Plastik Optik Elyaflar Hakkında Ne Kadar Biliyorsunuz?

- Mar 26, 2019-

Plastik Optik Elyaflar Hakkında Ne Kadar Biliyorsunuz?


Plastik optik fiber veya POF, son on yılda cam optik fiberin başarısı ile gölgede bırakılmıştır. Sonuç olarak, POF düşük bit oranına ve kısa mesafe uygulamalarına düşürüldü. Son teknolojik gelişmeler ve otomotiv endüstrisinde bir katil uygulamasının ortaya çıkması, POF'yi orta mesafelerde ve 10 gbps'lik bit hızında cam elyafı veya bakır için düşük maliyetli bir alternatifin zorluğuna itmiştir. Bu makale POF'nin tarihçesini, POF ile ilgili bir buzz yarattığını gösteren teknik gelişmeleri ve POF'u ana akıma iten uygulamaları gözden geçirmektedir. Ek olarak, POF teknolojisi “Yıkıcı teknolojiler” ile ilişkilendirilen benzer özellikler gösterir.

İnsanlar optik fiberleri duyunca hemen cam düşünürler. Sektördeki uzmanlar dahil az sayıda insan, camdan yapılanları ortaya çıkaran plastik optik fiberleri (POF'ler) bilir. Cam elyafların bazı avantajları olduğu için, piyasaya hakim olmuşlardır, POF'lar büyük ölçüde arka planda kalmıştır. Bununla birlikte, teknolojideki ve uygulamalardaki son gelişmeler POF'lerin imajını parlattı ve dünya çapında teknoloji şirketleriyle daha büyük bir pazar buluyorlar. Bugün, yeni bir coşku optik fiberlerin plastik tarafına nüfuz ediyor. Kağıt, plastik optik liflerin, ortaya çıkan uygulamaların ve teknolojik gelişmelerin gelişimini inceler.

POF'ler bakır teller, koaksiyel kablolar, cam optik fiberler ve kablosuz ile rekabet eder ve cam optik fiber bağlantılarda kullanılanlara benzer bir verici, alıcı, kablo ve konektör gerektirir. Üreticiler polistiren, polikarbonatlar ve polimetil metakrilat (PMMA) gibi plastik malzemelerden POF'ler oluşturur. Bu malzemeler görünür aralıkta (520-780 nm) transmisyon pencerelerine sahiptir.

Bununla birlikte, bu dalga boylarında iletilen ışık kaybı, PMMA için 150 dB / km ila polistiren ve polikarbonatlar için 1,000 dB / km arasında değişmektedir. Bu kayıplar çoğu zaman plastik elyafları, tek modlu bir elyaf için 0.2 dB / km ve çok modlu elyaf için 3 dB / km'den daha az olan yüksek kaliteli cam elyaflara karşı rekabet etmekte engellemektedir. Bu nedenle, plastik elyaflar, yüzlerce kilometre camla karşılaştırıldığında, tipik olarak birkaç yüz metre veya daha az olan kısa mesafeli uygulamalara aktarılmıştır. Bununla birlikte, POF'ler endüstriyel kontroller, otomobiller, yüksek enerjili parçacıkları saptama sensörleri, işaretler, aydınlatma (müzelerde sanat eserlerini içeren sanat eserleri dahil) ve kısa veri bağlantıları gibi alanlarda birçok uygulama bulmuşlardır. Temel olarak, POF uygulamaları veri iletişimine ve veri dışı uygulamalara ayrılır (örneğin sensörler ve işaretler). Günümüzde POF üretimindeki artış veri aktarımında kullanımından kaynaklanmaktadır.

POF'un avantajları nelerdir? Bazı kullanıcılar POF sistemlerinin aşağıdakileri içeren cam elyaf veya bakır tel ile karşılaştırıldığında faydalar sağladığını tespit eder:

• daha basit ve daha ucuz bileşenler

• Daha hafif

• görünürde işlem

• daha fazla esneklik ve bükülme, şok ve titreşime karşı esneklik

• elektromanyetik parazitlere karşı bağışıklık (EMI)

• taşıma ve bağlantı kolaylığı

• basit ve ucuz test ekipmanlarının kullanılması

• Lazer ışık kaynağı gerektiren cam elyaflarından veya elyaf bantlarından daha fazla güvenlik

• alıcı vericiler bakır alıcı vericilerden daha az güç gerektirir

FOCC, gereksinimlerinize uyan özel plastik optik fiberler kullanabileceğiniz bir fiber optik kablo tedarikçisidir. Hem tek yönlü hem de çift yönlü plastik optik fiberler sağlar. Standart renk siyahtır ve diğer renkler istek üzerine sunulur.


Bir çift:Çeşitli Ortak Pasif Pasif Cihazların İsim Açıklaması Sonraki:Çok Katlı Veri Merkezinde Fiber Muhafaza Nasıl Kullanılır?