Çeşitli Ortak Pasif Pasif Cihazların İsim Açıklaması

- Apr 12, 2019-

Çeşitli Ortak Pasif Pasif Cihazların İsim Açıklaması


Çeşitli Ortak Pasif Pasif Cihazların İsim Açıklaması

1) PON nedir?

PON, Pasif Optik Ağı'nın İngilizce kısaltmasıdır. Büyük iletim kapasitesi, düşük bakım maliyeti ve elyaf dozu tasarrufu nedeniyle, PON artık dünyadaki ana optik erişim teknolojisi haline geldi ve çoğunlukla evden eve (FTTH) ağ yapımı için yaygın olarak kullanılıyor. PON, esas olarak OLT, optik ayırıcı ve ONU'dan oluşur. Anlaşmaya göre, PON EPON, GPON, WDM-PON vb.

2) Optik pasif cihaz nedir?

Optik pasif cihaz, herhangi bir dış optik veya elektrik enerjisine dayanmayan ve bazı optik fonksiyonları kuplör, filtre ve benzeri gibi kendi başına yapabilen bir tür optik bileşendir. Çalışma prensibi fiziksel ve geometrik optik teorisi ile uyumludur, fotoelektrik enerji dönüşümüne dayalı lazer alıcı-verici cihazı aktif cihazlar olarak adlandırılır.

3) Optik pasif cihaz nasıl sınıflandırılır?

Optik pasif cihazlar üretim süreçlerine ve işlevlerine göre sınıflandırılabilir. Farklı üretim işlemlerine göre, optik pasif cihazlar fiber optik pasif cihazlar ve entegre optik pasif cihazlara ayrılabilir. Farklı fonksiyonlara göre, optik bağlantı cihazları, optik zayıflatıcı , optik ayırıcı , optik dalga boyu dağıtım cihazları, optik izolasyon cihazları, optik anahtar , optik modem cihazları vb.

4) Optik pasif cihazları değerlendirmede temel teknik göstergeler nelerdir?

Optik pasif cihazları değerlendirmek için temel teknik göstergeler şunlardır: ekleme kaybı, geri dönüş kaybı, bant genişliği, iniş ve çıkışlar, güç dağıtım hatası, dalga boyu yalıtımı, kanal yalıtımı, kanal genişliği, sönme oranı, anahtarlama hızı, hız vb. Farklı cihazların farklı teknik göstergelere ihtiyacı vardır, ancak optik pasif cihazların çoğu düşük ekleme kaybı, yüksek yansıma kaybı ve geniş çalışma bant genişliği gereksinimlerine ihtiyaç duyar.

5) PLC nedir?

PLC, düzlemsel optik dalga kılavuzu olan Planar Lightwave Circuit'in İngilizce kısaltmasıdır. Optik pasif cihaz ve geleneksel dikey fark olan PLC cihazları, optik bileşenleri farklı fonksiyonlarla tek bir çip içerisine entegre edebilen yarı iletken imalat tarafından kullanılır. PLC, fotoelektrik cihaz entegrasyonu, modülerleştirme, minyatürleştirme temel teknolojisidir. PLC teknolojisinde kullanılan cihazlar şunları içerir: optik ayırıcı, dizilmiş dalga kılavuzu ızgarası (AWG), değişken optik zayıflatıcı (VOA), değişken optik zayıflama birleştirici (VMUX), yeniden yapılandırılabilir optik add-drop çoklayıcı (ROADM) ve benzeri.

6) PLC ayırıcının FBT optik ayırıcıya göre avantajları nelerdir?
FBT (Fused Biconical Taper) işleminde kullanılan geleneksel FBT splitter cihazı ile karşılaştırıldığında, PLC splitter geniş dalga boylu kanal kaybına sahiptir, iyi tekdüzelik, küçük hacimli, geniş çalışma sıcaklığı aralığı, yüksek güvenilirlik, şu anda tercih edilen OLT ve ONU bağlantısıdır Optik sinyal güç dağılımının gerçekleştirilmesi PON erişim ağında.

7) Full-band PLC ayırıcı ve üç FBT pencere ayırıcı arasındaki fark nedir?

Çalışma prensibi ve işlem sınırlaması nedeniyle, geleneksel FBT ayırıcı, genellikle üç pencere ayırıcı olarak adlandırılan en fazla üç farklı dalga boyunda transferi karşılayabilir. PLC ayırıcı kaybı, çok geniş bir dalga boyu aralığında (1260-1650nm) çok düşük olsa da, üç kullanılan pencerenin dışında kullanılan pencereyi bir araya getirmenin yanı sıra, PLC ayırıcı, iletim ve yönetim için daha fazla iş dalga boyu için de kullanılabilir. Bu yüzden PLC ayırıcıya tam bant ayırıcı denir. EPON ve GPON standartlarının dalga boyu gereksinimleri 13101490 ve 1550nm idi, yeni nesil PON standardı (WDM-PON gibi) daha fazla iş dalga boyu gerektirecek. PLC optik branşman cihazlarının kullanımı, gelecekteki ağ yükseltme ve geliştirme ihtiyaçlarına daha iyi uyum sağlayabilir.

Bir çift:FOCC LC Fiber Patch Kabloları Çözümü Sonraki:Plastik Optik Elyaflar Hakkında Ne Kadar Biliyorsunuz?