Plenum Kablosu Vs Plenum Dışı Kablo, Hangisini Seçmeli?

- Apr 11, 2019-

Plenum Kablosu vs Plenum Kablosu, Hangisini Seçmelisiniz?


Ofis veya ev için bakır bir kablolama sistemi inşa ederken, her zaman göz önünde bulundurulması gereken bir sabit, plenum kabloya karşı olmayan plenum kablodur, proje gerçekte hangisine ihtiyaç duyar? Plenum ve plenum olmayan, binalarda yangının ve zehirli dumanın önlenmesini amaçlayan NEC (Ulusal Elektrik Kodu) ile tanımlanan kabloyu saran ceketi ifade eder. O halde, plenum kabloları ve plenum olmayan kablolar arasında akıllıca bir seçim nasıl yapılır? Bu makalede ilk önce plenum Ethernet kablosu ve plenum olmayan ağ kablosu tanıtılmakta, ardından nasıl bir seçim yapılacağı anlatılmaktadır.

Plenum Kablo Açıklaması

Plenum, ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme için hava sirkülasyonu için sağlanan, ayrıca yapısal tavan ile açılır tavan arasındaki boşluk olan ayrı bir alandır. Ve ayrıca yükseltilmiş bir zeminin altında da olabilir. Plenum kablosu ayrıca, binaların plenum alanlarına döşenen kablo olarak kısaca CMP (İletişim Çok Amaçlı Kablo, Plenum) olarak da adlandırılır. Bu kablo, çevresel hava boşluklarında bulunan kanal dışı uygulamalar için UL (Underwriters 'Laboratories) tarafından onaylanan, plenum olmayan kablolardan daha az tehlikeli ve düşük duman malzemelerinden yapılmıştır. Kablo, alev yayılımını sınırlandırmak ve duman miktarını sınırlandırmak için tasarlanmıştır. Geleneksel PVC kablo ile karşılaştırıldığında, plenum kablosu daha az duman üretir. Bu nedenle, plenum kablosu, güvenlik endişeleri için özellikle okullar ve hastaneler gibi yerlerde, hava plenum alanlarına kurulum için uygundur.

Plenum Dışı Kablo Açıklaması

Plenum olmayan kablolar genellikle hava sirkülasyonu olmayan bölgelerden geçmeye yarar. Plenum olmayan, yükseltici dereceli kablo ve CM kablo gibi diğer nominal kabloları içerir.

Yükseltici dereceli kabloya ayrıca CMR (İletişim Çok Amaçlı Kablo, Yükseltici) kablosu da denir. Düşey tesisatlarda yangınların zemine yayılmasını engellemek için yapılmıştır. Yükseltici kablonun yangın derecesi, plenum kablosu kadar katı değildir, çünkü plenum kablosu daha az tehlikeli ve daha düşük duman malzemeleri kullanır. Bu, CMR kablosunun CMP kablosundan daha fazla duman göstereceği anlamına gelir. Bu nedenle, plenum kablosu yükselen kabloyu değiştirebilir, ancak tersi olmaz. Ve yükseltici kablonun fiyatı plenum kablonun altındadır. Genellikle kablo, katlar arasında yükselticilerden veya dikey şaftlardan geçecek şekilde yerleştirilebilir.

CM kablosu, Ethernet gibi iletişim uygulamaları için kullanılan kablodur. Bu kablo “dikey tepsi alev testinden” geçti. Tipik olarak, CM kablosu iş istasyonu kabloları ve yama kabloları için, ağ anahtarlarını, sunucuları, PoE cihazlarını vb. Bağlayan, ancak katlar arasında veya hava plenum alanlarında kullanmamak için uygulanır.

Hangisini Seçmeli?

Plenum ve plenum olmayan kablolar, şekilde gösterildiği gibi farklı uygulamalar için farklı alev derecelerine sahip olarak tasarlanmıştır.

plenum kablosu, CMP, bakır kablo uygulaması

Plenum kabloları, tel üzerinde özel bir kaplamaya sahip olduklarından, daha yüksek maliyetli, en katı alev derecelerine sahiptir. Genel olarak plenum alanlarında alev yayılmasını önlemek ve duman miktarını azaltmak için kullanılırlar. Ancak kurulum sırasında, plenum kablolarının takılması biraz daha zor olma eğilimindedir, çünkü bazen daha kolay "bükülebilir". Bu kablo tipi, ticari ve konut alanlarında veya hastanelerde kullanılabilir, çünkü bu alanların kalabalık olması güvenlik ilk sırada gelmelidir.

Plenum olmayan kablolar için, yükseltici kablolar, ticari binaların yükselticilerinde, CMP kablolarından daha düşük maliyetle kullanılabilir. CMP kablolarının dikey telekomünikasyon altyapısında yeterli bütçeye sahip olması durumunda da kullanılabileceğine dikkat edin çünkü CMP ve CMR kabloları arasında telekomünikasyon farkı (gürültü, sıkma, sonlandırma gibi) yoktur. Örneğin, Cat6 dereceli plenum ve Cat6 dereceli yükselticiler veri aktarımında aynı şeyi yapar. CM kablolara gelince, bunlar genellikle kolay kurulumla en düşük maliyetli olan Ethernet Ethernet kablolarıdır. Sunucular, ağ anahtarları, yönlendiriciler vb. Gibi ağ aygıtlarını bağlamak için yaygın olarak kullanılan genel kullanım için tasarlanmıştır. Bu nedenle, müşterilerin gerçek talep ve bütçeye bağlı olarak plenum ve plenum dışı kablo seçmeleri gerekir.

Plenum ve Plenum Olmayan Kabloları Nereden Alabilirim?

Hem plenum hem de plenum olmayan kablolar FOCC'de mevcuttur. FOCC, Cat6 plenum kablosu sunar. Bu UTP toplu ağ kablosu, 10/100 / 1000Base-T ağları için derecelendirilmiş ve PoE uygulamaları için PoE / PoE + standartlarını karşılayan katı Oksijensiz bakır kullanır. FOCC ayrıca, UTP ve STP'de bulunan Cat5e / Cat6 / Cat6a / Cat7 CMR toplu Ethernet kabloları sunar. Bu Ethernet kabloları daha iyi iletim performansı için düşük dirençle tasarlanmıştır. Ayrıca, FOCC 24AWG ve 28AWG bakır kablolar sunar. Bu ağ kabloları PVC CM kablo kılıfı kullanırken, diğer bazı sağlayıcılar PVC kullanır. Bu, FOCC Ethernet kablolarının daha iyi yangın direncine sahip olduğu ve -20 ila 60 ° C arasındaki sıcaklıklarda çalışabileceği anlamına gelir. Tüm yaygın bakır bağlantı kabloları, üstün iletim performansı sağlamak için Fluke Kanal Testini geçti. FOCC'deki tüm plenum kablosu, yükseltici kablo ve ortak Ethernet kabloları, daha yüksek elektrik iletkenliği sağlayan ve sinyal kaybını azaltan Oksijensiz bakır tasarımına sahiptir. FOCC, tüm plenum kablo ve plenum olmayan kablo ihtiyaçlarınız için kesin seçimdir.


Bir çift:GPON: FTTH'ye En Uygun Çözüm Sonraki:Ağ Kabini, Sunucu Kabini Kabinesinden Nasıl Ayırtılır