Simplex ve Duplex Fiber Optik Kablolar

- Jun 05, 2019-

Simplex ve Duplex Fiber Optik Kablolar

Fiber optik kablonun kendi içinde mevcut olan farklı çekirdek özellik çeşitlerini anlamak önemlidir, çünkü bu farklı özelliklerin her biri bilgileri güvenilir bir şekilde iletme yeteneğiniz üzerinde farklı etkiler yaratacaktır. Günümüzde endüstride kullanılan en yaygın fiber optik çekirdeklere bir göz atın.

Simplex Fiber Optik Kablo

Simplex, bu kablonun, tek çekirdekte yalnızca bir fiber optik cam dişi olduğu anlamına gelir. Simpleks kablolar tek bir dış ceket ile birliktedir. Simplex fiber optik kablo, yalnızca tek yönlü veri aktarımı gerektiren uygulamalarda kullanılır. Örneğin, kamyonun ağırlığını bir izleme istasyonuna ya da yağ akışı ile ilgili verileri merkezi bir yere gönderen bir yağ hattı izleyicisine gönderen eyaletlerarası bir taşıt kantarı. Tekli mod ve Simplex Fiber Kablo mevcuttur. Tek modlu tek yönlü fiber optik kablo, verilerin uzun mesafelerde bir yönde hareket etmesini gerektiren bir kablo ağı kuran herkes için mükemmel bir seçenektir. Bu kablo türü bir seferde sadece bir ışık ışını taşıdığından, uzun mesafeli yayınlar için daha iyidir. Tek modlu fiberin kendisi yüksek taşıma kapasitesine sahiptir, çok güvenilirdir ve diğer seçeneklerden daha düşük güç tüketimine sahiptir.

Dijital veri okumalarına analog, eyaletlerarası otoyol sensörü röleleri ve otomatik hız ve sınır sensörleri (spor uygulamaları için), Simplex fiber optik kabinin harika kullanımlarıdır. Bu fiber kablo biçimi, Duplex kablolardan daha ucuz olabilir, çünkü daha az malzeme söz konusudur. Simplex kablosu, herhangi bir HDMI genişleticiyle uyumludur.

Çift Yönlü Fiber Optik Kablolar

Dubleks fiber kablo, ceketlerini bir fermuar şeridi ile birleştirilen, genellikle bir fermuarlı (yan yana) bir tarzda, tek modlu veya çok modlu iki tek yönlü kablo olarak kabul edilebilir. Eşzamanlı, iki yönlü veri aktarımı gerektiren uygulamalar için çift yönlü çok modlu veya tek modlu fiber optik kablo kullanın (Bir fiber, verileri bir yönde, diğer fiber verileri ters yönde iletir). Tek yönlü ve çok modlu çift yönlü fiber kullanılabilir.

Çift Yönlü Fiber Optik Kablo ve Tekli modlu çift yönlü kablo, iki yönlü veri aktarımı için kullanılır. Daha büyük iş istasyonları, anahtarlar, sunucular ve büyük ağ donanımı çift yönlü fiber optik kablo gerektirme eğilimindedir. Dubleks kablolar Simplex kablolardan daha pahalı olabilir ve herhangi bir HDMI genişleticiyle uyumludur.

Simpleks ve dubleks çeşitli kablo yapı tiplerine sahiptir; Fiber optik cam türleriyle ilgili tek moddan ve çoklu moddan farklıdırlar.

Çok Fiber Kablolar

Hem çoklu fiber kablolar hem de simpleks kablolar, tek bir dış kılıfla birliktedir, ancak simpleks çekirdekte yalnızca bir iplik fiber cama sahipken, çoklu fiber çekirdekte birçok fiber optik cam dişine sahiptir. Örneğin, 8 çekirdekli çoklu fiber kablo. Şerit tipi ve paket tipi çoklu fiber kablolar vardır.

Tek modlu fiber kablolar ve çok modlu fiber kablolar birçok yönden benzerdir; temel fark, tek modlu kabloların cam merkezinin, yaklaşık 10 mikron çapındaki önemli ölçüde daha küçük olmasıdır. Küçük boyut, bu kabloların 1 Gb bant genişliğiyle 40 mil kadar veri aktarmasına olanak sağlayan şeydir.

Yalnızca bir güvenlik kamerası veya araç tartma istasyonu gibi veriler bir yönde hareket ediyorsa, tek taraflı bir fiber kabloya ihtiyaç duyar. Verileriniz uzun bir mesafeye gidiyorsa - örneğin binalar arasında veya bir istasyondan diğerine - o zaman tek modlu bir fiber kabloyla daha iyi durumdasınız demektir.

Bir çift:Hangisi Daha İyi: 2.4 GHz veya 5 GHz? Sonraki:Cat5, Cat5e ve Cat6 Kablo Arasındaki Fark Nedir?