Kablo Savaşı: Ethernet Vs. Lif

- Feb 23, 2019-

Kablo Savaşı: Ethernet vs Fiber


WiFi mükemmel. Hepimiz onu seviyoruz. Ancak, herhangi bir iyi kablosuz ağın altında, bazı ciddi kablolar bulunur.

Soru, herhangi bir senaryo için hangisinin daha iyi olacağı? Elyaf mı bakır mı?

Ethernet son zamanlarda kesinlikle haberlerde yer aldı. LED aydınlatma uygulamalarından gelişmiş IP kamera teknolojisine, ethernet kablolaması için uygulama sıkıntısı yoktur.

Ethernet gibi bakır kablolar, ikisinin daha ucuz olması, mümkün olan en fazla sayıda uygulama ile düşük maliyetli bir alternatif haline getirir. Ancak bazen lif gibi yüksek maliyetli bir seçenek gerekir.

Bununla birlikte, iki seçenek hakkında daha fazla şey öğrenirken ortaya çıkan şey, aslında çok fazla savaşın olmadığıdır.

Aslında, her çözümün lehte ve aleyhte olanlar için adil bir payı vardır. Her bir teknolojinin kendine özgü yararları ve kısıtlamaları ile, rekabet edebilecekleri teknolojiler gibi görünmemektedir.

Fiber , çok uzun mesafelerde daha hızlı hız, güvenlik ve veri sunumu için mükemmeldir. Ama diğer tarafta, kırılgan, biraz hantal ve çok daha pahalı.

Bakır hızlanıyor, ancak mesafeyle ilgili bazı önemli kısıtlamalar var. Blendajsız biçiminde, ayrıca girişime eğilimli olabilir.

Elyaf vs Bakır

Peki en iyi seçenek nedir? Bu kolay, ve iddiaya girerim cevabını tahmin etmişsindir.

Bir ISS'yi bir düğüme veya sokak kabinine bağlıyorsanız, bebeğinize lif verin. Cam dış mekan uygulamaları için mükemmeldir ve fiber kablolama ile inanılmaz mesafelerde çok fazla veri iletebilirsiniz.

Ancak, aslında bir kez kabine düştüğünüzde veya bir evin ya da binanın çatı hattına yaklaştığınızda, seçim daha farklı hale gelir. Ethernet bakır kablosunun elyafı parası için kullandığı yer burasıdır.

Başlıca sebeplerden biri maliyet tasarrufuna bağlı.

HDBaseT ve HDMI (her ikisi de 1 kablolu çözümler) burada da devreye giriyor. Açıkçası, bu çözümler önemli tasarruflarda mükemmel performans sunar. Bakır ayrıca, ek güç kaynaklarına duyulan ihtiyacı da azaltıyor.

Daha az kablo ve daha az destekleyici kurulum? Neden ethernet hala popüler bir seçimdir görmek kolaydır.

Yani, muhtemelen her zaman net bir seçim olmadığını söyleyebilirsiniz. Her birinin yararlarına ve sakıncalarına daha yakından bakalım.

Ancak tartışmalara fazla takılmayın… dürüst olursak, çoğu kurulumda her iki kablo türünü de kullanmanızı gerektirir.

Ethernet ve Fiber Optik Kabloların Kökenleri

Ethernet aslında Xerox tarafından geliştirilmiştir. 1970'lerde geliştirilen, 1980 yılında ticari gitti.

Fiber optik kablo teknolojisinin kökeni biraz daha ortaya çıkar. Aslında, ilk kullanımlarından biri NASA'nın 1969'da televizyon kameralarında kullanılmak üzere aya göndermesiydi.

Bu kablolama çözümlerinin her ikisi de onlarca yıldır güçlüdür. Yani tarihsel bir perspektiften bakıldığında eşit düzeydedirler.

Parazitle İlgili Konular

Korumasız bükümlü bakır kablo, parazitle ilgili zorluklarla karşı karşıyadır. Bluetooth ve RF'den transformatörlere ve mikrodalgalara kadar çeşitli kaynaklardan kaynaklanabilir.

Bükümlü çift bakır tesisatların çözümü basittir. Cat 5e, Cat 6 ve 7 gibi daha yüksek kalitede, korumalı ethernet kabloları kullanın.

Ayrıca, en iyi sonuçları elde etmek için blendajlı kabloyu blendajlı konektörlerle eşleştirmenizi öneririz. Eklenen koruma fark yaratır. HDBaseT ve HDMI, ev kullanımı için yükselişe geçtiğinde , mikrodalgalar tutarlı bir faktördür.

Elektriksel parazit, fiber optik için bir sorun değildir, ancak fiber, parazit payını da tecrübe eder. Buna Sembollerarası Girişim denir ve birbirleriyle etkileşime giren ışık darbelerinden kaynaklanır. Bu, ışık kaynaklarının tamamen tek renkli olmadığı için olur.

Fakat ekranlı ethernet gibi, fiber optik yüksek bir güvenilirlik yüzdesine sahiptir. Bu nedenle, her iki kablo tipinde sonuçta bir aşil topuğu bulunur, ancak üreticiler her zaman kaliteyi artırıyor.

Mevcut Hızlar

Fiber kesinlikle saf hız için kazanır, ancak uygulamalar argümanı etkisiz hale getirebilir.

Mevcut son kullanıcı veri gereklilikleriyle, saniyede terabaytlar, oturma odasından mutfağa bir sinyal göndermeye çalıştığınızda sorun değil.

Her kablo türü için performans seviyelerini şekillendiren bazı güncel gelişmeler.

Bakır Teknolojisinde Yenilikler

Ethernet bir keresinde 100 metrede 10 Mb / sn kadar yavaştı. Verileri elektrik akımı üzerinden iter. 802 IEEE Alliances ile hızlar 2,5 ve 5 Gbps değerlerine ulaşıyor ve şu anda 10 Gigabit Ethernet için yolda.

VDSL2 teknolojisi , bakir adı daha da değiştirdi. VDSL2 , tek bir çift bükümlü bakır üzerinden 1000 ft içinde hem aşağı yönde hem de yukarı yönde 100 Mbps'ye kadar hız sağlamak için 30 MHz'e kadar bant genişliği kullanır.

Ethernet Hızları

Yani eski sınırlar katlanarak genişliyor. VDSL2 ayrıca G.Fast'ın yolunu açtı. Test laboratuarları şu anda 500 m döngüler üzerinde 150 Mbit hıza ulaşıyor. Yakında İngiltere’de yayılmaya başlaması ve sonrasında bunu takip etmesi için bu teknolojiye göz kulak olun.

Bu hareketi yönlendiren şey öncelikle tüketici popülerliğidir.

Ethernet genişleticileri ve SPF modemleri özellikle popülerdir çünkü ev sahiplerine ve işletmelere para tasarrufu yapmalarına yardımcı olur.

Piyasa, ethernet cihazlarına güvenmeye devam eden tüketicilere güvenebilir. Buna göre, üreticiler ürünlerini geliştirmek için para harcamak için uygun şekilde motive edilmektedir. Bu, Ar-Ge'ye daha fazla yol açar ve böylece döngü yeniden başlar.

İşte başvuru için en yaygın bakır kablo tipleri:

  • Cat 5e - “e” “gelişmiş” anlamına gelir ve bu kablolar daha katı parametreler altında üretilir. Bunlar düz Cat 5 kablosundan biraz daha iyidir.

  • Cat 6 - Cat 5'ten daha fazla maliyeti vardır, ancak aynı zamanda Cat 5 ve 5e ürünlerinden daha yüksek bant genişliklerini de destekler. Son fakat en az değil, bu kablolar korumalıdır.

  • Cat 6a - “a” “artırılmış” anlamına gelir ve bunlar daha uzun mesafelerde daha yüksek hızları sürdürme yeteneğine sahiptir.

  • Cat 7 - 15 m aralığında 100 Gbps'ye kadar destekler * TIA / EIA * tarafından tanınmaz

Gördüğünüz gibi, mevcut teknoloji bükülmüş bakır kapasitelerinin boyutlarını genişletiyor. Özel çığır açan ürünler için, VX-160 Serisi SFP modüllerimizi ve daha fazlasını buradan kontrol edebilirsiniz .

Fiber Optik Teknolojisindeki Yenilikler

Fiber Optik teknolojisi, 2 kategoriye ayrılır: tekli ve çoklu.

Tekli mod, uzun mesafelerde sinyal göndermek için lazer ışığı kullanır. Diyotlar, daha kısa mesafeleri kapsayan kurulumlar için Çok Modlu kablolar üzerinden sinyal gönderir.

Tek modlu fiber, çok modlu sistemden 50 kat daha büyük mesafelere ulaşabilir, ancak bunun daha pahalı olduğuna dikkat çekmektedir.

Tek Modlu vs Çok Modlu Fiber

Çok modlu fiber - kısa mesafeli sürüm, genellikle 600 m veya 2000 ft uzunluğa kadar 10 Gbit / s'ye ulaşır.

Ethernet kampında hızlar artmıyor. 2014 gibi yakın bir zamanda, araştırmacılar saniyede şaşırtıcı 255 Terabayt (Tbps) veri hızlarına ulaşabildiler.

“Hollanda ve ABD'den ortak bir araştırmacı grubu, bir fiber ağ için dünya hız rekorunu kırarak saniyede 255 terabiti tek bir cam elyafı aşağı itti . Bu, saniyede yaklaşık 32 terabayta eşittir - 1 GB filmi 31,25 mikrosaniyede (0,03 milisaniye) veya alternatif olarak 1 TB sabit sürücünüzün tüm içeriğini yaklaşık 31 milisaniye cinsinden aktarmak için yeterlidir. ”- Extreme Tech

Size bir bakış açısı sağlamak için, en verimli tek lifli bağlantılar 100 gbs civarında kapasiteye ulaşır. Matematik yap.

Extreme Tech'e göre, 255Tbps yoğun saatlerde tüm internet üzerinden akan tüm trafiğin net toplamını artırabilir. Vay.

Hedefine ışık hızında ulaşan çok fazla veri var.

Fiber optik kesinlikle mükemmel bir seçimdir. Aslında, önceki yönetimde, ülkeyi fiber optik kullanarak kablolamak için bir girişim vardı.

Ne yazık ki, nakit tükendi güçler. Demek ki başa döndüm. Bu başarısızlık teknolojinin özelliklerini değil, maliyetini yansıtıyor. Üreticiler üretmek için daha ucuz bir yol bulana kadar, büyük olasılıkla az miktarda kullanılmaya devam edilecektir.

Son düşünceler

Para konuşur. Pazar felsefesi yürür.

Sonuçta en iyi karar mülk sahiplerine aittir. Ve en iyi çözüm, mümkün olan en düşük maliyetle en iyi montajı sağlayabilecek biri tarafından tanımlanacaktır.

Müşteriler bütçelerini ve ihtiyaçlarını bilir.

Güncel kalın ve müşterileri eğitin, hem mükemmel sonuçlar sunabilir hem de gelişmiş müşteri sadakatinden tekrar iş kazanabilirsiniz.

Bilgi Güçtür. Her iki uygulama için ihtiyaç duyduğunuz teknolojiler hakkında sorularınız varsa, lütfen analistlerimizle bağlantıya geçin !

Bir çift:MTP Bağlantıları: Base-8 Vs. Baz-12 Vs. Baz-24 Sonraki:MPO Konnektörüne Giriş