Veri Merkezinde Uygun Kablo Yönetimi Nasıl Elde Edilir?

- Apr 25, 2019-

Veri Merkezinde Uygun Kablo Yönetimi Nasıl Elde Edilir?


Veri merkezi, işletmenizin can damarı olan kalbidir. Onsuz, her şey durur. Veri merkezinde yanlış bir şey olduğunda işiniz de öyle. Birçok veri merkezi için kabloları yönetmek bir düşüncedir. Ancak aslında kablo yönetimi, veri merkezi tasarımının en önemli yönlerinden biridir. Aşağıdaki kablo yönetimi ipuçları, bir veri merkezinin günlük tesis yönetiminde yardımcı olur.

Bir Kez Kes, Bir Kez Ölç

Eski bir atasözü ama önemli bir şey. Kablolarınızı dikkatlice ölçmezseniz, sadece karışık bir karmaşa yaratmaz, aynı zamanda çok pahalı atıklar yaratırsınız. İki metre boşa harcanmış kablonun fazla miktarda olmadığını düşünebilirsiniz, ancak bu boşa harcanan ayakları topladığınızda çok büyük bir maliyet olacaktır. Bu nedenle, zaman ve paradan tasarruf etmek için bir kez keserken iki kez ölçmeyi unutmayın.

Kablo Etiketleme

Bir güç veya veri kablosu olsanız, bir sorun ortaya çıkarsa etiketleme kabloları kritik öneme sahip olabilir. Kablo etiketleri, erişilebilir, ancak çıkarılması zor olacak şekilde sabitlenmelidir. Kablolarınızı etiketlemezseniz, sadece kendiniz için daha çok iş yapıyorsunuzdur. Bir grup devreyi hızlı bir şekilde test etmeniz gerektiğini düşünün. Birkaç yama kablosunu karıştırıp çıkarın ve bunları varsayılan konumlarına geri getirme zamanı geldiğinde, her bir kablonun nereye gittiğine dair hiçbir fikriniz yoktur. Her iki ucunda bir kablo etiketi geçirmek için biraz zaman ayırarak bu sorunu önleyin.

kablo etiketi

Kablo Testleri

Kurulumdan önce tüm kablolar önceden test edilmelidir. Kurulduktan sonra, sorunları test etmek ve tanımlamak çok daha zordur. Eğer test% 100'ü geçemezse, bu kabloyu tekrar yapın. Birkaç sonlandırmada denemeden sonra, eğer kablo hala geçemiyorsa, çöpe atın. Kablolarınız için bir kalite test cihazı kullandığınızdan ve nasıl kullanılacağını tam olarak bildiğinizden emin olun. Bu basit adım, sonuçta fazladan fazla çalışmayı önleyebilir.

Kabloları Sıcak Koridorda Çalıştırın

Veri merkezinde ve çevresinde uygun hava akışı, optimum işletme verimi için kritik öneme sahiptir. Yerden güç kablolarını sıcak koridordaki bilgisayar odası klima (CRAC) ünitesinin hava akışına paralel olarak devam ettirin. Daha iyi hava akımı ve daha iyi CRAC ünite verimi sağlamak için olası havuz suyu ve kablo hava barajlarına karşı korumaya yardımcı olmak için kaplar için yükseltilmiş montaj konumlarını düşünün. Veri kablolarını yalnızca sıcak koridorda çalıştırmak, yatay ve dikey kablo yöneticileri kullanarak kablo düzenlemek, raflardaki hava akışını iyileştirmeye, sıcak noktalardan ve olası kesintilerden kaçınmaya yardımcı olacaktır.

Kablo bağları

Veri kablolarının gruplarını bir arada tutmak veya kabloları bileşenlere sabitlemek için kablo bağlarını kullanın. FOCC kablo bağları çok yönlüdür ve kablolar eklendiğinde veya taşındığında yeniden kullanılabilir veya ayarlanabilir. Fermuarlı bağlar kullanıyorsanız, bağların kesik uçlarının düzgün şekilde yerleştirildiğinden ve plenum soğutma sisteminde bir kirletici madde bulunmadığından emin olun.

kablo bağı

Renk kodu

Renk hızlı görsel tanımlama sağlar. Renk kodlaması yönetimi kolaylaştırır ve kablo izlemeniz gerektiğinde size zaman kazandırabilir. Veri kablolarında, kabloların rolünü / işlevini veya bağlantı türünü tanımlamak için renk kullanın. Güç kablolarında, yedek güç kaynakları için çift güç beslemelerini tanımlamak ve düzenlemek için farklı renkler kullanın.

Kablo Yöneticileri

Uygulamanız için en iyi kablo yöneticilerini seçin. Hiçbir kablo yöneticisi evrensel olarak kullanılamaz. Bazı kablo yöneticileri basittir ve kablo demetlerini düzenlemek için kancalar kullanır. Diğerleri daha karmaşıktır ve ayrı kabloların çeşitli noktalardan çıkmasına izin verir. Bu daha ayrıntılı kablo yöneticilerinden bazıları, paketleri gizlemek ve kurulumunuzu düzenli tutmak için kapaklara sahiptir.

kablo yönetimi

özet

Bu makale, geliştirilmiş kablo yönetimi için çeşitli ipuçları sunmaktadır. Veri merkezi kablolarınızı önceden belirlenmiş şemaya göre düzenlenmiş ve belirtilen yerlere yönlendirilmiş tutmak, basit ve ucuz bir kablo yönetim çözümüdür. Yukarıda belirtilen kablo yönetimi ipuçlarının veri merkezi kablo yönetiminizde size bir iyilik yapabileceğini umuyorum.


Bir çift:Veri Merkezinde OM5 Fiberin Avantajları ve Dezavantajları Sonraki:Fiber Optik Konnektörün Kalitesini Etkileyen Faktörler Nelerdir?