Ethernet Kablosu Sonlandırma İçin RJ45 Konnektör

- May 27, 2019-

Ethernet Kablosu Sonlandırma için RJ45 Konnektör

Fiber optik kablonun genellikle sonlandırmak için LC, SC gibi fiber optik konektör kullanıldığı bilinmektedir. Ethernet kablolarına ne dersiniz? Bu, bilgisayar ve Ethernet tabanlı yerel alan ağı (LAN) arasındaki bağlantıyı sağlamak için Ethernet kablolarıyla sonlandırılan ortak bir bileşen olan RJ45 konektörü veya RJ45 fişidir. “RJ” harfi, ses ve veri ekipmanını yerel değişim taşıyıcısı veya uzun mesafe taşıyıcısı tarafından sağlanan bir servise bağlamak için standart bir telekomünikasyon ağ arabirimi olan kayıtlı jak anlamına gelir. Bu yazı, bu tür Ethernet konektörünü tanıtmayı amaçlamaktadır ve Ethernet kablosunu RJ45 konektörleriyle sonlandırmak için bazı basit kılavuzlar sunmaktadır.

RJ45 Konektörü Nedir?

RJ45, Ethernet kablosu ve ağları için yaygın olarak kullanılan bükümlü çift konektördür. Genellikle aşağıda gösterildiği gibi portta sekiz pimli şeffaf plastik bir parçadan yapılmıştır. Pimlerin dördü veri göndermek ve almak için kullanılırken, dördü diğer teknolojiler veya güç ağı cihazları için kullanılır. Bu yüzden bu tip konnektöre ayrıca 8P8C (Sekiz Pozisyon, Sekiz Kontak) modüler konnektör denir. Sabit bir yöne yerleştirilebilir ve Ethernet ağı, telekomünikasyon, fabrika otomasyonu ve benzeri birçok uygulama için kullanılan dökülmeyi otomatik olarak önler. RJ45 orjinalinde telekomünikasyon endüstrisindeki modemlere telefon bağlamak için bulker konektörün yerini almak üzere icat edilmiştir, ancak günümüzde en yaygın olarak Ethernet kabloları, modemler, bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, vb. Gibi ağ aygıtlarına uygulanır.

RJ45 konektörü

RJ45 ve RJ11 Arasındaki Farklar

RJ45’in yanı sıra, piyasada birçok RJ tipi konnektör türü var, RJ11 bunlardan biri. RJ11 konnektörü, RJ45 ile benzer görünüme sahiptir, bu yüzden insanlar çoğu zaman bunları birbirine karıştırır. Aslında, bu iki bağlayıcı türünün kendine özgü amaçları vardır. Aralarındaki en büyük fark, gerçekte nerede kullanıldığıdır. RJ45 konektörü, bilgisayarları veya diğer ağ öğelerini birbirine bağladığınız ağlarda kullanılırken, RJ11 telefon setlerinde kullanılan kablo konektörüdür.

Başvurunun yanı sıra, bireyin kolayca görüp tanımlayabileceği farklılıklar da vardır. İlki, her bir konektöre yerleştirilmiş olan kablo sayısındadır. Her iki konektöre yakından bakarsanız, RJ11'in içinde yalnızca dört tel, sekiz tane de RJ45'in içinde olduğunu görürsünüz. Daha fazla kablo barındırmak zorunda kalmanın bir sonucu olarak, RJ45, RJ11'den biraz daha büyüktür. Bir RJ11 konektörünü bir RJ45 yuvasına fiziksel olarak takmanın mümkün olmasına rağmen, bu gerçek bir Ethernet bağlantısı için hiçbir zaman çalışmaz veya RJ45 yuvasına sahip cihaza zarar verirsiniz. Farklılıkları aşağıdaki resimde görebiliriz.

RJ45'e karşı RJ11

Ethernet Kablosu İçin RJ45 Kablo Şeması

ANSI, TIA ve EIA'ya göre, iki RJ45 bağlantı şeması varyasyonu vardır: T568A ve T568B. Hem T568A hem de T568B, bükümlü çift bakır ağ kablosunu RJ45 konnektörlere sonlandırmak için kablolama şemaları sunar. Bu kablolardaki çiftler dört renkten (mavi, turuncu, yeşil ve kahverengi) oluşur; her çift, aynı renkte bir telle bükülmüş, beyaz çizgili, düz renkli bir tel içerir.

Aşağıdaki iki sıkma diyagramına yakından bakıldığında, T568A ve T568B arasındaki tek görsel fark, yeşil ve turuncu çiftler için pim konumlarının aşağıda gösterildiği gibi çevrilmiş olmasıdır. Renk yerleşimindeki değişikliklerin yanı sıra, bir RJ45 kablolama şeması seçimini etkileyebilecek birkaç uyumluluk faktörü vardır. T568B daha güncel bir şemadır ve ayrıca en yaygın olarak seçilen kablo şemasıdır, çünkü AT & T'nin eski 258A renk kodlarına uyar, bu arada, T568B mevcut ve gelecekteki ihtiyaçlar için uygundur.

T568A vs. T568B

Yeni bir ağ oluştururken, bir kablolama şemalarından herhangi biri teknik olarak seçilebilir. Hiç bir program diğerinden daha iyi olamaz veya belirli şeyler için daha uygun değildir. Her iki şema da her türlü kurulum tipine mükemmel şekilde uyar. Ancak mevcut bir ağ genişletildiğinde, şemayı yerinde kullanmak çok önemlidir.

RJ45 Konnektörlü Ethernet Kablosunu Sonlandırma

Adım 1: Bir kıvırma aleti kullanarak, iletken kabloların uçlarının eşit olduğundan emin olmak için, sonlandırdığınız kablonun ucunu kesin. Ardından kablonun yaklaşık 1 inç kısmını çıkarın.

Adım 2: 4 bükümlü tel çiftini birbirinden ayırın, ardından her bir çifti açın, böylece 8 ayrı kablo ile bitirin. Kabloları mümkün olduğu kadar düzleştirin, çünkü konektöre doğru şekilde yerleştirmek için çok düz olmaları gerekir.

Adım 3: RJ45 konnektörünü tutup pinleri sizden uzağa bakacak şekilde yerleştirin. Soldan sağa hareket ederken, kabloları kablolama şemasına göre yeniden düzenleyin.

Adım 4: Konektörü tutup telleri dikkatlice konektöre sokun, tel uçları pimlerden çıkıncaya kadar itin. Tel uçlarının doğru sırada olduğundan emin olun. Aksi takdirde, adım 2 ila adım 3'ü tekrarlayın.

Adım 5: Hazırlanan konektör / kablo tertibatını sıkma aletinizdeki RJ45 yuvasına yerleştirin. Daha ileri gidemeyinceye kadar crimper'ın kollarını sıkıca sıkın.

Adım 6: Konektörün yüzeyi ile mümkün olduğunca aynı hizada olmasını sağlamak için tel uçlarını dikkatlice kesin.

Adım 7: Kablonun her bir ucunu başarıyla sonlandırdığınızdan emin olmak için, her pimi test etmek için bir kablo test cihazı kullanın.

Sonuç

Kolay tak ve çalıştır stiline sahip RJ45 fiş, kurulum zorluğunu azaltır, günümüzde en popüler konnektör tiplerinden biridir. Görünür kablolama sayısını azaltmak için birçok kişi RJ45 konektörlerini evlerinin içindeki duvar prizine yerleştirmeye başladı. Bu yazının, RJ45 konektörünü ve Ethernet kablolarını sonlandırmak için nasıl kullanılacağını daha iyi anlamanıza yardımcı olabileceğini umuyoruz.


Bir çift:Pasif Optik Ağa Genel Bakış Sonraki:Fiber Optik Kablonun Yaygın Sorunlarına Çözümler