Mod Dönüşüm Fiber Jumper

- Sep 15, 2020-

Çok modlu fiberin bant genişliği sınırlamaları vardır. Mevcut yerel alan ağı çoğunlukla% 90 çok modlu fiber oluşur. Fiber optik kablo fabrikası tek modlu fiber optik kablolar yükseltmeleri gibi, biz de mümkün olduğunca yüklü çok modlu fiber optik kablo ekipmanları kullanmaya devam etmek için bir transfer yolu sağlamalıdır. Ancak, mevcut çok modlu optik kablo donanımlarında tek modlu donanım kullanılıyorsa, bazı teknik sorunlar vardır. En büyük sorun Modüler Gecikme Farkı (DMD). Bu, hızlı bir zaman lazer darbe çok modlu bir lif üzerinde hareket ettiğinde, ışık farklı modların yayılma süresi farkı önemli bir darbe genişletilmesineden olduğu anlamına gelir.

Bu sorunu çözmek için, lazer tabanlı verici kullanan Gigabit Ethernet ağ uygulama yöntemini çözmek için bir mod dönüştürme jumper geliştirilmiştir. Yüklü fiber optik ekipman Tasarım amacı ötesinde uygulama alanında, mod dönüşüm jumper ekipman sürüş mesafesini gerçekleştirmek için bir yöntemdir. Bu, müşterilerin fiber optik ekipmanı yükseltme maliyetine maruz kalmadan donanım teknolojilerini yükseltmelerine olanak tanır. Buna ek olarak, mod anahtarı jumper iletim mesafesini artırırken veri sinyalinin kalitesini önemli ölçüde artırır.

Mod ayarlama jumper nedir?

Mod dönüştürme yama kablosu, mod dönüştürme eklentisi (MCP) olarak da bilinir, iletim uzunluğunun başında tek modlu fiber küçük bir bölümü ile çift çok modlu yama kablosudur. Bu optik kablo, etkili bant genişliğinin taşma emisyon yöntemiyle ölçülen bant genişliğine yakın olması için lazer emisyonuna uyum sağlamak ve etkili bant genişliğini elde etmek için tasarlanmıştır. MCP, lazer vericinin çok modlu fiber kullanırken gigabit hızında çalışmasını sağlar. Modül gecikmesi farkı ile sınırlı olmayacaktır. Önemli nokta, fiber modları daha fazla sayıda heyecanlandırmak ve mod sistemi tartmak için. Taşma emisyon koşulu, aynı güç seviyesine sahip tek tek mod sistemlerinin büyük ölçekli uyarmasını önleyebilen mod sistemini son derece heyecanlandırır. Lazer tek modlu bir fiber içine başlatılabilir ve daha sonra çok modlu bir fiber bağlı. Erişim noktası, tek modlu fiberin lif çekirdeğine göre merkez dışıdır. Bu yöntem yukarıdaki amaca ulaşır.

 Mode conversion fiber jumper

İpucu: 50μm ve 62.5μm çok modlu lifler için farklı uzaklıklar gereklidir. Mühendisler, 17~23μm'lik bir ofsetin 62,5 m çok modlu fiber taşma fırlatma yönteminin etkili moduna eşdeğer bir bant genişliği elde edebiliyor. 10~16μm ofset 50μm çok modlu fiber için daha iyidir.

Bu yaklaşımın temel prensibi optik kablo tek modlu fiber küçük bir parçası içine lazer ışığı başlatacak olmasıdır. Tek modlu optik fiberin diğer ucu optik kablonun çok modlu kısmına bağlıdır ve çok modlu optik fiberin merkezinden dengelenir. Hem tek modlu hem de çok modlu lifleri kullanan alıcı-vericilerin (1000BASE-LX/LH, 10GBASE-LX4 ve 10GBASE-LRM gibi) bu jumper'ı kullanması gerekir. Lazeri çok modlu bir fibere fırlatırken, alıcı-verici karmaşık bir sinyal oluşturabilir, bu da iletim mesafesini ciddi şekilde sınırlandıracak bir mod gecikmesi farkına neden olabilir. MCP bu çoklu sinyalleri temizledi ve alıcı tarafındaki sorunu çözdü. Burada MCP'yi ve alıcı-verici modülüne bağlanmanın tipik yöntemini gösteren bir resim verem. Gerekirse alıcı-verici modülü ile çok modlu optik kablo donanımı arasına takılabilir.

Mode conversion fiber jumper

LAZER tabanlı iletim sistemlerinde MCP kullanma gereksinimleri

Gigabit Ethernet

MCP gereksinimleri yalnızca 1300nm pencere iletimi kullanan ve çok modlu fiberüzerine uygulanan 1000BASE-LX/LH alıcı-vericiler için belirtilmiştir. 1000BASE-SX bağlantısının 850nm penceresinde MCP kullanmak yasaktır. FDDI düzeyinde, OM1 ve OM2 lif tiplerinde 1000BASE-LX/LH uygulamaları için MCP gereklidir. OM3'te "optimize edilmiş lazer fiber" adı verilen MCP kullanmak yasaktır. Açıklamalar:

1. Bazı durumlarda, müşteriler bağlantı FDDI düzeyinde yukarıda Ve MCP olmadan OM1 veya OM2 lif türleri üzerinde iyi çalıştığını böyle bir deneyime sahip olabilir. Ancak, bu bağlantı birden çok çalışır iyi bir durum koruyabilirsiniz garanti etmez unutulmamalıdır, bu yüzden MCP hala önerilir.

2. MCP standart olmayan uygulamalarda kullanılmazsa, özellikle jumper kablosu FDDI sınıfı veya OM1 tipi olduğunda tehlike olabilir. Böyle bir örnekte, güç doğrudan 62.5μm fiber bağlı, hangi birkaç dBm kadar yüksek olabilir, ve en yakın alıcı doymuş olacaktır. Bu, daha yüksek bir bit hata hızına, bağlantı salınımlarına, bağlantı durumu bozulmasına ve sonuçta aygıta geri dönülemez hasara yol açar.

3. Müşteri hala MCP fiber optik kablo kullanmak için isteksiz olduğunda, ve müşteri OM3 fiber optik kablo kullanır, bitişik alıcıiçine fiber optik kablo takmadan önce güç seviyesini ölçmek lütfen. Ölçülen güç -3dBm'den büyük olduğunda, 1300nm, 5dB zayıflatıcı kullanılmalı ve bağlantının her iki tarafındaki optik modül vericisinin kaynağına takılmalıdır.

4. Basitlik için, başka bir alternatif yöntem aynı yerde tek modlu jumper kullanmaktır. Tek modlu fiberde doygunluk sorunu yoktur.

10-Gigabit Ethernet

MCP gereksinimleri sadece 1300nm penceresinde 10GBASE-LX4 ve 10GBASE-LRM alıcı-vericilerin iletimi ve çoklu mod optik fiberler üzerindeki uygulamaları için belirtilmiştir. 10GBASE-SR bağlantısındaki 850nm penceresinde MCP kullanmak yasaktır. GBASE-LX4 ve 10GBASE-LRM'nin FDDI düzeyinde, OM1 ve OM2 lif tiplerine uygulanması için MCP gereklidir. OM3'te "optimize edilmiş lazer fiber" adı verilen MCP kullanmak yasaktır.

10GBASE-LX4 açıklamalar:

1. Bazı durumlarda, müşteriler bağlantı MCP olmadan OM2 lif türü üzerinde iyi çalışıyor böyle bir deneyime sahip olabilir. Ancak MCP FDDI düzeyinde veya OM1 lif tipinde kullanılmazsa, iyi bağlantı işlemi olasılığı çok düşüktür.

2. Müşteri hala OM2 MCP fiber optik kablo kullanmak için isteksiz olduğunda, ve OM3 fiber optik kablo kullanan müşteriler için, 1300nm bir 5dB zayıflatıcı kullanmak ve doygunluğu önlemek için bağlantının her iki tarafında optik modülün verici kaynağına yerleştirmek gereklidir , Bu bağlantı salınımı neden olabilir ve cihaza zarar.

3. Basitlik için, başka bir alternatif yöntem aynı yerde tek modlu jumper kullanmaktır. Tek modlu fiberde doygunluk sorunu yoktur. 10GBASE-LX4 ekipmanı IEEE uyumlu tek modlu fiber kullandığında iletim mesafesinin 10 km'den fazlaya ulaşabileceği unutulmamalıdır.

10GBASE-LRM açıklamaları:

1. OM3 lif tipi kullanan müşteriler için MCP kullanılmamalıdır. Fiberi bitişik alıcıya takmadan önce güç seviyesini ölçmesi şiddetle tavsiye edilir. Alınan güç ölçümü 0.5dBm'yi aştığında, bağlantının her iki tarafındaki optik modüllerin verici kaynağına 1300nm'lik bir 5dB zayıflatıcı kullanılmalı ve kurulmalıdır.

2. Basitlik için, başka bir alternatif yöntem aynı yerde tek modlu jumper kullanmaktır. Tek modlu fiberde doygunluk sorunu yoktur. 10GBASE-LRM cihazlarının iletim mesafesinin tek modlu fiber kullanırken 300 metreye ulaşabileceği unutulmamalıdır.

MCP yüklerken dikkat edilmesi gereken noktalar

Geleneksel 62,5 veya 50 μm çok modlu fibere sahip 1000BASE-LX/LH, 10GBASE-LX4 ve 10GBASE-LRM alıcı-vericiler kullanırken, mcp alıcı-verici ile bağlantının her iki ucundaki çok modlu fiber optik kablo arasına takılmalıdır. FDDI düzeyinde tüm bağlantılar için, OM1 ve OM2 lif türleri, MCP gereklidir, ancak OM3 ve en son lif türü uygulamalarında MCP kullanmak yasaktır.

Açıklamalar: Çok kısa bağlantı iletimi (onlarca metre) elde etmek için çok modlu fiber ve yama olmayan kablolara sahip 1000BASE-LX/LH, 10GBASE-LX4 ve 10GBASE-LRM alıcı-vericilerin kullanılması önerilmez. Bunu yapmanın sonucu bit hata oranını (BER) artırmak ve alıcıya zarar vermektir.

MCP alıcı verici sivesi ile kablolama panosu arasına kurulur. Her yükleme aygıtı için iki MCP gereklidir. Jumper'ı yüklerken aşağıdaki adımları gerçekleştirin:

Adım 1: Tek modlu optik fiber konektörü alıcı vericinin verici deliğine takın;

Adım 2: Çift konektörün diğer yarısını alıcı deliğe yerleştirin;

Adım 3: Jumper'ın diğer ucunda, kablo lama panosuna iki çok modlu konektör takın;

Adım 4: Ağ bağlantısının diğer ucundaki ikinci alıcı-vericiyi bulmak için 1 Adım dan Adım 3'e kadar işlemleri yineleyin.

Bir çift:Farklı Ethernet Kablo Hızı Ağımı Etkiler mi? Sonraki:Polarite Ters Çevirme için LC Uniboot Yama Kablosu.