MPO Konnektörüne Giriş

- Mar 16, 2019-

MPO Konnektörüne Giriş

Birkaç yıl önce tanıtılan MPO konektörleri artık dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Bireysel bağlayıcıların füzyon eklenmesi için gereken süreyi azaltmak üzere tasarlanmıştır. Çok sayıda elyafı tek bir konektörde birleştiren MPO konektörü, yalnızca bağlantı fiberlerinin zamanını büyük ölçüde düşürmekle kalmaz, aynı zamanda çok fazla alan kazandırır. Bu gönderide MPO konektörü hakkında ayrıntılı bilgi verilecek.

MPO Bağlayıcı Görünümü

Her MPO konektörünün konektör gövdesinin bir tarafında bir anahtarı vardır. Anahtar üstüne oturduğunda, buna anahtar konum olarak da bilinir. Anahtar altta oturduğunda, buna aşağı tuş adı verilir. Bu oryantasyonda, konektördeki fiber deliklerinin her biri soldan sağa sırayla numaralandırılır. Bu konektör deliklerini konumlar veya P1, P2 vb. Olarak adlandırırız. Ayrıca her konektör, fişe takılı olduğunda konektörün 1. konumunu belirlemek için konektör gövdesi üzerinde beyaz bir nokta ile işaretlenir.

MPO konektörü

MPO Konnektör Tipleri

MPO konektörü başlangıçta şerit fiber için tasarlanmıştır ve 12, 24, 48 ve 72 fiber çeşitlerinde mevcuttur. Genel olarak iki popüler MPO konnektör tipi vardır: 12 fiber MPO konektörü ve 24 fiber MPO konektörü.

12 Fiber MPO Konektörü

12-fiber MPO konektörü, 6x10G iletim lifleri sağlayabilir ve 6x10G lifler alabilir. Alıcı-vericiler ve ekipman yalnızca 40 G veri hızını destekleyebildi, bu yüzden burada bir ikilem var. 60G teslim edebilen 12 lifli bir MPO konektörümüz var ama aslında sadece 40G veriyor. Bu, bağlayıcı elyafların% 33'ünün kullanılmadığı anlamına gelir. Aslında, alıcı-vericide 8 fiber kullanılıyordu ve 4 tanesi yedekdi. 12 lifli MPO konektörü, uzun vadede hiç kimse endüstrinin nasıl gelişeceğini öngöremediğinden, en iyi omurga seçimi değildi.

12 fiber MPO konektörü

12 fiber içeren 12 fiber MPO konektör, yoğunluğun 12 katına kadar çıkarak raf alanında tasarruf sağlar. Veri merkezlerinde kabul edilebilecek kadar tekrarlanabilir performansa sahip ilk bağlayıcıdır. 12 fiber MPO konektöre sahip bir omurga inşa ederseniz, temel olarak gelecekteki geçirmezliği sağlamak için uçta herhangi bir bağlantı kurabilirsiniz (LC, SC vb.). Bu nedenle, veri merkezlerinin çoğu, omurgada 12 fiber MPO kablolaması ve anahtarlar ve sunucular gibi ekipmanlara bağlanan MPO-LC kablo demetleri ile inşa edilmiştir. Günümüzde pek çok ekipman hala bir LC alıcı-verici arayüzüne sahiptir, bu nedenle kablo demetinin omurgadaki MPO'dan porttaki LC'ye dönüştürülmesi gerekmektedir.

24 Fiber MPO Konektörü

12 fiber MPO konektörünü tanıtan şirketler aniden artık veri merkezinin gereksinimlerini karşılamadığını fark ettiler. Veri merkezine gelen her ekipman 40G (8 fiber) veya 100G (24 fiber) idi. 12, 8 ile bölünemez, ancak 24'tür. Omurgadaki 2 × 12 fiber MPO konektörünü birleştirirseniz, anahtarda 3 × 8 fiber MPO konektörünü sıfır fiber atık ile bağlayabilirsiniz. 24 fiber MPO konektörü, tam olarak aynı değilse, 12 ile benzer performans gösterir.

24 fiber MPO konektörü

24 fiber MPO konektörünün iki sırası 12 fiberden oluşur. Ve bu ek elyaf sırası, tüm bu elyafları bir araya getirmek için yay kuvvetinde bir artış gerektirir, gerçekte ihtiyacınız olanı iki katına çıkarır. 12 elyaflı MPO konektörüyle aynı boyutta, 24 elyaflı MPO konektörünün iki katı bir fiber miktarı ve arka ucunda gereken kablo miktarını azaltır, çünkü 24 fiber kablo, 12 fiber kablodan yalnızca marjinal olarak daha büyüktür. Dahası, neden 2 × 12 fiber MPO konektörünü 3 × 8 yapmak üzere 3 × 8'e dönüştürmek için bir araya getirdiniz? 24 fiber MPO konektörü, tek bir konektör üzerinden 100G veri hızı talebini de karşılayabilir. 100G için 20 fiber gerekir (10x iletim ve 10x alma).

özet

MPO konektörü, servis sağlayıcıların fiber kapasitesinin eklenmesini hızlandırmak ve daha yüksek veri hızı servislerini desteklemek için ihtiyaç duydukları optik, mekanik ve çevresel performansı sunar. Yüksek yoğunluklu kablolama çözümlerinde önemli bir rol oynar. Ağınızı dağıtmak için FOCC'den kaliteli MPO konektörü, MPO kabloları ve MPO kasetleri satın alın. Daha fazla ayrıntı için, lütfen www.focc-fiber.com adresini ziyaret edin veya bizimle focc@fiberfocc.com adresinden iletişime geçin.


Bir çift:Fiber Patch Kabloların Faydalı Özellikleri Sonraki:Optik Amplifikatörler, Uzun Mesafe Fiber Optik Haberleşmelerinde Devrim Yarattı