Fiber Optik Pigtailin Tanıtımı

- Jun 21, 2019-

Fiber Optik Pigtailin Tanıtımı

Fiber Optik Pigtailin Tanıtımı

Kabloların sisteme bağlanma şeklinin telekomünikasyon ağının performansı için oldukça önemli olduğunu biliyoruz. Optik fiberlerin fiber optik pigtail ile birleştirilmesinin kanıtlanmış ve fiber sonlandırmasını kolaylaştırmanın etkili bir yolu olduğu düşünülmektedir. Kablo doğru şekilde bağlandığından, optik sinyallerin çok az geri dönüş kaybı ve düşük zayıflama ile geçmesini sağlar. Fiber optik pigtail, tek modlu uygulamaların% 99'unda kullanılan optik fiber birleştirmenin en uygun yolunu sunar.

etet

  1. Fiber Optik Pigtail Nedir?

Fiber optik örgüsü, uykuyu bırakırken kablonun sadece iki tarafında fiber optik konektörlere sahip bir fiber kablo ucudur, böylece konektör tarafı ekipmandan olabilir ve diğer bölüm optik kablo fiberleriyle eritilebilir.

Fiber optik bileşenlerin hassas hizalanması için doğru montaj sağlamak üzere fiber optik pigtailler kullanılır. Genellikle ODF, ekleme kapakları ve çapraz dolaplar gibi fiber optik yönetim ekipmanları ile birlikte kullanılırlar.

tr

Bir fiber pigtail gerçekten, bir ucunda önceden kurulmuş bir optik konektöre ve diğer ucunda açıkta kalan fiber periyoduna sahip olan, genellikle tek, kısa, genellikle tamponlanmamış bir optik fiberdir. Pigtailin ucu sıyrılır ve füzyon çok elyaflı bir gövdenin tek bir elyafına eklenir. Pigtaillerin gövde içerisindeki her bir elyafa eklenmesi, son ekipmana bağlantı için çoklu fiber kablosunu bileşen fiberlerine “keser”.

Fiber pigtailler dişi veya erkek konnektörlere sahip olabilir. Dişi konnektörler, uç noktalara veya yama lifleriyle diğer lif serilerine bağlanmalarını sağlamak için tek lifli çözeltiler mevcut olmasına rağmen genellikle çiftler halinde bir yama paneline monte edilebilir. Alternatif olarak erkek konektörleri olabilir ve doğrudan optik alıcı-vericiye takılabilirler.

trt

2. Fiber Optik Pigtail Türleri

Fiber optik pigtailler çeşitli tiplerde mevcuttur: Pigtail konnektör tipine göre gruplandırılmış, LC fiber optik pigtailler, SC fiber pigtailler ve ST fiber pigtailler vb. Vardır. Fiber tipine göre tek modlu fiber optik pigtail ve çok modlu fiber optik pigtail vardır. Ayrıca fiber sayısında 6 fiber, 12 fiber optik pigtail piyasada bulunmaktadır.

  • Fiber Tipine Göre

Fiber optik pigtailler, tek modlu (sarı renkli) ve çok modlu (turuncu renkli) fiberlere bölünebilir. Çok modlu fiber optik pigtailler 62.5 / 125 mikron veya 50/125 mikron yığın çok modlu fiber kablolar kullanır ve bir ucunda çok modlu fiber optik konektörlerle sonlandırır. 10G çok modlu fiber kablolar (OM3 veya OM4), fiber optik pigtaillerde de mevcuttur. 10G OM3 ve OM4 fiber optik pigtail ceket rengi genellikle aqua'dır. Tek modlu fiber pigtail kablolar 9/125 mikron tek modlu fiber kablo kullanır ve bir ucunda tek modlu fiber konektörlerle sonlandırılır.

  • Konnektör Tipine Göre

Sonunda sonlandırılan çeşitli pigtail kablo bağlantı tiplerine göre, LC fiber örgüsü, SC fiber örgüsü, ST fiber örgüsü, FC fiber örgüsü, MT-RJ fiber örgüsü, E2000 fiber örgüsü vb. Vardır. Farklı yapılar ve görünümlerle, her birinin farklı uygulamalarda ve sistemlerde kendi avantajları vardır. Yaygın olarak kullanılanlardan bazılarını deneyelim.

SC Fiber Optik Pigtail: SC pigtail kablo konektörü, 2,5 mm ön-radüsyonlu zirkonya veya paslanmaz alaşımlı halkaya sahip, optik olmayan bir bağlantı kesme konektörüdür. SC elyaf örgüsü, CATV, LAN, WAN, test ve ölçüm gibi uygulamalarda kullanım için ekonomiktir.

FC Fiber Optik Pigtail: FC fiber pigtail, vidalı yapıya ve yüksek hassasiyetli seramik halkalara sahip FC optik konektörlerin metalik gövdesinden yararlanır. FC fiber optik pigtailler ve ilgili ürünler genel uygulamalar için geniş çapta uygulanır.

ST Fiber Optik Pigtail: ST pigtail konnektör, çok modlu fiber optik LAN uygulamaları için en popüler konektördür. Seramik (zirkonya), paslanmaz alaşımlı veya plastikten yapılmış uzun 2.5mm çapında bir yüksektir. Bu nedenle SC elyaf pigtailleri telekomünikasyonda, endüstride, medikal ve sensör alanlarında sıklıkla görülür.

Fiber optik patch kablolar gibi, fiber optik pigtailler UPC ve APC versiyonlarına ayrılabilir. En yaygın kullanılan türler SC / APC örgüsü, FC / APC örgüsü ve MU / UPC örgüsüdür.

  • Uygulama Ortamına Göre

Bazı pigtail kabloları zorlu veya aşırı ortamlara dayanacak şekilde özel olarak döşenmiştir, işte burada zırhlı fiber pigtail ve su geçirmez fiber pigtail geliyor.

Zırhlı Pigtail: Dış kılıfın içinde paslanmaz çelik boru veya diğer güçlü çelikler ile kaplanmış zırhlı fiber optik pigtailler, içerideki fiber için ekstra koruma sağlar ve ağ için ilave güvenilirlik sağlarken, kemirgenlerin, inşaat işlerinin, diğer ağırlığın neden olduğu gereksiz zararı azaltır kabloları.

Suya Dayanıklı Pigtail: paslanmaz çelikten güçlendirilmiş su geçirmez ünite ve zırhlı dış mekan PE (Poly Etilen) ceket ile tasarlanan su geçirmez elyaf pigtail, iletişim kuleleri, CATV ve askeri gibi zorlu ortamlara mükemmel uyum sağlar. Su geçirmez örgülü kablo, dış mekan bağlantılarında kullanımı kolaylaştırarak iyi tokluk, çekme ve güvenilir performans sağlar.

  • Fiber Sayısı

Fiber optik pigtailler 1, 2, 4, 6, 8, 12, 24 ve 48 iplikçikli fiber sayısına sahip olabilir. Simplex fiber optik pigtailin bir ucu ve bir ucunda bir konektörü vardır. Çift yönlü fiber optik pigtail iki ucunda ve bir ucunda iki konektöre sahiptir. Her fiber “A” veya “B” olarak işaretlenmiştir veya polariteyi işaretlemek için farklı renkli konektör çizmeleri kullanılmaktadır. Benzer şekilde, 4, 6, 8, 12, 24, 48 ve 48'den fazla fiber fiber optik pigtailler karşılık gelen özelliklere sahiptir.

Not: Fiber pigtailler dişi veya erkek konnektörlere sahiptir. Dişi konnektörler yama paneline monte edilebilir. Ayrıca, doğrudan optik alıcı-vericiye takılan erkek konektörlere sahiptir.

e

3. Kaliteli Fiber Pigtailler Nasıl Seçilir?

Fiber optik pigtailler, her ikisi de hızlı bir sonlandırma yöntemi sağlayan füzyon veya mekanik birleştirme ile kablolara bağlanır. Temel olarak, fiber pigtail düzenekleri kablo düzenekleridir; bu, fiber pigtail'in içerdiği kısımlar anlamına gelir - bir konektör, bir halka, standart fiber ve ceket tipleri, her deneyimli fiber teknisyeninin aşina olduğu bileşenlerdir. Her zaman lif örgüsü siparişinin, ihtiyacın olacağını düşündüğünden birkaç metre daha fazla olduğuna dikkat et. Ekstra gevşeklik, ekleme hatalarının düzeltilmesine izin verir veya başka bir fiber pigtail ile başlamak zorunda kalabilirsiniz. Daha Fazla İşgücü Maliyeti ve Zamanından Tasarruf, Fiber optik pigtailin faydalarından biri daha düşük işçilik maliyetidir: füzyon ekleyiciye erişime izin verdiğinizde, fiber pigtail kablosunu bir dakika veya daha kısa bir sürede kablonun üzerine eklersiniz.

Fiber optik pigtail kalitesi tipik olarak yüksektir, çünkü bağlayıcı uç fabrikada kontrollü bir ortama tutturulmuştur. Ve fabrika, tek modlu pigtail montajını, saha sonlandırmasının yapılabileceğinden daha doğru şekilde yapabilir. Sahada bir elyaf örgüsünü test etmek kolay değildir, ancak fabrikada güvenilir ölçümlerle uğraşıyorsunuz. Öte yandan, saha sonlandırması için harcanan zamandan tasarruf sağlar.

4. Sonuç

Fiber optik pigtail, daha kolay lif sonlandırması için uygun ve güvenilir bir çözüm olarak hizmet eder ve bu da çalışma süresinin ve işçilik maliyetlerinin azaltılmasında etkili bir şekilde katkıda bulunur. Fiber pigtail'in performansı çok önemlidir, bu yüzden konnektörün kalitesi, halka malzemesi ve pigtaillerin kablo uzunluğu, fiberin daha kolay sonlandırılmasını sağlamak için dikkate alınmalıdır.

Bir çift:UPC ve APC Konektörü Arasındaki Fark Nedir? Sonraki:FOCC'nin MPO Bağlantı Kabloları