Daha Olgun Ve Daha Olgun Fiber Optik Kablolar İletim Teknolojisi

- Mar 15, 2019-

Giderek Olgunlaşan Fiber Optik Kablo İletim Teknolojisi


Fiber optik ortam, ağ verilerini ışık darbeleri formunda iletmek için bazı özel durumlarda genel olarak cam veya plastik fiber kullanan herhangi bir ağ iletim ortamıdır. Son on yılda, optik bant, daha fazla bant genişliği ve daha uzun açıklıklara olan ihtiyaç devam ettikçe, giderek daha popüler bir ağ iletim ortamı haline geldi.

Fiber optik teknolojisi çalışmalarında standart bakır ortamlardan farklıdır, çünkü yayınlar elektriksel voltaj geçişleri yerine “dijital” ışık atımlarıdır. Çok basit bir şekilde, fiber optik iletimler, çok yüksek frekanslarda, belirli bir dalga boyunda olan bir lazer ışık kaynağının ışık darbelerini açıp kapatarak bir dijital ağ iletiminin kesimlerini ve sıfırlarını kodlar. Işık kaynağı genellikle bir lazer veya bir tür Işık Yayan Diyot'tur (LED). Işık kaynağından gelen ışık, kodlanan verinin düzeninde yanıp söner. Işık, ışık sinyali istenilen hedefe ulaşana ve bir optik detektör tarafından okunana kadar fiberin içinde hareket eder.

Fiber optik kablolar, bir veya daha fazla dalga boyunda ışık için optimize edilmiştir. Belirli bir ışık kaynağının dalga boyu, o ışık kaynağından gelen tipik bir ışık dalgasında dalga tepeleri arasındaki nanometre (bir metrenin milyarda biri, "nm") olarak ölçülen uzunluktur. Bir dalga boyunu ışığın rengi olarak düşünebilirsiniz ve bu ışığın frekans tarafından bölünen hızına eşittir. Tek Modlu Fiber (SMF) durumunda, herhangi bir zamanda aynı optik fiber üzerinden birçok farklı dalga boyunda ışık iletilebilir. Bu, fiber optik kablonun iletim kapasitesini artırmak için kullanışlıdır, çünkü ışığın her dalga boyu ayrı bir sinyaldir. Bu nedenle, aynı fiber optik lif üzerinden birçok sinyal taşınabilir. Bu, çok sayıda lazer ve dedektör gerektirir ve Dalga Boyu Bölmeli Çoğullama (WDM) olarak adlandırılır.

Tipik olarak, optik fiberler, ışık kaynağına bağlı olarak 850 ila 1550 nm arasındaki dalga boylarını kullanır. Spesifik olarak, Çok Modlu Fiber (MMF) 850 veya 1300 nm'de kullanılır ve SMF tipik olarak 1310, 1490 ve 1550 nm'de kullanılır (ve WDM sistemlerinde, bu birincil dalga boylarının etrafındaki dalga boylarında). En son teknoloji, bunu FTTH (Fiber-To-Home) uygulamaları için yeni nesil Pasif Optik Ağlar (PON) için kullanılan SMF için 1625 nm'ye uzatıyor. Silika bazlı cam bu dalga boylarında en şeffaftır ve bu nedenle bu aralıkta iletim daha verimlidir (sinyalin daha az zayıflaması vardır). Bir referans için, görünür ışık (görebileceğiniz ışık) 400 ila 700 nm arasında değişen dalga boylarına sahiptir. Çoğu fiber optik ışık kaynağı yakın kızılötesi aralıkta (750 ila 2500 nm arasında) çalışır. Kızılötesi ışık göremezsiniz, ancak çok etkili bir fiber optik ışık kaynağıdır.

İpuçları: Geleneksel fiber optik ışık kaynaklarının çoğu, belirli bir dalga boyunda değil, yalnızca görünür dalga boyu spektrumunda ve çeşitli dalga boylarında çalışabilir. Lazerler (uyarılmış radyasyon emisyonu ile ışık amplifikasyonu) ve LED'ler daha sınırlı, hatta tek dalga boylu bir spektrumda ışık üretir.

UYARI: Fiber optik kablolarla (OM3 kabloları gibi) kullanılan lazer ışık kaynakları görüşünüz için son derece tehlikelidir. Doğrudan canlı bir fiberin sonuna bakmak, retinalarınıza ciddi şekilde zarar verebilir. Kalıcı olarak kör olabilirsin. Hiçbir ışık kaynağının aktif olmadığını bilmeden, bir fiber optik kablonun ucuna asla bakmayın.

Optik liflerin (hem SMF hem de MMF) zayıflaması, daha uzun dalga boylarında daha düşüktür. Sonuç olarak, daha uzun mesafeli iletişim SMF üzerinden 1310 ve 1550 nm dalga boylarında gerçekleşir. Tipik optik fiberler 1385 nm'de daha büyük bir zayıflamaya sahiptir. Bu su zirvesi, imalat işlemi sırasında kullanılan çok küçük miktarlarda (milyon başına bir kısım aralığında) bir sonucudur. Spesifik olarak 1385 nm dalga boyunda karakteristik titreşimine sahip olan bir terminal-OH (hidroksil) molekülüdür; Böylece bu dalga boyunda yüksek bir zayıflamaya katkıda bulunur. Tarihsel olarak, iletişim sistemleri bu zirvenin her iki tarafında da çalışıyordu.

Işık darbeleri hedefe ulaştığında, bir sensör ışık sinyalinin varlığını veya yokluğunu algılar ve ışık sinyallerini elektrik sinyallerine geri dönüştürür. Işık sinyali sınırlar ne kadar fazla yayılırsa veya karşı karşıya kalırsa, sinyal kaybı (zayıflama) olasılığı da o kadar yüksek olur. Ek olarak, sinyal kaynağı ve hedef arasındaki her fiber optik konektör, sinyal kaybı olasılığını sunar. Bu nedenle, konektörler her bağlantıya doğru şekilde kurulmalıdır.

Çoğu LAN / WAN fiber iletim sistemi, iletim için bir tane ve alım için bir tane kullanır. Bununla birlikte, en son teknoloji bir fiber optik vericinin aynı fiber tel üzerinden iki yönde (örneğin WDM teknolojisini kullanan pasif bir CWDM MUX) iletmesini sağlar. Farklı ışık dalga boyları, dedektörler sadece belirli dalga boylarını okuyacak şekilde ayarlandığı için birbirlerine karışmaz. Bu nedenle, tek bir fiber optik lif üzerinden ne kadar fazla dalga boyu gönderirseniz, o kadar fazla dedektöre ihtiyaç duyarsınız.


Bir çift:Sunucu Odası İçin Neye İhtiyacınız Var? Sonraki:Ağ Kabini, Sunucu Kabini Kabinesinden Nasıl Ayırtılır