Fiber Optik Çözümler İçin Gereken MPO / MTP Kablo Grupları

- Apr 13, 2019-

Fiber Optik Çözümler İçin Gereken MPO / MTP Kablo Montajları


Veri merkezlerinde her zamankinden daha fazla bant genişliğine olan ihtiyaç devam etmekte ve çok modlu fiber kabloların pratik bir optik çözüm olduğu kanıtlanmıştır. MTP / MPO kablo montajları, hızlı ve güvenilir çok modlu fiber bağlantısı için mükemmel bir çözüm olarak, 40 GbE ve 100 GbE ağ çözümleri için yüksek performanslı ve yüksek hızlı bir ağ sağlayan etkili bir yol sunar. Bu makalede, MPO / MTP kablolama düzenekleri hakkında giriş bilgileri yer alacaktır.

MTP / MPO Fiber Kabloları

MTP / MPO fiber kablolar, MPO / MTP kablolama sisteminin önemli bir parçası olarak, veri merkezlerinde çoklu fiber bağlantı sistemi için güvenilir ve hızlı işlemler yapmak üzere tasarlanmıştır. Her MTP fiber kablosu, bir konektörde 12 fiber veya 6 dupleks kanal içerir, böylece daha az alan gerektirir. Ayrıca, MTP / MPO elyafları, daha gelişmiş ölçeklenebilirlik sunmalarını sağlayan üstün optik ve mekanik özelliklerle üretilir. Dahası, kablo yönetimini ve bakımını yapmak kolaydır. Genel olarak konuşursak, MTP / MPO fiber kabloları bir miktar para ve yer tasarrufu sağlayabilir. Aşağıdaki şekil bir MTP fiber kablosuna genel bir bakıştır.

MTP Fiber Kablo

Türlere gelince, MTP / MPO fiber kabloları MTP / MPO ana hat kablolarına ve MTP / MPO kablo demeti kablolarına düşmektedir. 12-144 sayıma sahip eski, yüksek yoğunluklu uygulamalara yöneliktir. MTP / MPO ana hat kabloları kullanarak, eksiksiz bir fiber optik omurga kurulumuna saha sonlandırması olmadan erişilebilir. 8-144 sayıdakiler MTP'yi birkaç bağlantıya bölmek için kullanılır. Diğer standart konektörlerle sonlandırılmış ekipman veya panellere bağlantı sağlarlar. Bir ucunda MTP / MPO konektörleriyle ve diğer ucunda standart LC / FC / SC / ST / MTRJ konektörleriyle (genellikle MTP - LC) sonlandırıldığı için, bu kablo düzenekleri çeşitli fiber kablolama gereksinimlerini karşılayabilir.

MTP / MPO Kasetleri

MTP / MPO kasetleri, MTP / MPO omurgalarını LC / SC / ST / FC yamasıyla birbirine bağlamak ve optik ağ ortamları için kurulum süresini ve maliyetini azaltmak için kullanılır. MTP / MPO ve LC / SC / ST / FC konektörü arasında güvenli geçiş sağlayabilirler. Standart MTP / MPO kasetleri, 12 ve 24 port konfigürasyonlarını barındırabilir.

MTP / MPO Konnektörleri

MTP / MPO fiber kablolarında, adlarının gösterdiği gibi, MTP / MPO fiber kabloları, fiber kabloların bir ucunda veya her iki ucunda MTP / MPO konektörleriyle sonlandırılır. MTP / MPO konektörleri, 12'ye kadar fiber için hızlı ve güvenilir bağlantı sağlayabilir. MPO “multi-fiber push on” için endüstri kısaltmasıdır. MPO konektörleri en çok iki farklı belge tarafından tanımlanır. Bunlardan bir tanesi, uluslararası MPO konektörleri için yaygın olarak kullanılan standart IEC-61754-7'dir. Diğeri, ABD’de en yaygın kullanılan standart olan FOCIS 5 olarak da bilinen EIA / TIA-604-5’tir. Aslında MTP konektörü, MPO konektörünün geliştirilmiş sürümüdür. EIA / TIA-604-5 FOCIS 5 ve IEC-61754-7 dahil olmak üzere tüm MPO konektör standartlarına tamamen uygundur. Aşağıdaki resimde sadece bir MTP konektörünün ne olduğu gösterilmektedir.

MTP Bağlayıcısı

Bu yüksek yoğunluklu MTP / MPO kablolama düzenekleri kablolama yapısında, birçok uygulama için uygun olan önemli bir rol oynar. Veri merkezlerinin yanı sıra, telekomünikasyon, yayın iletişimi ve endüstriyel kontrol uygulamaları da MTP / MPO fiber kablolarının uygulamasını bulabilir. FOCC, hem tek modlu hem de çok modlu MPO ve MTP fiber kabloların yanı sıra gövde kabloları, kablo demeti kabloları ve kasetleri içeren diğer MTP / MPO kablo düzeneklerini sağlar. MPO / MTP fiber çözümleri hakkında daha fazla bilgi için, lütfen www.focc-fiber.com adresini ziyaret edin .


Bir çift:Tipik Dış Mekan Fiber Optik Kablolar Sonraki:Yeni Nesil İçin Uygun Alternatif FTTH - WDM-PON