İyi Kablo Yönetimi İçin İpuçları

- May 23, 2019-

İyi Kablo Yönetimi İçin İpuçları

Veri merkezi, tüm ağın “merkezi sinir sistemi” olarak kabul edilir. Veri merkezinde bir sorun varsa, ağ performansı ciddi şekilde etkilenecektir. Yüksek yoğunluklu kablolama bir trend haline geldikçe, kablo yönetimi gittikçe daha önemli hale gelmektedir. Kötü kablo yönetimi ve iyi kablo yönetimi sonuçlarını aşağıdaki şekilden açıkça görüyoruz. Hangisini istersin? Tabii ki iyi olanı. Bu makale, iyi kablo yönetimi için bazı ipuçlarını sizinle paylaşacak.

Kötü Kablo Yönetimi ve İyi Kablo Yönetimi

Kablo Yönetiminin Avantajları

İyi kablo yönetimi için ipuçlarına geçmeden önce, iyi kablo yönetiminin avantajlarına bir göz atalım. İlk olarak, iyi kablo yönetimi kabloların doğru takılmasını sağlar, bu da aşırı bükülme riskini önler. İkincisi, Elektromanyetik Girişim (EMI) ağ performansını büyük ölçüde artırmak için azaltılabilir. Üçüncüsü, kablolar düzenli olarak düzenlenir ve bu da hava akımı için iyidir. Dördüncüsü, özellikle iyi bir bağlantı sorunu bulmanız gerektiğinde kablolar iyi yönetildiğinde iş verimliliği artırılabilir. Beşincisi, maliyetin düşük olması, gelecekte kablo karmaşasından kaynaklanan bilinmeyen kayıpları önlemek için gerekli bir yatırımdır.

İyi Kablo Yönetimi İçin İpuçları
Kablo Yöneticisi

Uygulamanız için uygun kablo yöneticisini seçin. Kablo yöneticisi, kabloların hasar görmesini önleyen, raflardaki ekipman arasında doğru ve düzgün bir şekilde döşenmesini sağlamak için kullanılır. Yatay kablo yöneticisi ve dikey kablo yöneticisi, farklı kablo yönleri için iki yaygın türdür. Yatay kablo yöneticisini kullanmadan önce, raf yüksekliği ve desteklenen kablo yoğunluğu belirlenmelidir. Açılı patch panelli dikey kablo yöneticisi kullanırken, kabloların doğrudan yatay kablo yöneticisi ihtiyacını ortadan kaldıran dikey kablo yöneticisine girmesine izin verilir. Bu, diğer aktif ekipman için raf alanından büyük ölçüde tasarruf sağlayabilir. Ayrıca, farklı uygulamalar için başka bazı kablo yöneticileri vardır. Hangi türü seçerseniz seçin, gelecekteki büyüme ve kablolama talepleri için kablo yöneticisinde bir miktar boşluk bırakmayı unutmayın.

Kablo bağı

Kabloları bir araya getirmek veya kabloları cihazlara sıkıca sabitlemek için kablo bağı kullanın. Paslanmaz çelik fermuar ve velcro kablo bağı gibi piyasada farklı malzemelerden yapılmış ve farklı yapılarda tasarlanmış kablo bağları mevcuttur. Paslanmaz çelik fermuar, zorlu ortamlardaki uygulamalar için iyi bir seçenek olan yüksek mukavemet, yüksek sıcaklık dayanımı ve korozyon önleyici özelliklerle karakterize edilir. Ve paslanmaz çelik fermuar bağının kendinden kilitleme mekanizması kablolar için sağlam bir kilitleme sağlayabilir. Kolay kullanım yolu ile karakterize edilen cırt cırtlı kablo bağı birçok veri merkezi yöneticisinde de popülerdir. Uygun maliyetli bir seçimdir, çünkü birçok kez tekrar kullanılabilir. Dahası, kullanımı gerçekten uygun olan istenen uzunluğa göre kesilebilir. Bu arada, seçiminiz ortama ve uygulamanız için tam gereksinimlere dayanmalıdır.

Kablo Etiketleme ve Renk Kodu

Kabloların kolay tanımlanması için kablo etiketleme ve renk kodu uygulayın. Veri merkezinin kablolama sistemi, farklı kablo tipleri ve farklı bağlantı yolları içeren karmaşıktır. Veri merkezi yöneticilerinin tüm kabloların tiplerini ve bağlantı yollarını hatırlamaları ve tanımlamaları zordur. Bir güç ya da veri kablosu ne olursa olsun, bir sorun ortaya çıkarsa kablo etiketleme ve renk kodunun kritik olduğu kanıtlanmıştır. Özellikle kablo izlemeniz gerektiğinde zamandan büyük ölçüde tasarruf sağlayabilir ve iş yükünüzü azaltabilirler. Örneğin, sinyal iletimi anormal ve kaynağı bulmak zorundasınız - hangi kablo soruna neden oldu. Kablo etiketleme ve renk kodu kullanımıyla, kablonun rolünü veya işlevini veya bağlantı şeklini kolayca bileceksiniz.

Sonuç

Bu makalede, uygun kablo yönetimi için birkaç ipucu verilmiştir. Kablolarınızı düzenli tutmak ve ağ performansınızı yüksek bir seviyeye çıkarmak için basit ve ucuz bir kablo yönetimi çözümüdür. Yukarıda belirtilen kablo yönetimi ipuçlarının veri merkezi kablo yönetiminizde size bir iyilik yapmasını umuyoruz.

Bir çift:MTP Sistemi İçin Polaritenin Derin Anlayışı Sonraki:Simplex ve Duplex Fiber Optik Kablolar