Yapısal Kablolama Sistemi Oluşturan Temel Bileşenler

- Jul 08, 2020-

Yapısal bir kablolama sistemi oluşturmak, farklı kablo dağıtımlarının yüksek performansı için önemlidir. Tipik olarak, yapılandırılmış bir kablolama sistemi, bir binanın ses, veri, video ve çeşitli yönetim sistemlerini (örn. Güvenlik alarmları, güvenlik erişimi, enerji sistemi, vb.) Entegre eden kablolama ve bağlantı ürünlerini içerir. Yapısal kablolama sistemi iki standarda dayanmaktadır. Biri, müşteri tesisleri için genel telekomünikasyon kablolamasının ANSI / TIA-568-C.0'ı, diğeri ise iş altyapıları için ticari bina telekomünikasyon kablolamasının ANSI / TIA-568-C.1'i. Bu standartlar, yapılandırılmış bir kablolama sisteminin nasıl tasarlanacağını, oluşturulacağını ve yönetileceğini tanımlar. Yapısal bir kablolama sistemi oluşturmak için altı temel bileşen dahil edilmiştir.

Yapısal Kablolama Sisteminin Altı Alt Sistemi

Genel olarak, yapılandırılmış bir kablolama sisteminin altı alt sistemi vardır. Burada onları daha iyi anlamak için sırasıyla tanıtacağız.

structured-cabling-system

Yatay Kablolama

Yatay kablolama, bir çalışma alanındaki telekomünikasyon çıkışı ve telekomünikasyon odasındaki yatay kablo, mekanik sonlandırmalar, jumperlar ve bağlantı kabloları veya telekomünikasyon muhafazası, çok kullanıcılı telekomünikasyon çıkış düzenekleri ve çok kullanıcılı telekomünikasyon çıkış düzenekleri dahil olmak üzere telekomünikasyon dolabındaki yatay çapraz bağlantı arasındaki tüm kablodur. konsolidasyon noktaları. Bu tip kablolar, bir binada tavanların üzerinde veya zeminlerin altında yatay olarak çalışır. Kablo tiplerine rağmen cihazlar arasında izin verilen maksimum mesafe 90 metredir. Telekomünikasyon dolabında ve çalışma alanında ara kablolar için fazladan 6 metreye izin verilir, ancak bu ara kabloların birleşik uzunluğu 10 metreyi geçemez.

Omurga Kablolaması

Omurga kablolaması, dikey kablolama olarak da bilinir. Telekomünikasyon odaları, ekipman odaları, erişim sağlayıcı alanları ve giriş olanakları arasında bağlantı sunar. Kablo aynı katta, yerden zemine ve hatta binalar arasında çalışır. Kablo mesafesi, kablo tipine ve bağlı tesislere bağlıdır, ancak bükümlü çift kablo 90 metre ile sınırlıdır.

Çalışma alanı

Çalışma alanı, kablo bileşenlerinin iletişim çıkışları ve son kullanıcı telekomünikasyon ekipmanı arasında kullanıldığı alanı ifade eder. Kablo bileşenleri genellikle istasyon ekipmanlarını (telefonlar, bilgisayarlar, vb.), Patch kabloları ve iletişim çıkışlarını içerir.

Telekomünikasyon Dolabı (Oda& Muhafaza)

Telekomünikasyon dolabı, telekomünikasyon ekipmanlarını, dağıtım çerçevelerini, kablo sonlandırmalarını ve çapraz bağlantıları barındırmak için bir oda veya dolap gibi kapalı bir alandır. Her bina en az bir kablo dolabına sahip olmalı ve dolabın boyutu servis alanının büyüklüğüne bağlıdır.

Ekipman Odası

Ekipman odası, bina telekomünikasyon sistemleri (sunucular, anahtarlar, vb.) Ve telekomünikasyon kablolama sisteminin mekanik sonlandırmaları içindeki ekipmanı barındırmak için merkezi bir yerdir. Telekomünikasyon dolabının aksine, ekipman odası daha karmaşık bileşenlere ev sahipliği yapmaktadır.

Giriş Tesisi

Giriş tesisi, erişim sağlayıcısına veya özel ağ kablolamasına bağlanan kabloları, ağ sınırlandırma noktasını, bağlantı donanımını, koruma cihazlarını ve diğer ekipmanları kapsar. Bağlantılar tesis dışı ve bina içi kablolama arasındadır.

Yapısal Kablolama Sisteminin Faydaları

Yapısal kablolama sistemine neden ihtiyacınız var? Açıkçası, sistemi kullanmanın birçok faydası vardır. Yapılandırılmış bir kablolama, kablolama sistemlerinizi tutarlı bir şekilde standart hale getirebilir, böylece gelecekteki kablolama güncellemeleri ve sorun giderme işlemleri daha kolay olacaktır. Bu şekilde, başka bir satıcıya veya modele yükseltme yaparken kabloları yeniden işlemekten kaçınabilirsiniz, bu da ekipmanınızın ömrünü uzatır. Yapısal kablolama yardımı ile tüm ekipman hareket eder, ekler ve değişiklikler basitleştirilebilir. Gelecekteki uygulamalar için harika bir destektir.

structured-cabling

Sonuç

Bu makaleden, yapılandırılmış bir kablolama sisteminin altı önemli bileşenden oluştuğunu bilebiliriz. Yatay kablolama, omurga kablolama, çalışma alanı, telekomünikasyon odası, ekipman odası ve giriş tesisidir. Tüm sistemi küçük kategorilere ayırdığınızda, kablolama hedefini elde etmek daha kolay olacaktır. Bu alt sistemleri iyi bir şekilde yönettiğiniz sürece, kablolama sisteminiz yapısal kablolama olarak adlandırılacak bir başarıdır.

Bir çift:DIY Ethernet Kabloları Nasıl? Sonraki:Fotoelektrik Dönüştürme İşleminde Optik Sinyaller Elektrik Sinyallerine Nasıl Dönüştürülür?