SC Vs LC — Fark Nedir?

- Mar 01, 2019-

SC vs LC — Fark nedir?

SC vs LC — Fark nedir?

Optik konektörler, veri merkezlerinde ağ cihazları arasında bağlantı ve fiber optik kablonun müşteri tesislerinde ekipmana bağlantısı için (örneğin FTTH) kullanılır. Çeşitli fiber konnektör tipleri arasında, SC ve LC en çok kullanılan konektörlerden ikisidir. SC vs LC: fark nedir ve hangisi daha iyi? Hala bir cevabınız yoksa. Burada bir ipucu bulabilirsiniz.

SC Konektörü Nedir?
SC konektörü

Seksenlerin ortalarında Nippon Telegraph and Telephone (NTT) laboratuvarları tarafından geliştirilen SC konektörü, seramik halkaların ortaya çıkmasından sonra piyasaya çıkan ilk konektörlerden biriydi. Bazen "kare konektör" olarak adlandırılan SC, yay yüklü seramik halka ile itmeli çekme bağlantı ucu yüzüne sahiptir. Başlangıçta Gigabit Ethernet ağı için tasarlandı, 1991 yılında telekomünikasyon şartnamesi TIA-568-A'ya standardize edildi ve üretim maliyetleri düştükçe yavaş yavaş popüler oldu. Mükemmel performansı sayesinde on yıldan fazla bir süredir fiber optiği domine etti ve sadece ST ile rekabet etti. Otuz yıl boyunca, polarizasyonu sürdürme uygulamaları için ikinci en yaygın bağlayıcı olmaya devam etmektedir. SC, noktadan noktaya ve pasif optik ağlar da dahil olmak üzere, datacom'lar ve telekom uygulamaları için idealdir.

LC Konektörü Nedir?
LC konektörü

Bazıları SC konektörünün modern yerine geçmesi olarak kabul edilirse, LC konektörün tanıtımı, kısmen mucit Lucent Corporation'ın başlangıçta yüksek lisans ücreti nedeniyle, daha az başarılı olmuştur. Bir itme-çekme konnektörü olarak, LC, SC kilitleme tırnağının aksine bir mandal kullanır ve daha küçük bir halka ile küçük bir form faktörü konektörü olarak bilinir. SC konektörünün yarısı kapladığı alan, datacom'larda ve diğer yüksek yoğunluklu yama uygulamalarında büyük popülerlik sağlar, çünkü küçük boyut ve mandal özelliği kombinasyonu, yoğun şekilde doldurulmuş raflar / paneller için idealdir. LC uyumlu alıcı-vericilerin ve aktif ağ bileşenlerinin tanıtımıyla birlikte, FTTH arenasında istikrarlı büyümesinin devam etmesi muhtemeldir.

SC vs LC: Birbirlerinden Nasıl Farklılar?
SC vs LC konektörü

Hem SC hem de LC konektörünü temel olarak anladıktan sonra, farkların ne olduğunu ve uygulamanız için ne anlama geldiklerini sorabilirsiniz. Aşağıdaki tablo, güçlü ve zayıf yönlere genel bir bakış sunmaktadır. Genel olarak konuşursak, LC ve SC fiber optik konektör arasındaki fark, sırasıyla aşağıdaki metinde tartışılacak olan boyut, kullanım ve konektör geçmişinde yatmaktadır.

  • Boyut : LC, SC boyutunun yarısı kadardır. Aslında, bir SC adaptörü, çift yönlü bir LC adaptörü ile tam olarak aynı boyuttadır. Bu nedenle, LC paketleme yoğunluğunun (alan başına bağlantı sayısının) önemli bir maliyet faktörü olduğu merkez ofislerde daha yaygındır.

  • Taşıma : SC gerçek bir "push-pull-konnektör" ve LC "mandallı bir konnektör" olmasına rağmen, SC gibi aynı taşıma yeteneklerine sahip olan çok yenilikçi, gerçek "push-pull-LC" ler mevcut.

  • Bağlayıcının Tarihçesi : LC ikisinin “daha genç” bağlayıcısıdır, SC dünyaya yayılmıştır ancak LC yakalamaktadır. Her iki bağlayıcı da aynı ekleme kaybına ve geri dönüş kaybı özelliklerine sahiptir. Genel olarak, ağda SC veya LC ne olursa olsun, diğer farklı konektör türlerinde bile konektörü kullanmak istediğiniz yere bağlıdır.

özet

Mevcut ve gelecekteki iletişim teknolojisi, veri iletişim sürecinde hızlı, verimli ve güvenli bir performans gerektirir. Tüm birbirine bağlı büyük ve karmaşık veritabanları dış müdahale olmadan veri alabilmeli ve iletebilmelidir. Hem SC hem de LC, bu tür bir iletimi sağlamak için tasarlanmıştır. “SC vs LC: fark nedir ve hangisi daha iyi?” Sorusuna gelince, sadece üç temel noktayı göz önünde bulundurmanız gerekir: 1. SC'nin daha büyük bir konektör mahfazası ve daha büyük bir 2.5mm yüksüğü vardır. 2. LC, daha küçük bir konektör mahfazasına ve daha küçük bir 1.25mm yüksüğe sahiptir. 3. SC eskiden öfkeleniyordu, ama şimdi LC. LC konektörlü hat kartlarına, panellere vb. Daha fazla arayüz sığdırabilirsiniz.


Bir çift:Fiber Pigtail ve Patch Cord Arasındaki Farkın Net Bir Anlayışı Sonraki:Cat6 Vs Fiber: Fark Nedir?