Simplex ve Duplex Fiber Optik Kablolar Arasındaki Fark

- May 28, 2019-

Simplex ve Duplex Fiber Optik Kablolar arasındaki fark

Fiber optik yama kablosu hakkında konuşurken, aklımıza ilk gelen ürünler genellikle çok modlu ve tek modlu fiber yama kablolarıdır. Tabii ki, başka pek çok tür de var. Ancak bu alanda yeni başlayanlar için, dupleks ve simpleks fiber patch kabloların ne olduğunu merak edebilirler. Bu yazı size bu kablolar hakkında bilgi verecektir. Simpleks ve dupleks fiber patch kablolara gelmeden önce, öncelikle iki kelimeye aşina olalım - simpleks ve dubleks.

Simplex ve Duplex Fiber Optik Kablolar arasındaki fark 1

Simpleks ve Dubleks Ne Demektir?

ITU-T tanımına göre, simpleks bir devre, sinyallerin bir seferde sadece bir yönde akabileceği bir devredir. Bir uç vericidir, diğeri alıcıdır ve geri dönüşü yoktur.

Bununla birlikte, diğer zamanlarda, iletişim ters yönde akabilir. Bu yarı çift yönlü. Yarım çift yönlü sistem, bir kerede bir yönde çalışan ve geri dönüşümlü olabilen bir iletişim kanalı anlamına gelir. Yarı çift yönlü sistem için iyi bir benzetme, her iki uçta da trafik kontrolüne sahip iki yol olacaktır, trafik akışının düzgün olmasını sağlamak için, trafik kontrol cihazı bir seferde yalnızca bir yöne izin verir. Ancak, bir taraf aynı anda iletirse, kayıp mesajları ile sonuçlanan bir çarpışma meydana gelir.

“Dubleks”, “iki” anlamına gelen “ikili” den gelir ve “pleks”, “dokuma” veya “katlama” anlamına gelir. Bir dubleks sistemi, her biri yalnızca bir yönde, yani bir yol üzerinde A'dan B'ye, diğerinden B'den A'ya bilgi sağlayan iki açıkça tanımlanmış yola sahiptir. Yarı çift yönlü ile karşılaştırıldığında, tam çift yönlü bir sistem veya bazen çift çift yönlü olarak adlandırılan, her iki yönde de iletişim kurmaya ve bunun aynı anda gerçekleşmesine izin verir. Cep telefonu gibi, her iki taraf da aynı anda hem konuşabilir hem de duyabilir.

Simplex ve Duplex Fiber Optik Kablolar arasındaki fark 3

Simplex Fiber Optik Kablo:

Simplex Fiber Optik Kablolar bir sinyalin sadece bir yöne gitmesi gerektiğinde kullanılacaktır. Hızlı ve verimli çalışma için tutarlılık ve tekdüzelik için hayati önem taşıyan üretim sonlandırması için tasarlanmıştır.

Simplex Fiber Optik Kablo, Kevlar (aramid elyaf) mukavemet elemanları ile sıkı tamponlanmış (birincil tampon kaplama üzerinde 900 mikron tamponla kaplanmış) ve iç mekan kullanımı için kaplanmış tek bir fiberden oluşur ve çoğunlukla patch kablosu ve arka panel uygulamaları için kullanılır. . Dijital veri okumalarına analog, eyaletlerarası otoyol sensörü röleleri ve otomatik hız ve sınır sensörleri (spor uygulamaları için), Simplex fiber optik kabinin harika kullanımlarıdır. Bu fiber kablo biçimi, Duplex kablolardan daha ucuz olabilir, çünkü daha az malzeme söz konusudur. Simplex Fiber Kablo, tek modlu, çok modlu veya polarizasyon koruyan tek bir fiberdir ve günümüz fiber bağlantı uygulamaları için gereken gücü ve esnekliği karşılayabilir. Ayrıca Riser, Plenum dereceli yapılar ve LSZH ceket tedarik ediyoruz.

Simplex ve Duplex Fiber Optik Kablolar arasındaki fark 5

Çift Yönlü Fiber Optik Kablo:

Çift Yönlü Fiber Optik Kablolar, iki ceket arasında ince bir bağlantıyla birleştirilen iki fiberden oluşur. Tek modlu veya çok modlu, verilerin çift yönlü olarak aktarılması gereken uygulamalarda kullanılırlar. Bir fiber, verileri bir yönde iletir; diğer lif, verileri ters yönde iletir. Daha büyük iş istasyonları, anahtarlar, sunucular ve büyük ağ donanımı çift yönlü fiber optik kablo gerektirme eğilimindedir.

Dubleks elyaf çeşitleri:

Yarım çift yönlü: Veri, bir anda yalnızca bir yönde iletilebilir.

Tam çift yönlü: Veri aynı anda iki yönde aktarılır.

Diğer dubleks bilgileri: Dubleks iletişim sistemi, iki bağlı taraftan veya birbiriyle aynı anda her iki yönde de iletişim kurabilen cihazlardan oluşan noktadan noktaya bir sistemdir. Artık, Duplex sistemleri birçok iletişim ağında, ya bağlı iki taraf arasında “iki yönlü bir sokak” iletişimi yapılmasına izin vermek veya sahadaki ekipmanların uzaktan izlenmesi ve uzaktan ayarlanması için bir “ters yol” sağlamak için kullanılmaktadır.

Seçim İçin Bazı İpuçları Simpleks ve Dubleks Fiber Kablo

Bir fiber optik kablo satın alırken, kablonun içinde mevcut olan farklı çekirdek özellik çeşitlerini anlamak önemlidir. Bu farklı özelliklerin her birinin, bilgileri güvenilir bir şekilde aktarma yeteneğiniz üzerinde farklı etkileri olacaktır ve bu farklı özellikler, kablolama projesini de etkiler. Kabloyu satın aldıysanız, fiber optik kablonun ücretini aramanız gerekir. Şimdi, en yaygın kullanılan fiber optik kablolara bir göz atalım.

Simplex Fiber Kablo

Tek taraflı bir fiber kablo, tek bir cam elyaf fiber camdan oluşur ve yalnızca tek yönlü veri aktarımı gerektiren uygulamalar için kullanılır. Simpleks lifi en çok cihazlar arasında veya bir çoklu veri sinyali kullanıldığında (tek bir fiber üzerinden iki yönlü iletişim) yalnızca bir verici ve alma hattının gerekli olduğu yerlerde kullanılır. Tek yönlü ve çok modlu simpleks lif mevcuttur. Örneğin, kamyonun ağırlığını bir izleme istasyonuna ya da yağ akışı ile ilgili verileri merkezi bir yere gönderen bir yağ hattı monitörüne gönderen eyaletlerarası bir taşıt kantarı.

Simplex ve Duplex Fiber Optik Kablolar arasındaki fark 7

Çift Yönlü Fiber Kablo

Dubleks fiber kablo, iki telli cam veya plastik fiberden oluşur. Genellikle bir "zipcord" (yan yana) yapı biçiminde bulunur, bu kablo çoğunlukla ayrı bir gönderme ve alma gerektiren cihazlar arasında çift yönlü iletişim için kullanılır. Tek yönlü ve çok modlu çift yönlü fiber kullanılabilir. Eşzamanlı, iki yönlü veri aktarımı gerektiren uygulamalar için çok modlu çift yönlü fiber optik kablo veya tek modlu çift taraflı fiber kullanın. İş istasyonları, fiber anahtarlar ve sunucular, fiber modemler ve benzeri donanımlar çift yönlü fiber kablo gerektirir.

Çekme Dayanımı, Su Koruması, Fiber Kod Derecelendirmeleri İçin Kablo Tasarım Kriterleri

Çekme Dayanımı: Bazı kablolar kablo kanallarına veya kanallara kolayca yerleştirilir. Yani çekme kuvveti çok önemli değil. Ancak, diğer kablo 2 km veya daha fazla bir boru hattından çekilebilir. Çok fazla kablo yağlayıcı olsa bile, çekme gerginliği yüksek olabilir. Çoğu kablo, mukavemetini çok kuvvetli ancak esnemeyen eşsiz bir polimer elyaf olan agamid fiberden alır - böylece çekmek, kablodaki diğer bileşenleri zorlamaz. En basit tek taraflı kablo 100-200 pound çekme gücüne sahipken, dış tesisat kablosu 800 pound'un üzerinde bir özelliğe sahip olabilir.

Su Koruması: Dış mekanda, her kablo su veya nemden korunmalıdır. Genellikle PE (polietilen), neme dayanıklı bir ceket ve bir su engelleme maddesi dolgusu ile başlar. Genel yöntem, kabloyu su engelleyici bir jel ile doldurmaktır. Etkili fakat dağınık - jel sökücü gerektiriyor. Yeni bir alternatif, mucize bir toz kullanarak kuru suyla tıkanmadır - tek kullanımlık çocuk bezlerinde nemi emmek için geliştirilen şeyler. Kablo tedarik edip etmediklerini öğrenmek için kablo tedarikçinize danışın.

Yangın Kodu Derecelendirmeleri: İç mekanda kurulu her kablo yangın kodlarına uygun olmalıdır. Bu, ceketin genel kullanım, yükselticisi (dikey bir kablo yataydan daha fazla alevler besler) ve plenum (hava işleme alanlarına kurulum için), yangına dayanıklılık için derecelendirilmiş olması gerektiği anlamına gelir. Yangın geciktirici Amerika Birleşik Devletleri'nde, tüm bina kabloları, NEC (Ulusal Elektrik Kodu) paragraf 770 uyarınca kimlik ve yanıcılık derecelerine sahip olmalıdır.

Sonuç

Yukarıdaki açıklamaları okuduktan sonra, simpleks elyaf patch kablo ve dupleks fiber patch kablo hakkında kısa bir bilginiz var mı? Birini diğerinden seçerken, anahtar faktör, ekipmanın tek yönlü veya çift yönlü veri aktarımı gerektirmesidir. Fiber-Mart, tek modlu tek taraflı fiber yama kablosu, LC - LC çift yönlü tek modlu yama kablosu, 10 gigabit çok modlu çift yönlü kablolar, LC ST çift yönlü yama kablosu ve benzeri gibi çok sayıda tek taraflı ve çift yönlü fiber optik yama kablosuna sahiptir. FOCC'da cihazlarınız için uygun bir fiber optik patch kablosu bulabileceğinizi düşünüyorum. Lütfen bize ulaşın: focc@fiberfocc.com .

Bir çift:Gigabit Ethernet'te Mod Koşullandırma Yama Kabloları Sonraki:2.5G ve 5G Hakkında Konuşun