Yerel Alan Ağları ve Veri Merkezleri İçin Şerit Fiber Optik Kablo Seçenekleri

- Apr 13, 2019-

Yerel Alan Ağları ve Veri Merkezleri için Şerit Fiber Optik Kablo Seçenekleri


Arka fon
Yerel Alan Ağı (LAN) kampüsü ve bina omurgalarının yanı sıra Veri Merkezi omurgaları, artan sistem bant genişliği gereksinimlerini karşılamak için daha yüksek kablolu elyaf sayımlarına geçiş yapıyor. Birçok durumda, Şerit Fiber Kablolar , kablo ihtiyacına göre en yüksek lif yoğunluğunu sağladığı, yol ve boşluk kullanımını en üst düzeye çıkardığı ve sonlandırma kolaylığı sağladıklarından, bu ihtiyacı karşılamak için şimdi kullanılmaktadır.

Telli gevşek tüplü kablo, 25 yıldan uzun bir süredir kampüs omurgalarında kullanılan baskın fiber optik kablo tasarımıdır. Son yıllarda, bu tasarım ayrıca yükseltici ve plenum alev derecelerinin gerekli olduğu omurgaların inşa edilmesinde de büyük bir seçenek olarak ortaya çıkmıştır. Gevşek tüplü kablo , diğer tüm optik kablo tasarımları ve diğer ortam türleri ile eşleşmeyen olağanüstü ve güvenilir mekanik, çevresel ve optik performans göstermiştir. Gevşek boru tasarımı tipik olarak 12'ye kadar elyaf içeren ve merkezi bir eleman etrafına sarılmış çok sayıda tampon tüpünden oluşur. Yüksek çekme dayanımlı iplikler, sarmal tampon tüplerinin etrafına helisel şekilde uygulanır. Açılma yerine bağlı olarak, alevsiz veya alev geciktirici bir ceket uygulanır. Son teknoloji yenilikleri, dolgu ve taşma bileşiği içermeyen, elyafların temizlenmesi ve sonlandırılmasıyla ilişkili zaman ve işçiliği ortadan kaldıran, tamamen jel içermeyen bir tasarımla sonuçlanmıştır. (FOCC'de İlgili ürünler: Dış Mekan Gevşek Boru Kabloları )

Gevşek Boru Kablosunun Yapısı

Tarihsel olarak, sıkı tamponlanmış kablolar iç mekan uygulamaları ile sınırlandırılmıştır. Kablo normal olarak düşük lifli (24 veya daha az fiber) bina ve veri merkezi omurgası ve ara bağlantı (iki veya daha az fiber) uygulamasında konuşlandırılmıştır. Kablo tasarımı tipik olarak, çekme dayanımı iplikleri ve alev geciktirici bir kılıf uygulanmış, merkezi bir elemanın etrafına sarılmış çok sayıda 900 tightm sıkı tamponlanmış fiberden oluşur. (FOCC'deki İlgili ürünler: 900 : m Sıkı-Tamponlu Lifler )

Sıkı-Tamponlu Kablonun Yapısı

Çözülmüş Şerit
Şerit fiber optik kablo son zamanlarda, 24'ten fazla fiber sayısının gerekli olduğu kampüs, bina ve veri merkezi omurgası uygulamalarında dağıtım için birincil kablo seçeneği olarak ortaya çıkmıştır. Bu tasarım, telli gevşek tüplü kabloya eşdeğer sağlam performans sunar ve telli gevşek tüplü ve sıkı tamponlanmış kablo tasarımlarına kıyasla kablo çapına göre maksimum lif yoğunluğunu sağlar. (Aşağıdaki resimde, 144'e kadar fiber içeren simüle edilmiş bir fiber optik kablonun, bir bakır kablolar kümesinin üzerine yerleştirildiği ve optik iletimin veri merkezleri gibi yüksek yoğunluklu alanlarda elde edebileceği yer tasarrufu olduğunu gösteren gösterilmektedir.)

Yer Tasarruflu Şerit Fiber Optik Kablo

Şerit kablo tasarımı karakteristik olarak merkezi bir tüp içinde düzenlenen 12 ila 216 fiberden oluşur. İç mekan tasarımları için helisel sarmal kuvveti elemanları 600 pound'a kadar gerilme mukavemeti sağlar. 12 fiber şeritlere, şerit kimlik numaraları ve TIA-598 uyumlu fiber renk kodlaması ile kolayca erişilebilir ve belirlenebilir.

Alev geciktirici olmayan bir ceket malzemesi tipik olarak dış tesis uygulamalarında kullanılır. Özel olarak formüle edilmiş alev geciktirici dış ceketler, iç mekan uygulamaları için kullanılır, böylece kablo tasarımı, şerit plenum kabloları için NFPA-262 alev testinin gerekliliklerini ve şerit yükseltici kablolar için UL-1666 alev testinin gerekliliklerini karşılar. Telli gevşek tüplü kablo gibi tamamen jel içermeyen tasarımlar mevcuttur.

Uzun yıllar boyunca, tasarımcılar ve montajcılar, LAN ve Veri Merkezinde şerit fiber optik kablo belirtme konusunda isteksizdi çünkü 12 fiber şerit alan sonlandırmaları sınırlıydı. Ancak, şerit ayırma araçları, şerit dağıtma kitleri ve sahaya monte edilebilir 12 fiber dizili konektörler gibi yeniliklerin piyasaya sürülmesiyle, 12 fiber şeritler tek taraflı ve çift yönlü konektörlerle (LC veya SC tipi gibi) kolayca sonlandırılabilir veya MTP dizi konektörü ile.

12-Fiber Şerit Kablo Yapısı

MTP konektörü , SC simplex konektöre benzer bir ayak izi bulunan 12 fiber itme / çekme fiber optik konektördür. Bu yüksek yoğunluklu konektörler ağ kablolama işlemini önemli ölçüde hızlandırmak, hataları en aza indirmek ve yama panellerinde tıkanıklığı azaltmak için kullanılır.

12-Fiber Şerit Kablo ile MTP Bağlayıcı

MTP konnektörü, önceden hazırlanmış formda -12 lifli bir kurdeleye yapıştırılacak bir pigtail olarak veya her iki uçta sonlandırılmış bir MTP konnektörü omurga düzeneği olarak temin edilebilir. Sahada monte edilebilen MTP konektörler ayrıca, 12 elyafı beş dakikadan daha kısa sürede sonlandırabilmenizi sağlayan, epoksi içermeyen, cila içermeyen bir tasarıma sahiptir. MTP konektörünün TIA / EIA-604-5 uyumluluk standardına uygun olduğu belirtildi.

Birçok son kullanıcı, kablo montajını hızlandırmanın yanı sıra en yüksek kalitede konektör ekleme kaybı ve geri dönüş kaybı performansı sağlamak için MTP ve / veya tek taraflı veya çift yönlü konektörlerle fabrikada sonlandırılmış kabloları kullanıyor. Bu, özellikle kısa süreli kurulumların ve hamleler, ekler ve değişiklikler için sınırlı zaman kullanılabilirliğinin, basitleştirilmiş ve hızlı kurulumları kritik hale getirdiği veri merkezi ortamında geçerlidir.

MTP konektörlü şerit kablo tipik olarak iki yöntemden birini kullanarak patch panellerde sonlandırılır:

  • Metot 1 normalde, patch panelin önünde bir kablo demeti tertibatının kullanıldığı bir ara bağlantı uygulamasında kullanılır. Kablo demeti düzenekleri, şerit kablolarda sonlandırılmış 12 fiber MTP konektörlerini tek taraflı veya çift yönlü stil konektörlere ayırmak için kullanılır. Kablo demeti düzeneklerinde kablonun bir ucunda MTP konektörler bulunurken, diğer ucunda simpleks veya çift yönlü stil konektörler bulunur. Kablo demeti grubu, patch panel MTP konnektör adaptöründeki omurga şerit kablosuyla birbirine bağlanır. (FOCC'deki ilgili ürünler örneği: MTP Kablo Demeti Kabloları ) MTP Kablo Demeti Grubu

  • Yöntem 2 , MTP konektör modülünün kullanıldığı hem ara bağlantı hem de çapraz bağlantı uygulamalarında kullanılır. MTP konektör modülleri, bir şerit kablo üzerinde sonlandırılmış 12 fiber MTP konektörlerini tek taraflı veya çift yönlü stil konektörlere ayırmak için kullanılır. Simpleks ve dupleks stil fiber optik patch kablolar daha sonra sistem ekipman portlarına, patch panellere veya istemci çıkışlarına takmak için kullanılabilir. Modül, ön ve tek ya da iki MTP konnektör adaptörünü arka boyunca simpleks veya dubleks port adaptörlerine sahiptir. Fiber polaritesi, sistemde alıcı-vericinin sürekliliğinin düzgün bir şekilde sürmesini sağlayan, modülün içine yerleştirilmiş entegre bir kablolama şemasıyla sağlanır; bu nedenle, son ekipman yama kabloları takıldığında, iletim almaya devam eder. (FOCC'de ilgili ürünler örneği: MTP Kaset Modülleri ) LC Kaset Modülüne MTP

Yol ve Mekanlar
Özellikle alanın birinci sınıf olduğu kampüs ve veri merkezi omurgalarında yol ve alan kullanımını en üst düzeye çıkarmak kritik öneme sahiptir. Şerit fiber kablolar, yüzde 45'e varan yer tasarrufu sağlar ve kablo kanalı ağırlığını en aza indirirken geleneksel hacimli kablo çözümlerine göre fiber tepsi kapasitesinin üç katıdır. Veri merkezi yolu ve boşluklarındaki en uygun kablo elyaf yoğunluğu, verimli soğutma sistemlerinin yanı sıra, terk edilmiş kablonun Ulusal Elektrik Koduna uygun olarak çıkarılması için de önemlidir.

Özetle, şerit fiber optik kablo şimdi çok telli gevşek tüplü ve sıkı tamponlanmış kablonun tarihsel olarak kullanıldığı alanlarda konuşlandırılmaktadır. Şerit kablo, kanallarda, kanallarda ve patch panellerde yol ve alan kullanımını en üst düzeye çıkarmak için en yüksek elyaf paketleme yoğunluğunu sunar. Pretermine edilmiş veya sahada sonlandırılmış şerit kablo, artık geleneksel simpleks veya dubleks konektörlerin yanı sıra MTP dizi konektörleri kullanılarak kolayca elde edilir.


Bir çift:Yüksek Hızlı İletişim Sistemleri İçin Optik Çoklama Sonraki:40G Ara Bağlantıda Fanout Montajları