WDM Sisteminde Optik Pasif Bileşenlerin Uygulaması

- Mar 09, 2020-

DWDM teknolojisine dayanarak, tüm optik ağ, büyük iletim kapasitesine sahip fiber optik kablolardan tam olarak yararlanır, yeni nesil yüksek güvenilirlik, hızlı hızlı bilgi ağı teknolojisi olmalıdır. Fiber optik zayıflatıcılar, özellikle tüm optik ağlarda yaygın ve önemli optik pasif bileşenlerdir.

Optik zayıflatıcı WDM sistemine yukarı ve aşağı düğüm düğümü, güç dengesi, EDFA kazanç düzlüğü, optik iletişim hatları, sistem değerlendirmesi, araştırma ve ayarlamalar, düzeltme vb. Optik gücün bir kısmını emerek veya yansıtarak ve daha sonra beklenti olarak sinyal gücünü azaltarak müşterilerin gereksinimlerine uygundur. Şekilde gösterilen optik fiber ağdaki konumu.

uygulama

Sıcak İpuçları: TX - Verici RX - Alıcı

WL - Dalgaboyu Kilitleme MODU - Modem

FM - Filtrasyon Modülü OXC - Optik Çapraz Bağlantı

OADM - Optik Add Drop Çoklayıcı

WDM sisteminde, EDFA gerekli bir bileşendir, tüm optik ağ iletişimini sağlamak için oldukça önemlidir. Bununla birlikte, EDFA için pencere bağlantı noktası kazanma sınırlaması nedeniyle, farklı dalga boylarının farklı kazanç çarpanına sahip olmasını sağlar, bir WDM sisteminin kanalları arasında enerji dengesizliğine yol açar. Sonra aşağıdaki üç soruna yol açacaktır:

  • Alınan Enerji dengesizliği sonunda izin verilen dinamik aralığın ötesine geçecektir.

  • SNR dengesizliğinin birikmesi, BER'in belirli bir dalga boyunda kazanıma neden olabilir, gerekli BER'den (bit hata oranı) daha düşük olabilir.

  • Kazanç yetersizliği nedeniyle, kanalın minimum sinyal gücü alıcının hassasiyetinden daha düşük olabilir.

MAN gibi çoklu temas düğümü olan DWDM optik ağında, iletim kanalları ve farklı kanallar arasındaki iş hacmi farklıdır, güç, BER, sinyal / gürültü oranı ve benzeri dahil olmak üzere her kanalın iletimi dengelenmelidir. . Değişken fiber optik zayıflatıcı uygulaması sistemdeki ilk çözümdür.

Ayrıca optik zayıflatıcılar, optik telekomünikasyon bağlantısı ve sistem testi için de önemlidir. Fiber optik kablo bağlantısı ve sistemin döşenmeden önce incelenmesi gerekir, daha sonra sistemin veya bağlantı yolunun bazı performans parametrelerini güvence altına alabilir, böylece bazı optimizasyon testi yapmak kolaydır. Bu nedenle, gerçek durumu, özellikle sinyal için uygun zayıflamayı simüle etmeliyiz, o zaman uzun mesafeli iletimden sonra gerçek durumu öğreneceğiz.

Bir çift:Tıbbi Cerrahi Maskeler ve Tek Kullanımlık Maskeler Arasındaki Fark Nedir? Sonraki:İç Mekan Optik Kablo Pazar Talebi Durumu