Optik zayıflatıcı Vikipedi

- Mar 07, 2019-

Optik zayıflatıcı Vikipedi


Optik zayıflatıcı , boş alanda veya bir optik fiberde bir optik sinyalin güç seviyesini düşürmek için kullanılan bir cihazdır. Optik zayıflatıcıların temel tipleri sabittir, kademeli değişken ve sürekli değişkendir.

Uygulamalar

Fiber optik zayıflatıcı, optik sinyalin çok güçlü olduğu ve azaltılması gereken uygulamalarda kullanılır. Optik zayıflatıcılar, fiber optik iletişimde, geçici olarak, kalibre edilmiş miktarda sinyal kaybı ekleyerek güç sınırlarını test etmek için kullanılır veya verici ve alıcı seviyelerini uygun şekilde eşleştirmek için kalıcı olarak monte edilir.

Örneğin, çok dalga boylu bir fiber optik sistemde, tüm kanalların benzer güç seviyelerine sahip olması için optik kanal gücünü dengelemeniz gerekir. Bu, daha güçlü kanalların daha düşük güçlü kanallarla eşleşmesi için gereken gücü azaltmak anlamına gelir. Başka bir örnek, alınan optik gücün, alıcıyı doyurmayacak kadar güçlü olduğu durumlarda, alıcının sinyali doğru algılaması için gücü azaltmak için bir optik zayıflatıcıya ihtiyacınız vardır.

Fiber optik zayıflatıcılar genellikle iki senaryoda kullanılır. İlk vaka, fiber optik güç seviyesi testinde. Optik zayıflatıcılar, fiber optik iletişim sistemindeki güç seviyesi sınırlarını test etmek için geçici olarak kalibre edilmiş miktarda sinyal kaybı eklemek için kullanılır. İkinci durumda, optik zayıflatıcılar, verici ve alıcı optik sinyal seviyelerini uygun şekilde eşleştirmek için bir fiber optik iletişim bağlantısına kalıcı olarak monte edilir.

Optik zayıflatıcılar tipik olarak sabit veya değişken optik zayıflatıcı olarak sınıflandırılır.

Fiber optik sistemlerde kullanılan sabit optik zayıflatıcılar, işlevleri için çeşitli ilkeler kullanabilirler. Tercih edilen zayıflatıcılar, her ikisi de güvenilir ve ucuz olduğu için katkılı fiberler veya yanlış hizalanmış ekler kullanır. Sıralı stil zayıflatıcılar patch kablolara dahil edilmiştir. Alternatif yapı stili zayıflatıcı, diğer kablolara eklenebilen küçük bir erkek dişi adaptördür.

Değişken optik zayıflatıcılar genellikle değişken nötr yoğunluklu bir filtre kullanır. Nispeten yüksek maliyete rağmen, bu düzenleme istikrarlı, dalga boyu duyarsız, mod duyarlı olmayan ve geniş bir dinamik aralık sunma avantajlarına sahiptir. LCD, değişken hava boşluğu vb. Gibi diğer şemalar yıllar içinde denenmiş, ancak sınırlı bir başarı ile denenmiştir.

Kesin test için, mühendisler ayrıca alet tipi değişken optik zayıflatıcılar da tasarladılar. 0.5 dB ila 70dB gibi yüksek zayıflama aralıklarına sahiptirler. Ayrıca 0.01dB gibi çok iyi bir çözünürlüğe sahipler. Bu doğru test için çok önemlidir.

Değişken optik zayıflatıcı alet kalibrasyonu önemli bir konudur. Kullanıcı tipik olarak bağlantı noktası kalibrasyonuna mutlak bir bağlantı noktası ister. Ayrıca, cihaz her zaman doğrusal olmadığından kalibrasyon genellikle birkaç dalga boyunda ve güç seviyesinde olmalıdır. Bununla birlikte, bazı araçlar, muhtemelen maliyeti düşürmek amacıyla bu temel özellikleri sunmamaktadır. En hassas değişken zayıflatıcı aletlerinde binlerce kalibrasyon noktası bulunur ve bu da kullanımda mükemmel bir hassasiyet sağlar.


Bir çift:Optik Bağlantılar için Birlikte Fiber Konektör ve Adaptör Paneli Sonraki:İdeal Optik Amplifikatörleri Özelliklerine Göre Seçin