Pasif Optik Ağa Genel Bakış

- Mar 06, 2019-

Pasif Optik Ağa Genel Bakış


Bir Pasif Optik Ağı (PON), aşağıdaki şekilde şematik olarak gösterilmiştir. Merkez Ofisten (CO) bir besleyici fiber, pasif bir optik güç ayırıcı motorbinerine sahip olan bir Uzak Düğüme (RN) geçer. Oradan, yaklaşık 32 fiber, abonelere yayılmaktadır. Bu lifler, şekilde gösterildiği gibi evlere (H) kadar uzanırsa, bu sistem bir Evden Elyaf (FTTH) sistemi olarak bilinir. Alternatif olarak, eğer elyaflar kaldırımda sonlanırsa, sistem Kaldırıma Kadar Fiber (FTTC) sistemi olarak bilinir. Kaldırımdan evlere nihai dağıtım, örneğin bükülmüş çift bakır teller veya radyo ile gerçekleştirilir. Elyafı aboneye nispeten yakın bir yere getiren tüm sistemler toplu olarak FTTx sistemleri olarak bilinir.

Noktadan Noktaya Ağ

Geleneksel bir telefon erişim ağında, CO ile uzak düğüm arasındaki bağlantı dijital, muhtemelen optik bir hattır. Bununla birlikte, uzak düğümden abonelere nihai dağıtım, bükümlü çift bakır teller üzerinden analog sinyallerle gerçekleştirilir. Bu nedenle, uzak düğüm aktif olmalı; yani, yüksek hızlı dijital sinyalden analog sinyallere dönüşüm gerçekleştirmek için güç sağlanması gerekir. Buna karşılık, bir PON sistemi tüm optik ve pasif. Bir PON dış güç kaynaklarına ihtiyaç duymadığından, düşük maliyetli, bakımı kolay ve güvenilirdir.

Bir PON, çok noktadan noktaya bir ağdır, çünkü optik ortam aboneler arasında paylaşılır. CO'dan aboneye akış yönünde iletilen bilgiler tüm aboneler tarafından alınır ve abonelerden CO'ya iletilen akış bilgileri pasif birleştiriciye CO'da alınmadan önce üst üste konur. yönüne bakıldığında, abone verileri tamponlanmalı ve kısa aralıklarla iletilmelidir. CO, hangi abonenin hangi noktada bir patlama sinyali gönderebileceğini koordine etmelidir. Bu yöntem Zaman Bölmeli Çoklu Erişim (TDMA) olarak bilinir ve patlama modu iletimi gerektirir. Aşağı akış yönü daha kolaydır: CO, verileri adreslerle etiketler ve tüm abonelere sıralı olarak yayınlar. Her abone, uygun adres etiketli bilgileri seçer. Bu yöntem, Zaman Bölmeli Çoklama (TDM) olarak bilinir ve geleneksel sürekli mod iletimi kullanılabilir. Yukarı akış ve aşağı akış yayınları genellikle iki farklı dalga boyu (WDM çift yönlü aktarım) kullanılarak ayrılır.

FOCC'deki ilgili ürünlere bakın:

FTTH Patch Kabloları

Factory-direct-sale-outdoor-2-core-ftth3

PON Bileşenleri

PLC-2

FTTx WDM Filtreleri

Fiberstore WDM Filtresi

En umut verici PON sistemleri aşağıdaki gibidir:

1. ATM hücrelerinde verileri sıralayan ve dolayısıyla ATM-PON olarak da bilinen BPON (Broadband Passive Optical Network).

2. Verileri, Ethernet çerçevelerinde adından da anlaşılacağı gibi adlandıran EPON (Ethernet Pasif Optik Ağı). Genel olarak, PON FTTx ağları nispeten küçük mesafelerle (20 km'ye kadar) sınırlıdır ve şu anda mütevazı bit hızlarında (50 Mbps ila 1.25 Gbps) çalıştırılmaktadır. Tipik bir BPON FTTH senaryosunda, 16 ila 32 ev 9, 155 Mbps bit hızına sahiptir ve her aboneye ortalama 5 ila 10 Mbps hız verir. Bu hızlı İnternet erişimi, telefon servisi ve talep üzerine video için yeterlidir. Bazen, PON altyapısı üzerinde üçüncü bir dalga boyu aracılığıyla tamamen optik bir CATV hizmeti verilmektedir.

Yukarıda açıklanan TDM / TDMA yaklaşımının yanı sıra, başka PON sistemleri de vardır. Örneğin, her bir abone için farklı bir dalga boyunun tahsis edildiği WDM-PON sistemi yoğun olarak incelenmiştir. WDM-PON sistemlerinde, veri bloğu modu iletimine gerek kalmadan veri çarpışmalarından kaçınılır. Bununla birlikte, böyle bir sistem için gerekli olan Optik WDM Bileşenleri şu anda çok pahalıdır ve WDM-PON'u ekonomik olmayan hale getirmektedir. PON sistemleri hakkında daha fazla bilgi için bkz. FOCC PASSIVE OPTICAL NETWORK TUTORIAL .


Bir çift:Web ölçeğinde Vs Köprülü Altyapı: Fark Nedir? Sonraki:Ethernet Kablosu Sonlandırma İçin RJ45 Konnektör