Ekleme veya Konektör: FTTH Düşme Kablosu Kurulumu için Hangisini Seçmeli?

- Apr 22, 2019-

Ekleme veya Konektör: FTTH Bırakma Kablosu Kurulumu için Hangisini Seçmeli?


Bir FTTH şebekesini dağıtırken, aboneler doğru açılan kablo bağlantı çözümünü seçmelidir. Bu yüzden en iyi çözüm için ekleri (daimi mafsal) veya bağlayıcıları (elle kolayca ve çiftleşmeden) kullanmaya karar vermeleri gerekir. Bu, bırakma kablosunun her iki ucu için de geçerlidir - dağıtım noktası ve evdeki optik ağ terminalinde (ONT) veya ağ arayüz cihazında (NID). Ekler ve konektörler, dağıtım noktasında yaygın olarak kullanılırken, ONT / NID'de, alan sonlandırmalı bir konektör veya eklenmiş fabrikada sonlandırılmış bir konektör kullanılır. Bu yazıda, FTTH drop kabloları ve kendi avantajları ve eksileri için mevcut ara bağlantı çözümleri (ekler ve konektörler) tartışılmaktadır.

Eklentileri: Artıları ve Eksileri

Mükemmel optik performans, eklerin en önemli avantajıdır. Ekleme işlemi, ara bağlantı noktasının kirlenme veya hasar görme ihtimalini de ortadan kaldırabilir, bu da birleştirilmeden kullanıldığında bir konektör uç yüzüne gelebilecek olan potansiyel olarak sinyal bütünlüğünü tehlikeye atar. Kirleticiler yüksek optik kayıplara neden olabilir veya hatta konektörün uç yüzüne kalıcı hasar verebilir. Ekleme, 250µm bırakmalı kablodan ceketli kabloya geçiş sağlar.

Eklemenin en büyük dezavantajı, operasyonel esnekliğin olmamasıdır. Dağıtım noktasında bir düşüşü yeniden yapılandırmak için (bir abonenin FTTH servisini bırakması ve bir tanesini eklemesi durumunda) bir ek kaldırılmalıdır, yeniden düzenlenmiş lifler ve iki yeni lif eklenmiş olmalıdır. Ardından, teknisyenin basit abone değişiklikleri için özel ekleme araçları taşımasını gerektirir. Ayrıca, diğer müşterilerin hizmetleri elyaf işleme süreci tarafından engellenebilir. 250 µm fiber kablo genellikle dağıtım noktasında kullanılır, bu kolayca bükülebilir ve daha sonra yüksek optik kaybına neden olur ve hatta fiberin kopmasına neden olur. ONT'de ek kullanılması durumunda, eki tutmak ve korumak için bir tepsi gerekir; bu da ONT boyutunu ve potansiyel olarak maliyeti artırır.

Yukarıdaki açıklamaya göre, ek yeri gelecekteki elyaf düzenlemesine gerek duyulmayan damlalar için uygundur, tipik olarak yeşil alan veya yeni inşaat uygulamasında, düşme kablolarının tümünün yaşam ünitesi yapımı sırasında kolayca monte edilebildiği yerlerde.

Konnektörler: Artılar ve Eksiler

Tekrar tekrar eşlenip eşlenmemiş olması nedeniyle, konektörler daha fazla ağ esnekliği sağlayabilir. Herhangi bir araç olmadan, bir teknisyen aboneleri kolayca bağlayabilir veya bağlantısını kesebilir. Bağlayıcı ayrıca ağ testi için bir erişim noktası sağlayabilir.

Malzeme maliyeti, konektörün en belirgin olumsuz tarafıdır. Ağ düzenlemesi çok daha ucuz olmasına rağmen, eklemelerden daha pahalı. Bu nedenle, sağlayıcıların konektörün malzeme maliyetine ve daha fazla esnekliğe ve daha düşük ağ yönetimi masraflarına karşı kirlenme ve hasar potansiyeline sahip olmaları gerekir.

Dağıtım noktaları için gerektiğinde farklı aboneleri bağlamak için bağlayıcılar kullanılabilir. ONT'ye monte edilmeli ve daha sonra hem kaldırımda hem de evde esneklik sunar.

Doğru Eklentiyi Seç

Karar eklemelere gittiğinde, ekleme tipi (füzyon ve mekanik) belirlenmelidir.

Füzyon ekleme, elyaf besleyici ve dağıtım inşaat ağları için fiili standart olmuştur. Fusion splicer, düşük ekleme kaybı ve yansıması ile yüksek kalitede bir bağlantı sağladığı için FTTH damla ekleme için kullanılır (aşağıdaki resme bakın). Bununla birlikte, ilk sermaye harcamaları, bakım maliyetleri ve füzyon yapıştırma işleminin yavaş kurulum hızı, tercih edilen çözüm olarak durumunu engellemektedir. Füzyon yapıştırma, füzyon yapıştırma ekipmanına yatırım yapan ve ek yapıştırma makinesi satın alma ihtiyacı duymayan şirketler için en uygun olanıdır.

FS2808 Dijital Fiber Füzyon Yapıştırıcı

Mekanik ekler FTTH kurulumunda dünya çapında başarılı bir şekilde konuşlandırılmıştır, ancak ekler içindeki endeks eşleştirme jeli sarıya veya kurumasına yol açarak servis arızalarına neden olabilir. Son 20 yılda jel performansını ve uzun ömürlülüğünü arttırmada büyük adımlar atılmıştır.

Doğru Konektörü Seçin

Bir bağlayıcı kullanmayı seçtikten sonra, fabrikada sonlandırılan ya da alan sonlandırılan bir konektöre karar verilmelidir.

Fabrikada sonlandırılan düşme kabloları, düşük optik kayıplarla yüksek performanslı ve güvenilir bağlantılar sağlar. Kurulum süresini azaltarak, fabrika sonlandırması işçilik maliyetlerini düşük tutar. Ancak, fabrikada sonlandırılmış kablolar, alan sonlandırmalı alternatiflere kıyasla pahalıdır. Ayrıca gevşek kabloyu kaldırımda veya evde tutmak için bir kablo yönetim sistemine ihtiyaç duyarlar.

Sahada sonlandırılmış konektörlerin montajı, bir kablo makarası ve konektörler kullanılarak özelleştirilebilir. Sigorta konnektörleri, alan sonlandırmalı bir konektörde en yüksek düzeyde optik performans sağlamak için füzyon ekleme ile aynı teknolojiyi kullanır. Mekanik konektörler, düşme kablolarının sahaya montajı için sigorta konnektörlerine alternatifler sunar.

Servis sağlayıcının gereksinimlerine ve yaşam birimi konfigürasyonlarına bağlı olarak, düşme kablosunun bir ucunda alan sonlandırmalı bir konektörün hibrit çözümü ve diğer ucunda fabrikada sonlandırılmış bir konektörün en uygun çözümü olabilir.

özet

Bağlantı kablosu ara çözümü, bir FTTH ağının ana bileşenidir. Doğru bağlanabilirlik ürününü seçmek, yalnızca maliyet tasarrufu ve verimli dağıtım sağlar, aynı zamanda müşterilere güvenilir hizmet sunar. FTTH drop kablo tesisatlarının çoğu, mekanik bağlantı çözümleri ile kablonun her iki ucunda da saha sonlandırılmıştır.


Bir çift:Fiber Optik Zayıflatıcı Kılavuzu Sonraki:Kablosuz Router Ev Ağında Ethernet Kablosunu Öldürdü mü?