MTP/MPO Koşum Kablosu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

- Apr 08, 2020-

MTP/MPO koparma kablosu veya MTP/MPO fan-out kablosu olarak da adlandırılan MTP/MPO kayış kablosu, bir ucunda MTP/MPO konektörleri ve diğer uçtaki MTP/MPO/MTRJ konektörleri (genellikle Aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi) MTP/MPO konektörleri ile sonlandırılan fiber optik kablodur. Tanımına ek olarak, burada da MTP / MPO koşum kablosu hakkında bilmeniz gereken bir şey vardır.

QQ截图20180705152943

MTP/MPO Konektörü Nedir

Çok fiber konektör bir tür olarak, MTP / MPO konektörü en yaygın tek bir konektör 100Gbps veri iletimi kadar ve ötesine iterek 12 veya 24 lifler için kullanılır. Böylece veri merkezleri ve sürekli genişleyen sunucu kümeleri daha fazla bant genişliği ve daha fazla alan verimliliği için büyük talebi karşılar. MTP/MPO konektörleri, veri iletim hızlarının ve raf yoğunluğunun artmasının önünü açıyor.

MTP ve MPO kelimenin tam anlamıyla birbirinden farklı olmasına rağmen, genellikle birbirlerinin yerine kullanılır. MPO konektörü, IEC-61754-7 tarafından tanımlanan çok fiberli bir konektördür ve MTP, MPO tarzı konektörün belirli bir markasını tanımlayan US Conec'in (yüksek yoğunluklu optik ara bağlantılar için pasif bileşenler sağlamada bir lider) tescilli ticari markasıdır.

MTP/MPO Koşum Kablosu Nun Yaygın Tipleri

Yukarıda belirtildiği gibi, fiber kablonun her iki ucundaki konektörler aynı veya olmayabilir. Böylece, MTP/MPO kayış kablosu genellikle MPO/MTP-MPO/MTP koşum kablosu, MPO/MTP-Secure Keyed LC koşum kablosu ve MPO/MTP-Standard LC/FC/SC/ST/MTRJ kayış kablosu olarak ikiye ayrılır. MPO/MTP-Secure Keyed LC koşum kablosunda, güvenli anahtarlı LC konektörü, indeks eşleştirme li bir splice elemanına önceden yüklenmiş yarık elyaf ve önceden cilalanmış zirkon seramik ferrule içeren hızlı ve basit bir sonlandırma yöntemi sağlar.

MTP/MPO Kayış Kablosu ile MTP/MPO Gövde Kablosu Arasındaki Farklar

MTP/MPO koşum kabloları ve MTP/MPO gövde kabloları, MTP/MPO fiber kabloların iki yaygın çeşididir. İşlev ve uygulama gibi yönlerde birbirinden farklıdırlar.

MTP/MPO kayış kabloları, yüksek performanslı ve hızlı kurulum gerektiren yüksek yoğunluklu uygulamalar için tasarlanmıştır. Kayış kabloları, çok fiber kablolardan tek tek liflere veya çift yönlü konektörlere geçiş sağlar. Bu nedenle, çeşitli lif kablolama gereksinimlerini karşılayabilirler.

MTP/MPO gövde kabloları, yerinde kurulum süresi ve yerden tasarruf açısından mükemmel avantajlar sunan yüksek yoğunluklu uygulamalar için tasarlanmıştır. Gövde kabloları, MTP/MPO modüllerini birbirine bağlayan kalıcı bir bağlantı görevi görehizmet eder.

MTP(MPO) Trunk Cable

40GbE/100GbE Geçişte MTP/MPO kayış kablosu

Veri iletişimi teknolojisi 10GbE'den 40GbE ve 100GbE'ye geçerken, ayrı ticari konektörlerden MTP/MPO konektörlerine geçiş şarttır. MTP/MPO kayış kabloları, QSFP+ alıcı-vericiler gibi yüksek hız alıcı vericilerle dolu yüksek hızlı anahtarları SFP+ modülleriyle dolu mevcut 10GbE elemanlarına bağlamak için idealdir.

Sonuç

Genel olarak konuşursak, yüksek yoğunluklu MTP/MPO konektörleri ve koşum kabloları ile MTP/MPO kayış kablosu, yerden tasarruf ve azaltılmış kablo yönetimi çözümleri gerektiren yüksek yoğunluklu ortam için uygun bir donanımdır. Ayrıca, çoklu fiberden tek fibere kadar çeşitli bağlantıları destekleyen MTP/MPO kayış kablosu, yama panelleri ve veri dağıtım yönlendirmesi için ideal bir bağlantıdır.

Bir çift:XFP Alıcı-Verici Genel Bakış Sonraki:COVID 2020-19 Salgın Önleme ve Kontrol Deneyimi