ISL Sandıklar ile DWDM Ekipmanlarını Kullanın

- Apr 02, 2019-

ISL Sandıklar tarafından DWDM Cihazlarından Yararlanın


Anahtarlar Arası Bağlantı (ISL) protokolü, bir cisco özel protokolüdür, yalnızca Cisco ağ ekipmanı arasında bağlantı için kullanılabilir, daha çok anahtarlar ve yönlendiriciler arasındaki trafik gibi VLAN bilgisinin bakımı için kullanılır. VLAN, Ethernet radyosu ve güvenlik sorununu çözmek için bir tür anlaşmadır. VLAN'ın tanıtılmasından sonra, ana bilgisayar VLAN'daki anahtarlar arasında iletişim kurmak için kullanılır. Basamaklı FCP / FICON yöneticilerinin direktörleri bağlamak için ISL kullandığını hepimiz biliyoruz. Bazı yapılandırmalarda, ISL'ler tipik olarak performans ve güvenilirlik için gruplandırılabilir veya toplanabilir. Brocade, bunu bir ISL trunk (çerçeve tabanlı trunking) olarak adlandırır ve Cisco bunu DWDM Kanalları olarak bir Port Channel olarak adlandırır. Genel olarak bu özelliğe ISL trunking veya sadece bir trunk denir.

Her satıcı, bu gövdeleri özel özellikler sağlamak için benzersiz bir şekilde uygulayabilir. Satıcıların gövdeleri ISL'ler, çerçeveler arası boşluklarda özel çerçeveler, özel çerçeve biçimleri veya özel karakterler veya karakter dizileri içerebilir.

Genellikle, bir sinyal veri merkezinde veya kampüs ortamında bulunan ve bir metro ortamında bulunan basamaklı ortam arasındaki fark, ISL'leri uzun mesafeye taşımak için bir DWDM Optik Amplifikatörünün kullanılmasıdır.

Bir DWDM ile ana hatlı ISL'leri kullanmaya çalışırken öncelikli endişe, ISL veri akışlarının özel işlevlerin doğru çalışması için DWDM tarafından değiştirilmemesi gerektiğidir. Bu os bazen, özellikle basamaklı yönetmenler arasında sinyallerde bir değişiklik olmadığını göstermek için bitleri alır, uçları çıkarır.

Bir bagajdaki ISL'ler için simetrik olmayan geçiş süreleri ile olan zorluk, aşağıdaki resimde gösterilmiştir. Ölçek gelme zamanıdır ve zaman birimi başına geçen mesafeden değil (kabaca bunun tam tersi olur). Bu şema, paralel ISL'lerde aynı anda gönderilen sinyallerin farklı noktalarda bitiş noktasına nasıl ulaşabileceğini gösterir. Yönetici bu farkı, bagajın yaratıldığı zaman ölçmektedir. Fark çarpık denir.

ISL Skew

Yönetmen küçük bir bükülme yapabilir, ancak çok büyük bir bükülme olan bir ISL, yönetici tarafından bagajdan kaldırılabilir. Değişken eğriltmeyi tanıtan devrelerde taşınan bir ISL algılanmaz, çünkü yönetmen eğriliği yeniden ölçmez. Eğriltmenin varyansı çok büyük olursa, bagajdaki trafik, arabirim kontrol kontrollerinin (IFCC'ler) nedeni olabilir veya düzensiz kareler yaşayabilir.

Basamaklı yönetmenler arasındaki gövdelerin test sırasında herhangi bir sorun yaşamadan çalışabileceği belirtilmelidir, çünkü bu genellikle nispeten düşük bir G / Ç yüküyle gerçekleştirilir. Bu noktada, bir bagajdaki yalnızca tırnağa ya da iki ISL yüksek I / O yüklerine sahip trafik taşıyor. Bazı DWDM Ekipmanları özellikleri, eğriltmenin değişken kalmasına (yani, tutarlı olmamasına) neden olabilir; bu da, sıra dışı çerçevelere veya G / Ç trafiğindeki diğer sorunlara neden olabilir.

DWDM'lerde devre veya yazılım tarafından sunulan veri akışındaki herhangi bir değişiklik ISL'leri etkileyebilir. DWDM satıcısı veri akışlarını farklı amaçlar için değiştirebilir. Temel ISL uyumluluğunu belirlemek için DWDM ve FICON direktörü satıcılarına danışmalısınız. Bu özelliklerden bazıları, tek bir ISL'yi etkilemeyecek, ancak kanalı etkileyebilecek veri akışını değiştirecek şekilde uygulanabilir. Genel olarak, bu DWDM özellikleri, gövdeli ISL'lerde kullanılmamalıdır.

IBM, belirtilen sorunlar nedeniyle ISL gövdeleri için kullanılamayan DWDM'lerle ilgili deneyime sahiptir ve bazı DWDM'lerin ISL kanallarını desteklediği görüldü. Her DWDM'de ve her FICON direktöründe, test edilmesi zor olacak çok sayıda permütasyon veren birçok özellik vardır.

Tek bir örnek için ve kesinlikle kapsamlı bir test sunmamak için FO, belirli bir yapılandırmayı, gövdeli ISL'leri 80 km mesafede iki ADVA FSP 3000'de taşıyan iki Brocade FICON Yöneticisi ile test etti. Önemli ve değişken G / Ç yükü olan test yapılandırması, IFCC'lerde veya sıra dışı çerçevelerde önemli artışlar bulamamıştır ve bagajdaki ISL'ler arasındaki çarpıklıklar kabul edilebilir sınırlardaydı.

FOCC gibi kendi uyumluluk belgelerine sahip birçok DWDM satıcısı vardır. ISL kanalını bir DWDM ile birleştirmeyi düşünüyorsanız, DWDM satıcınızdan bu bilgileri isteyin. Buna ek olarak, FOCC, CWDM / DWDM ile ilgili ürünlere% 30 indirim uygular, bazı ihtiyaçlarınız varsa, FOCC'a hoş geldiniz.


Bir çift:Fiber Ekleme Tepsisi Nasıl Kullanılır? Sonraki:FOCC'dan Optik Switch Eğitimi