FTTH Genişbant Nasıl Çalışır?

- Apr 17, 2019-

FTTH Genişbant Nasıl Çalışır?


İnternet kullanımınızın son birkaç yılda nasıl geliştiğini düşünün ve düşünün. Çoğu insan gibiyseniz, yapacaksınız ve zengin medyayı arttırmak, resim ve video yüklemek ve indirmek gibi daha fazla çevrimiçi etkileşimi dört gözle bekliyorsunuz.

Bugünlerde daha büyük dosyalar siber ağda ilerliyor ve uzmanlar bu eğilimin yalnızca artacağını düşünüyor. Ocak 2008'de Discovery Institute tarafından yapılan araştırmada, yeni teknolojilerin İnternet trafiğini önümüzdeki 10 yıl içinde mevcut oranının 50 katına çıkaracağını tahmin ediyor.

Daha iyi bağlantı için olan baskı, sağlayıcıların ve kullanıcıların elyaflarını evdeki geniş bant bağlantılarına potansiyel bir çözüm olarak görmelerinin ana nedenlerinden biridir.

FTTH geniş bant bağlantıları, bireysel konutlar için fiber optik kablo bağlantısına bakın. Bu optik tabanlı sistem, yaklaşık aynı fiyatla, geleneksel bakır koaksiyel kablodan daha verimli bir şekilde büyük miktarlarda dijital bilgi, telefon, video, veri ve benzeri sağlayabilir. FTTH binaları, çalışacak hem aktif hem de pasif optik ağlara bağlıdır.

FTTH Fiber Kablo bağlantısı, Amerika Birleşik Devletleri'nde 1 milyondan fazla tüketicinin ve dergiye göre geniş bant mülkiyetinin avantajlarından yararlanmak için 6 milyondan fazla Japon ve 10 milyondan fazla bir gerçeklik gerçeğidir. Pek çok insan, FTTH teknolojisinin standart bir ağ bağlantısını öngörmek için trafik sıkışıklığını çözebileceğini düşünüyor.

Dünya genelinde 10 milyondan fazla ev zaten ev genişbant bağlantılarına fiber kullanıyor çünkü teknoloji mevcut teknolojilere göre birçok avantaja sahip.

FTTH geniş bant bağlantılarının avantajları nelerdir?

FTTH - “tesislere fiber” genişbant için FTTP olarak da adlandırılan en önemli avantajlardan biri, bükümlü çift iletkenlerden, DSL veya koaksiyel kablodan çok daha hızlı bağlantı hızları ve taşıma kapasitesi sağlamasıdır. FTTH Konseyi’ndeki uzmanlar, eve fiber bağlantıların önümüzdeki on yıl boyunca öngörülen tüketici taleplerini güvenilir ve düşük maliyetli bir şekilde karşılayacak yeterli bant genişliğine sahip tek teknoloji olduğunu söylüyor. Dünya çapında işletmeler, tüketici talebine göre tahmin ettikleri gibi işe girerek gösterdikleri için teknoloji zaten uygun fiyatlı.

Fiber, uzun bir erişimle birleşik neredeyse sınırsız bir bant genişliğine sahiptir, bu onu “geleceği güvenli” ya da uzun bir süre boyunca uygulanacak standart bir ortam haline getirir.

Ancak, bant genişliği maliyetini ve mevcut teknolojiyi büyük ölçüde iyileştirmek. FTTH Konseyi'ne göre, kablo şirketleri on yıl önce aileye bağlanmak için yaklaşık 84 milyar dolar harcadı, ancak bugünün dolarlarında FTTH teknolojisine sahip olan evler için daha düşük maliyetli.

FTTH gelecekteki İnternet kullanımını bile ele alabilecek, bazı uzmanlar geleceği görecek. 3D holografik yüksek çözünürlüklü televizyon ve oyunlar gibi teknolojiler bir gün dünyanın her yerindeki ailelerin günlük ihtiyacı olacak. FTTH, bu tür ekipmanların tahmini 30-gigabayt / saniye ihtiyaçlarını karşılayabilecek.

Aktif ve Pasif Optik Ağlar

FTTH geniş bant bağlantılarını mümkün kılan iki önemli sistem türü vardır. Bunlar aktif optik ağlar ve pasif optik ağlardır. Her biri verileri ayırmak ve doğru yere yönlendirmek için yollar sunar ve her birinin diğerine kıyasla avantaj ve dezavantajları vardır.

Aktif bir optik sistem, sinyal dağıtımını yönetmek ve belirli müşterilere sinyalleri yönlendirmek için bir yönlendirici veya bir anahtar toplayıcısı gibi elektrikle çalışan bir anahtarlama ekipmanı kullanır. Bu anahtar, gelen ve giden sinyalleri doğru yere yönlendirmek için çeşitli şekillerde açılır ve kapanır. Böyle bir sistemde, bir müşterinin kendi evine koşan özel bir elyafı olabilir.

Diğer yandan, pasif bir optik ağ, elektrikle çalışan anahtarlama ekipmanlarını içermez ve bunun yerine, ağ içinde hareket ettikçe optik sinyalleri ayırmak ve toplamak için optik ayırıcılar kullanır. Pasif bir optik ağ, ağın bölümleri için fiber optik telleri paylaşır. Elektrikli ekipman yalnızca sinyalin kaynağında ve alıcı uçlarında gereklidir.

Avantaj ve Dezavantajların Aktif ve Pasif Optik Ağları

Pasif optik ağların veya PON'ların bazı belirgin avantajları vardır. Her fiber optik telin 32 kullanıcıya kadar hizmet verebilmesi için verimlidirler. PON'lar, etkin optik ağlara kıyasla düşük bina maliyetine ve düşük bakım maliyetlerine sahiptir. Birkaç hareketli veya elektrikli parça olduğundan, bir PON'da yanlış gidebilecek daha az şey vardır.

Pasif optik ağların da bazı dezavantajları vardır. Aktif bir optik ağdan daha az menzile sahipler, yani aboneler coğrafi olarak verilerin merkezi kaynağına daha yakın olmalıdır. PON'lar ayrıca, ortaya çıktıklarında bir arızayı izole etmeyi zorlaştırır. Ayrıca, bir PON'daki bant genişliği bireysel abonelere tahsis edilmediğinden, veri aktarım hızı, gecikme olarak bilinen bir efektle yoğun kullanım süreleri sırasında yavaşlayabilir. Gecikme, kaliteyi korumak için yumuşak bir oran gerektiren ses ve video gibi hizmetleri hızla düşürür.
Aktif optik ağlar da bazı avantajlar sunar. Ethernet teknolojisine güvenmeleri, satıcılar arasında birlikte çalışabilirliği kolaylaştırır. Aboneler, uygun bir veri aktarım hızı sağlayan donanımı seçebilir ve ihtiyaçları yeniden yapılandırmak zorunda kalmadan ihtiyaçları arttıkça ölçeklenebilir.

Bununla birlikte, aktif optik ağların dezavantajları da vardır. Her 48 abone için en az bir anahtar toplayıcı gerektirir. Güç gerektirdiğinden, aktif bir optik ağ doğal olarak pasif bir optik ağdan daha az güvenilirdir.


Bir çift:Fiber Optik Sensörlerin Uygulamaları ve Gelişmeleri Sonraki:APC, UPC, PC ile Fiber SFP Modülü Uyumluluğu