Fiber Optik Yama Paneli Nasıl Kullanılır

- Mar 02, 2019-

Nedir   Fiber Optik Yama Paneli?

Patch panel, çoklu optik fiberler ve optik ekipman arasındaki arayüz olarak tanımlanır. Kablo dolabından çeşitli terminal ekipmanlarına ağ ve fiber dağıtımına yardımcı olan bir sonlandırma ünitesidir. Fiber optik patch panel, bir haberleşme veya başka bir elektronik veya elektrik sistemindeki liman konumlarının montajını içeren monte edilmiş bir donanım birimidir. Fiber optik patch panel, fiber optik kablosunu sonlandırmak ve çapraz bağlantı için kablonun bireysel fiberlerine erişim sağlamak için kullanılır. Çoğunlukla 19 inç röle raflarına monte edilirler, ancak bağımsız raylara, dolaplara ve ayrıca duvarlara da monte edilebilirler.

fiber optik patch panel

Fiber Optik Yama Paneli Çeşitleri

Fiber optik ağ paneli, farklı tasarımlara, duvara ve rafa montaj kategorisine göre iki tipe ayrılır. Her iki tip de fiber optik kablo ve konektörleri barındırabilir, düzenleyebilir ve koruyabilir. Rafa monte edilen patch paneller düz ve açılı modellerde gelirken, duvara monte edilen patch panel birkaç fiberin doğrudan sonlandırılması için kullanılır ve çoğunlukla daha fazla gerginlik giderme kontrolü için bükülme yarıçapını sınırlandırmak için yönlendirme kılavuzlarıyla donatılmıştır.
Ayrıca liman sayısına göre de sınıflandırılabilirler. Yaygın patch paneller 12 port, 24 port, 48 port ve 96 port olarak geliyor. Bunun yüksekliği 1U, 2U, 3U ve benzeri olarak da değişebilir. Türleri hakkında daha fazla bilgi için, buraya tıklayın.

Fiber Optik Kabloyu Fiber Patch Panel'e Bağlama

Adaptörleri montaj plakasına yerleştirin, ardından montaj plakasını yerine sabitleyin. Kabloları standart sonlandırma prosedürlerine göre hazırlayın ve çalışmak için yeterli miktarda kablo olduğundan emin olun. Rakoru sabitleyerek kabloyu bağlayın ve fazladaki elyafı makaraya sarın. Bundan sonra, koruma kapağını çıkarın ve adaptördeki yerine yerleştirin. Kabloların tümü bağlandıktan sonra, kabloları bir demet içine sabitlemek için fermuarlı bir bağ kullanmak daha iyidir. Tipik bir kurulumda, bağlantı, patch panelin ön tarafına daha kısa bir kablo ve arkaya daha uzun bir kablodan oluşur. Bu şekilde, panel aksi halde pahalı olan anahtarlama ekipmanlarının yerini alabilir.
Bu, Fiber Optik Kablonun Fiber Optik Yama Paneline Nasıl Bağlandığının Özüdür.   . İçinde daha yararlı bilgiler bulabilirsiniz.

Fiber Optik Yama Paneli Nasıl Kullanılır

Bir fiber optik patch panel almak başlıca iki nedenden dolayıdır: sonlandırma ve daha iyi kablo yönetimi. Patch panel sonlandırmasına gelince, patch paneldeki fiberleri sonlandırma adımıdır, çok dikkat gerektiren kesin bir görevdir.

Kablo yönetimi ile ilgili olarak, burada kablo yöneticilerine eşlik etmenizi öneririm. Yukarıdan aşağıya bakış açısından, bir kabin içerisindeki cihazların sırası şöyle olmalıdır: fiber patch panel 1, kablo yöneticisi 1, fiber patch panel 2, kablo yöneticisi 2

Fiber optik kablolama kablo yönetimi için, fiber bağlantı panelleri de dahil olmak üzere fiber bağlantı donanımınızın yerini dikkatlice planlamalısınız. Doğrudan çapraz bağlantı ve patch panel arasında seçim yapabilirsiniz. Fiber panelleri kullanmayı seçtiyseniz, fiber yama kablolarınızın yönünü ve pansumanını ayarlamanız da gereklidir. Bu arada, ayrıca sarkan fiber yama kablolarını önlemek için fiber kablo yönetim dirseklerini kullanma seçeneğiniz de vardır. Bir fiber optik yola sahip olmak, kablo tasarımında yalnızca zamandan ve enerjiden tasarruf etmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda size verimli bir çalışma sağlayacak temiz bir kablolama sistemi sunar.

Bir çift:Modüler Patch Panel ve Breakout Kablolama: Gelecek Prova Ağları İçin Hangisini Seçmeli? Sonraki:1G, 2G, 3G Vs. Arasındaki Fark 4G ve 5G