Fiber Optik Kablolar ve Yama Kablolarının Birkaç Yaygın Türü

- Apr 27, 2019-

Fiber Optik Kablolar ve Yama Kablolarının Birkaç Yaygın Türü


1.FTTH Kapalı Kablo

FTTH (The To Home To Fiber), adından da anlaşılacağı gibi, doğrudan eve bir fiber optik. Özellikle, FTTH, ev kullanıcıları veya iş kullanıcıları üzerine monte edilmiş optik ağ birimini (ONU) ifade eder, FTTD (masaüstüne fiber hariç) optik erişim serisindeki kullanıcılara en yakın optik erişim ağı uygulama türüdür.

FTTH'nin 5 ana avantajı vardır:
Birincisi, pasif bir ağdır, uçtan kullanıcıya, ara ürün temel olarak pasif olabilir;
İkincisi, bant genişliği nispeten geniş, uzun mesafe operatörlerin büyük kullanımına uyuyor;
Üçüncüsü, çünkü elyafta iş taşınıyor ve hiçbir problem yok;
Dördüncüsü, nispeten geniş bant genişliğinden dolayı, desteklenen protokol daha esnektir;
Beşinci olarak, teknolojinin gelişmesiyle birlikte, noktadan noktaya, 1.25G ve FTTH görece mükemmel bir işleve sahiptir.

2. Kapalı Fiber Optik Kablo

İç mekan optik kablosu, dış mekan fiber optik kablosunun aksine, kullanım ortamına göre sınıflandırılır.

İç mekan optik kablosu, belirli bir işlemden sonra fiber optikten (optik iletim ortamı) oluşan bir kablodur. Esas olarak, fiber optik (cam elyafı saç kadar incedir), plastik koruyucu boru ve plastik kılıf. Altın, gümüş, bakır ve alüminyum yoktur ve diğer metal, fiber optik kabloların geri dönüşüm değeri yoktur.

İç mekan fiber optik kablo, belirli bir yolla kablo çekirdeğine, dış kaynak ceketine ve ayrıca bazı kaplamalı koruma katmanlarına göre ışık sinyal iletimi için bir iletişim hattı oluşturmak için belirli miktarda fiber optik oluşturur.

İç kablo küçük gerilme dayanımı, zayıf koruyucu tabaka, aynı zamanda daha rahat ve ucuzdur. Bina kablolarında çoğunlukla kullanılan iç kablo ve ağ cihazları arasındaki bağlantılar.

3. Açık Fiber Optik Kablo

Bina dışı fiber optik kablo, bina dışı fiber kablo, bina içi fiber kablo karşısındadır.

Dış kablo, ışık sinyal iletimini sağlamak için kullanılan bir iletişim hattı türüdür, kablo çekirdeğine belirli bir şekilde, dış kaynak ceketine ve bazı dış koruyucu tabakaya göre kaplanmış belirli bir miktarda fiber optik oluşturan malzemeden oluşur.

Dış kablo, esas olarak optik fiberden (cam elyaf kıl kadar incedir), plastik koruma tüpünden ve plastik kılıftan oluşur. Altın, gümüş, bakır ve alüminyum ve diğer metal kablolar yoktur, genellikle geri dönüşüm değeri yoktur.

Dış kablo daha fazla gerilme direnci, kalın koruyucu tabaka ve genellikle zırhlı (metale sarılmış). Dış kablolar esas olarak binalara ve uzak ağların birbirine bağlanmasına uygulanır.

4. Fiber Optik Yama Kablosu

Cihazdan fiber optik kablo bağlantısına bağlanmak için kullanılan fiber kablo olarak da bilinen fiber optik bağlantı kablosu. Fiber jumper, genellikle fiber dönüştürücü ve Fiber Sonlandırma Kutusu arasındaki bağlantıda kullanılan kalın bir koruyucu katmana sahiptir. Yaygın olarak kullanılan fiber atlama telleri şunlardır: ST, LC, FC ve SC.

Ana kategoriler
Tek modlu fiber yama kablosu: Genel tek modlu fiber atlama kablosu sarı renktedir, bağlayıcı ve koruyucu kılıf mavidir; uzun iletim mesafesi

Çok modlu fiber patch kablo: Genel çok modlu fiber atlama kablosu turuncu renkte, bazıları gri renkte, konektör ve koruyucu kılıf bej veya siyah, iletim mesafesi kısa.

Fiber optik atlatıcı konnektörü yorumlanması:
SC Konektörü: kare fiber optik konektör;
FC Konektörü: dişli yuvarlak;
ST Konektörü: BNC'ye benzer;
LC Konektörü: alıcı-verici ayırma yapısı;
MT-RJ Konnektör: kare, biri çift fiber;
PC Konektörü: doğrudan temas;
APC Konektörü: 8 derece temas yüzeyinin eğim açısı;
UPC Konnektörü: ark temas yüzeyi.


Bir çift:Fiber Optik Kablolar Veri İletiminde İlk Seçenektir Sonraki:VDSL2'nin Avantajları