Zorlu Ortamlarda Yaygın Olarak Kullanılan İki Yama Kablo

- May 21, 2019-

Sert Ortamlarda Yaygın Olarak Kullanılan İki Yama Kablosu

Telekomünikasyon endüstrisinin hızlı bir şekilde büyümesiyle birlikte, fiber optik donanımlar arasında sorunsuz bağlantı sağlamak için veri merkezi, yerel alan ağı ve Ethernet ağı gibi uygulamalarda fiber optik kablo atlama tellerine ihtiyaç duyulmaktadır. Piyasada, sadece “güvenli ortamlarda” kullanılabilen LC fiber kablo ya da SC patch kablosu gibi çeşitli bağlantı kabloları bulunmaktadır (ortam nem ya da hayvan ısırması vb. Yoktur). Sert ortamlarda kullanılan fiber optik patch kablolara ne dersiniz? Aşağıdaki metin, gerçekten zorlu ortamlarda hala iyi çalışabilen, zırhlı yama kablosu ve su geçirmez yama kablosu olan iki yaygın kullanılan yama kablosunu tanıtacaktır.

Zırhlı Fiber Optik Yama Kablosu

Tanım

Zırhlı yama kablosu, bükülmeye, kıvrılmaya, kırılmaya dayanacak ve geleneksel fiber optik kabloların kurulum ve kullanım sırasında arızalanabileceği uygulamalarda kemirgen hasarını önlemek için tasarlanmış özel bir fiber köprüdür. Adından da anlaşılacağı gibi, bu patch kablo, dış kılıfın içindeki paslanmaz çelik zırhlı esnek boru ile sarılır ve tek modlu ve çok modlu fiber ile kullanılabilir. Geleneksel yama kablolarına benzer şekilde, bu fiber atlatıcı SC, LC, ST vb. Gibi farklı konektörlerle de sonlandırılabilir.

yapı

Dış kılıf, solvent ve aşınmalardan kaçınmak için genellikle polietilen gibi plastiklerden yapılır. Dış ceket ile iç ceket arasındaki tabaka, kesilmesi, yakılması veya çiğnenmesi zor malzemelerden yapılmış zırhlı bir tabaka olan mukavemet elemanıdır. Ek olarak, bu tür bir malzeme, fiber optik kabloyu kablo montajı sırasında gerilmekten koruyabilir. İç kılıf, iç fiber optik kablo demetini desteklemek için koruyucu ve alev geciktirici bir malzemedir. Aşağıdaki resimde zırhlı yama kablosunun yapısı gösterilmektedir.

zırhlı yama kablosu

Yararları

Zırhlı yama kablosu, standart yama kablolarının tüm özelliklerini korur, ancak çok daha güçlü ve serttir. Böylece, güçlü basınç direncinden daha yüksek dayanıklılık ve daha uzun servis ömrü sağlayabilir. Zırhlı yapı ile, bu yama kablosu bir yetişkin tarafından atılsa bile zarar görmez, standart yama kablosu bozulabilir ve çalışma dışı kalabilir. Ayrıca, özel yapı tasarımı ayrıca kemirgen yapmaz, bu da insanların artık hayvan ısırma konusunda endişelenmediği zorlu durumlarda kolayca kullanılabileceği anlamına gelir.

Su geçirmez Fiber Optik Yama Kablosu
Tanım

Zırhlı yama kablosu gibi, su geçirmez yama da zor bir durumda uygulanır. Kablonun anten, doğrudan gömülü veya boru gibi su veya nemle temas edeceği bir montaj için özel olarak tasarlanmıştır. Bu tür uygulamalarda kullanılan geleneksel patch kablolar işsiz kalacaktır, ancak su geçirmez jel dolgulu veya jel içermeyen (kuru jel) polimer ile su geçirmez patch kablosu iyi durumda çalışabilir. Genellikle iki tür su geçirmez patch kablosu vardır, biri sıkı tamponlu kablolardır (öncelikle binaların içinde kullanılır), diğeri gevşek tüplü kablolardır (OSP ve iç / dış mekanlarda kullanılır).

İki Tür Suya Dayanıklı Fiber Optik Yama Kablosu

Sıkı-Tampon Kablo - Sıkı-tamponlu kabloların çoğu iç mekan uygulamaları için kullanılmasına rağmen, bazıları iç mekan / dış mekan kullanımı için kullanılabilir hale getirerek bazıları su geçirmez toz ve ip ile tasarlanmıştır. Sıkı tamponlu kablo iki katmanlı bir kaplamaya sahiptir. Bunlardan biri deformasyona izin veren ve elyafın dayandığı kuvvetleri azaltan yumuşak plastik, diğeri ise fiziksel koruma sağlayan sert dış tampondur. Fiber kaplamaya tutturulmuş bir tampon kullanılmasıyla, bu patch kablo genellikle gevşek tüplü kablodan daha küçüktür. Ayrıca, geleneksel iç mekan kablolarının tasarım gereksinimlerini birleştirir ve dış mekanlarda kullanım standartlarını karşılamak için nem koruması ve güneş ışığına dayanıklı işlev ekler.

Gevşek Tüplü Kablo - Gevşek tüp, genellikle jel ile çevrili ve merkezi bir tüpün içinde ya da merkezi bir güçlendirme elemanı etrafındaki çok sayıda tüpün içinde bulunan 250 mikron fiber içerir. Fiber borular ve dış ceket arasında bir aramid ipliği vardır. Sağlam, aşınmaya dayanıklı ve büyük boy borunun içindeki optik jel, elyafları nemden koruyarak kabloları yüksek nemli ortamlar için ideal kılar. Genellikle, gevşek tüp kablo, güvenilirlik, geniş bir sıcaklık aralığında zayıflama kararlılığı ve düşük kurulum maliyetinin öncelikli olduğu LAN uygulamaları için kullanılabilir. Aşağıdaki resimde, sıkı tamponlu ve gevşek borulu kabloların yapısı gösterilmektedir.

tighe-buffer-and-loose-tube-cables


Sonuç

Piyasada bulunan farklı uygulamalar için daha fazla sayıda yama kablosuyla, kurulum yerlerine göre doğru yama kablolarını seçmemiz şarttır. Bazı sert ortamlarda, yüksek nem veya hayvan ısırması tehditleri gibi, zırhlı yama kablosu ve su geçirmez yama kablosu ideal çözümlerdir. Profesyonel bir optik iletişim ürünleri üreticisi ve tedarikçisi olan FOCC, gereksinimlerinize göre çok çeşitli zırhlı patch kablolar ve su geçirmez patch kablolar sunar. Ayrıca, LC fiber optik kablo, SC - LC fiber patch kablo ve ST fiber kablo gibi çok çeşitli geleneksel patch kabloları da sunuyoruz. Herhangi bir ihtiyacınız varsa, lütfen FOCC'yi ziyaret edin.

Bir çift:10GBASE-T Teknolojisinin Özellikleri Sonraki:Ethernet Bağlantısında Kullanılan RJ45 Konektörü