PON Teknolojilerine Giriş

- Apr 22, 2019-

PON Teknolojilerine Giriş


Pasif optik ağ (PON) dünyadaki çok önemli bir fiber erişim sistemi sınıfıdır ve erişim pazarında baskın bir konuma sahiptir. GPON ve EPON, PON'un iki sınıflandırmasıdır. GPON ve EPON arasındaki temel farklar, giriş ve çıkış iletişiminde kullanılan protokollerde yatmaktadır. Bu makale sırasıyla PON, GPON ve EPON'u tanıtacaktır.

Pasif Optik Ağlar (PON)

Bir PON, amplifikatörler, tekrarlayıcılar veya şekillendirme devreleri gibi aktif bileşenlerden ziyade yalnızca PON ayırıcılar ve birleştiriciler gibi fiber ve pasif bileşenleri kullanan bir fiber ağdır. Dolayısıyla, PON ağı, aktif bileşenleri kullananlardan önemli ölçüde daha düşük maliyetlidir, ancak sinyal gücüyle sınırlı daha kısa bir kapsama alanına sahiptir. Bir aktif optik ağ (AON), yaklaşık 100 km (62 mil) aralığında bir kapsama kapasitesine sahipken, bir PON tipik olarak 20 km'ye (12 mil) kadar olan fiber kablo bağlantıları ile sınırlıdır. PON ayrıca FTTH (eve fiber) ağı olarak da adlandırılır.

Tipik PON düzenlemesi, servis sağlayıcı tesisindeki merkezi bir optik hat terminalinin (OLT) TV veya Internet servisini fiber hat başına 16 ila 128 müşteriye dağıttığı çok noktalı (P2MP) bir ağdır. Tek bir optik sinyali birden fazla eşit fakat daha düşük güçlü sinyale bölerek, optik ayırıcılar sinyalleri kullanıcılara dağıtır. Bir ONU (optik ağ ünitesi) müşterinin evindeki PON'u sonlandırır. Genellikle, ONU ONT ile iletişim kurar (optik ağ terminali). ONU / ONT bir cihaz olabilir.

Gigabit Pasif Optik Ağlar (GPON)

GPON, optik dalga boyu bölmeli çoğullama (WDM) kullanır, böylece hem yukarı hem de aşağı akış verileri için tek bir fiber kullanılabilir. 1490 nm dalga boyunda bir lazer aşağı akış verilerini iletirken, yukarı akış verileri 1310 nm dalga boyunda iletir.

Her ONU, 2.488 Gbits / sn'nin tam aşağı akış oranını alırken, GPON, her kullanıcıya belirli bir zaman dilimi ayırmak için zaman bölmeli çoklu erişim (TDMA) formatını kullanır. Bant genişliğini böldüğü için, servis sağlayıcının tahsis etme biçimine bağlı olarak her kullanıcı 100 Mbits / s gibi bir kesir elde eder. Giriş hızı, bir TDMA planında diğer ONU'larla paylaşıldığı için maksimumdan daha düşüktür. Her abonenin mesafe ve zaman gecikmesi, OLT tarafından belirlenir. Ardından, yazılım her bir kullanıcı için zaman dilimlerini yukarı akış verisine ayırmak için bir yol sağlar. Tek bir fiberin tipik bölünmesi 1: 32 veya 1: 64'tür, yani her bir fiber 32 veya 64 aboneye hizmet verebilir. Bazı sistemlerde 1: 128 oranına kadar bölünmüş oranlar mümkündür.

GPON

Ethernet Pasif Optik Ağlar (EPON)

Ethernet standardı 802.3'e göre, EPON 802.3ah, 20 km'ye kadar olan benzer bir pasif optik ağı belirtir. EPON, WDM'yi GPON ve TDMA ile aynı optik frekanslarda kullanır. Ham hat veri hızı, hem yukarı hem de aşağı yönlerde 1.25 Gbits / s'dir.

EPON teknolojisi, gelecekteki uzantılar veya ek hizmetler için ayrılmış 1550nm dalga boyu ile, aşağı akış için 1490nm dalga boyunu ve yukarı akış için 1310nm dalga boyunu kullanan çift yönlü 1 Gb / s bağlantılar sağlar. EPON, diğer Ethernet standartlarıyla tam uyumludur, bu nedenle her iki uçta Ethernet tabanlı ağlara bağlanırken kapsülleme veya dönüştürme gerekmez. Aynı Ethernet çerçevesi, 1518 bayta kadar yük taşıma kapasitesiyle kullanılır. Ethernet, yerel alan ağlarında (LAN) ve şimdi metro alan ağlarında (MAN) kullanılan birincil ağ teknolojisi olduğundan, protokol dönüştürmeye gerek yoktur.

özet

PON'lar, TV dahil üçlü oyun hizmetleri ve abonelere İnternet servisi sağlamak için kullanılır. Düşük pasif bileşen maliyeti, daha az bileşenle başarısız olan veya bakım gerektiren daha basit sistemler anlamına gelir. Birincil dezavantaj, genellikle 12 mil veya 20 kilometreden fazla olmamak üzere daha kısa bir menzildir. İnternet servisinin daha hızlı ve daha fazla videoya olan talebi arttıkça, PON'ların popülaritesi artıyor. PON yaşı başladı. Bu üzerimizdeki yeni bir erişim ağı dönemidir.


Bir çift:Fiber Terminal Kutusu, Patch Kablo Ve Pigtail Arasındaki Bağlantı Sonraki:Ethernet Vs. Wi-Fi: Temel Farklılıklar Nelerdir?