küçük alanlarda 72 adede kadar fiber barındırabilen çok fiberli bir konnektördür. . MPO konektörleri en çok 12 veya 24 fiberler için kullanılır. Daha düşük toleranslar ve daha iyi zayıflama değerleri elde etmek için US Conec, MPO'dan daha iyi optik ve mekanik kaliteye sahip MTP konnektörünü geliştirdi. MTP / MPO konektörleri aşağıdaki avantajları sağlar:

 • Bir uçtaki tek bir 12 fiber konektör, diğer uçtaki LC veya SC gibi çoklu dubleks konektörlere bağlanır

 • Bağlantı kabloları, ekipmanın üzerindeki patch panellere yerleştirilen modüllere önceden bağlanabilir

 • Gerekirse modüller değiştirilebilir ve yükseltilebilir

 • Ölçeklenebilir ve teknoloji değişikliklerine uyarlanabilir

 • Gerekirse modül bir fan çıkışı ve adaptör plakası ile değiştirilebilir

MTP / MPO Kablo Grupları

Saha sonlandırması yaygınlaştığından, aşağıda listelenen MTP / MPO teknolojisi ve MTP / MPO kablo montajları giderek daha popüler hale gelmektedir.

MTP / MPO Bagaj Kablosu

MTP / MPO devre kabloları MTP / MPO konektörleriyle sonlandırılır. Devre kabloları 12, 24, 48 ve 72 fiberlerle kullanılabilir. MTP / MPO devre kabloları veri merkezi uygulamaları için tasarlanmıştır. Tak ve çalıştır çözümleri, bükülme yarıçapını en üst düzeye çıkarmak ve kablo ağırlığını ve boyutunu en aza indirmek için mikro çekirdek kablo kullanır.

MTP / MPO Kablo Demeti

MTP / MPO kablo demetine MTP / MPO koparma kablosu veya MTP / MPO fan çıkış kablosu da denir. Bu kablonun bir ucunda tek bir MTP konektörü vardır. Bu, 6 veya 12 konektörlere (LC, SC, ST, vb.) MTP / MPO kablo demeti montajı, yüksek bağlantı noktası sayısı olan ağ anahtarlarına bağlantılar için popüler bir yöntem haline gelmiştir.

Push-Pull MTP / MPO Yama Kablosu

Bir itme ve çekme kablosu, tüm konektörü itmek veya çekmek için kullanılan konektöre takılı bir sekme dışında, geleneksel yama kablolarıyla aynı bileşenlere ve iç yapıya sahiptir. Bu küçük push-pull tırnağı basit görünür ancak 40 / 100 G geçişinde yüksek yoğunluklu kablolama için işlevseldir. En yüksek yoğunluk için Push-Pull MTP / MPO patch kablosu, SAN anahtarlarının altında veya süper bilgisayarların yakınında yüksek yoğunluklu MTP sunumuna izin verir. Ayrıca yükseklik alanının 2 U'sundaki 192 MTP bağlantılarına erişim sağlar.

High-Density-LC-Uniboot-Patchcord-Push-Pull

Yüksek Yoğunluklu Kablolama Trendleri

MTP / MPO tarzı önceden sonlandırılmış kablolar, özellikle veri merkezi ve depolama alanı ağ ortamına uygun, pazar lideri düşük kayıplı, hızlı ve verimli bir bağlantı sistemi sunar. Aşağıdaki faktörler yüksek yoğunluklu kablolama eğilimine yol açar:

 • Daha az kablo boyutu ve ekipmana artan hava akışı

 • Yüzlerce bağlantı noktasına sahip Yüksek Yoğunluklu blade sunucular

 • Sanallaştırma ve bulut bilişim

 • Raf alanı için yüksek gayrimenkul maliyetleri

 • Daha kısa kurulum süreleri

 • Yapısal kablolama yaklaşımı (bölge yaklaşımı)

 • 40 G ve 100 G paralel optik

FOCC, MTP / MPO devre kablosu, MTP / MPO kablo demeti kablosu, Push-Pull MTP / MPO patch kablosu dahil olmak üzere geniş bir MTP / MPO stili önceden sonlandırılmış kablo seçenekleri sunar. Ayrıca, biz de Push-Pull sekmesi LC yama kablosu ve diğer ilgili fiber kablolar. Tüm bu kablolar yüksek esneklik ve güvenilirliğe sahiptir. Özel gereksinimlerinize göre özelleştirilebilirler.

Bir çift:40 G Çözümleri: Çift Yönlü Fiber veya MPO / MTP Fiber? Sonraki:Fiber Optik Zayıflatıcı Kılavuzu