Telli ve Katı Ethernet Kablosuna Derinlemesine Bakış

- May 27, 2019-

Telli ve Katı Ethernet Kablosuna Derinlemesine Bakış

Bildiğimiz gibi, Ethernet patch kablosu korumalı olup olmadığına göre blendajsız ve blendajlı Ethernet kablosuna (ayrıca UTP ve STP kablosu da denir) ayrılabilir. Bunun dışında Ethernet patch kablosu, farklı özellik ve avantajlara sahip olan çok damarlı ve sağlam Ethernet kablosuna da ayrılabilir. Bu iki tür Ethernet yaması kablosu çok yaygın kullanıldığından, onların hakkında iyi bir bilginiz var mı? Kablolu ağınızı tasarlarken, hangisini ağınızı dağıtmak için seçmeniz gerektiğine karar vermekten hiç tereddüt ettiniz mi? Bu yazıda, esas olarak çok telli ve sağlam Ethernet kablosunun derinlemesine çalışılmasını sağlayacak ve kablolama ağınızı yönetmeniz için en uygun olanı arayacaktır.

Telli ve Katı Ethernet Kablosuna Genel Bakış

Telli Ethernet kablosu, tipik olarak iş istasyonlarını bağlayan yama kabloları / kabloları için, duvar plakası çıkışından yama paneline ve tekli iş istasyonlarına kadar tek bir iletken oluşturmak üzere bir arada bükülmüş çok sayıda daha küçük tel şeridinden oluşur. Sağlam Ethernet kablosu, uzun mesafeli yatay ve omurga kablo geçişlerinde kalıcı ve yarı kalıcı kurulumlar için tasarlanan 8 iletkenin her biri için yalnızca tek bir bakır tel ile oluşturulmuşken, PoE (Ethernet üzerinden güç) ve HD uygulamaları . Telli ve katı Ethernet kablosu arasındaki farkı daha iyi anlamak için, aşağıdaki şekil iç yapılarını göstermektedir.

Telli ve Katı Ethernet Kablosu

Telli ve Katı Ethernet Kablo Karşılaştırma

Yukarıdaki şekilden, çok telli Ethernet kablosunun çoklu bükümlü yalıtımlı çıplak bakır iletken telinden oluştuğunu kolayca öğrenebiliriz, ancak katı Ethernet kablosu sağlam yalıtımlı çıplak bakır iletkenlere sahiptir. Telli Ethernet kablosundaki tel telleri neden bükülecek şekilde tasarlanmıştır? Bükülmemiş katı Ethernet kablosuna kıyasla, telli Ethernet kablosu bu özel tasarımdan yararlanabilir mi?

Aslında, telli Ethernet kablosunun bükülmüş özelliği, kabloyu bükülme veya hasardan korumak amacıyla tasarlanmıştır, bu da yüksek esneklik sağlar. Kablonun belirli bir iletken uzunluğu için, her bir telin merkezi iletken etrafında ne kadar büküldüğü, kablonun toplam esnekliği ne kadar yüksek olursa koruma da o kadar iyi olur. Her bir telli Ethernet kablosunun iç yapısının farklı olduğunu göz önünde bulundurarak, kablolama ağınızı yapmak için oldukça esnek bir telli Ethernet kablosu seçmek istiyorsanız, ağınızın ayrıntılı gereksinimini karşılamak için belirtilen bir tane seçmeniz daha iyi olur. .

Ethernet kablosuna gelince, özellikleri ve avantajları nelerdir ve kablo şebekesi için ne zaman ve nerede kullanılmalı veya kullanılmamalıdır? Genel olarak, bu tür bir kablonun iletkeni genellikle 22 ve 24 AWG tel ölçerli çaplara sahiptir. Örneğin, katı Cat 6 Ethernet kablosu, yeni ve yeni ortaya çıkan hızlı Ethernet uygulamaları için 24AWG kablo mastarlı katı Cat 5e Ethernet kablosundan daha büyük ama daha uygun olan 23 AWG bakır tel kullanmaktadır. Katı Ethernet kablosunun aşırı esnek, bükülmüş veya önerilen kabloların ötesinde bükülmüş olması durumunda kırılması daha kolay olduğu için, tüm katı Ethernet kabloları performans standartları için minimum bükülme yarıçapı ile ciddi şekilde yapılmalı ve kablonun performansı. Ayrıca, kırılganlığı nedeniyle günlük bağlantı kullanımı için uygun değildir, ancak kalıcı ve yarı kalıcı uygulamalar için uygundur.

Sonuç

Ethernet ağı için Ethernet yaması kablosunun çeşitliliği ve popülerliği ile, bakır iletim ortamının daha yüksek ve daha yüksek veri iletim hızını ve sıklığını destekleyeceğinden şüphe yoktur. Yukarıda belirtilen iki Ethernet yaması kablosu gibi, katı Ethernet kablosu da daha az esnektir ancak en sonuncusu kadar iyi performans göstermeyen çok telli Ethernet kablosundan daha ucuzdur. Kalıcı ve yarı kalıcı kablolama yapmak istiyorsanız, sağlam Ethernet kablosu sizin için çok fazla tasarruf sağlayacak iyi bir seçimdir. Ancak, kablo şebekeniz günlük kullanım için kullanılıyorsa, çok telli Ethernet kablosunu seçmeniz önerilir.

Bir çift:MassLink 1728-Prysmian Yüksek Fiber Sayılı Kablo Sonraki:Fiber Optik Kabloların Dört Çifti Arasında Karşılaştırma