MPO / MTP Polaritesini Anlamak

- Sep 16, 2020-

40G ve 100G artık evrensel olarak veri merkezlerinde kullanılmaktadır. Tercih edilen dizi tabanlı fiber konektör seçeneği olarak, MPO / MTP konektörü ve kablo tertibatları, yüksek yoğunluklu veri merkezi ortamlarında 40 / 100G bağlantısı için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, karmaşık yüksek yoğunluklu kablolamada, uygun bir polarite yönteminiz yoksa, MPO / MTP kablolamanın avantajları kaybolacaktır. Bu nedenle, TIA 568 standardı, uygun bağlantıların yapılmasını sağlamak için sistemleri yapılandırmak için üç yöntem sağlar - Yöntem A, B ve C. Bu blogda, bu üç yöntem, dizi tabanlı fiber kurulumunuzda polariteyi sağlamak için en iyi yöntemi seçmenize rehberlik edebilecek ayrıntılı olarak açıklanacaktır.

MPO / MTP Temel Yapısını Anlamak

Her yönteme ayrıntılı olarak bakmadan önce, bir MPO / MTP konektörünün temel yapısını anlamak gerekir. Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi, bir MPO / MTP konektörü, önyükleme, bağlantı / muhafaza düzeneği, yüksük, kılavuz pimler vb. Gibi birkaç parça içerir. MPO / MTP konektörü pinlerle tasarlandığında buna erkek konektör denir. Aksine dişi konnektör olarak adlandırılır.

MPO MTP structure

Ek olarak, konektör gövdesinin bir tarafında bir "anahtar" vardır. Anahtar üstte oturduğunda, buna anahtar pozisyonu diyoruz. Bu oryantasyonda, konektördeki fiber deliklerin her biri soldan sağa sırayla numaralandırılır. Bu konektör deliklerine konumlar veya P1, P2, vb. Olarak atıfta bulunacağız. Genel olarak, konektör gövdesinin yan tarafında, konektörün konum 1 tarafını belirtmek için kullanılan "beyaz nokta" adlı bir işaret vardır. fişe takılı.

Polarite Yöntemi Giriş

TIA-568-C.0 standardı, üç dizi sistem bağlantı yöntemini göstermektedir - Yöntem A, Yöntem B ve Yöntem C. Bu bölüm sırasıyla bunları tanıtacaktır.

Yöntem A
Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi, Metot A bağlantısında, key-up'tan key-down'a adaptörlere sahip iki Method A kaseti, düz geçişli bir key-up to key-down MPO trunk kablosu ve ayrıca iki patch kablosu gereklidir. Düz geçişten anahtar-aşağıya geçiş MPO ana kablosu, soldaki konektörün P1'inde bulunan fiber 1'in diğer konektördeki P1'e ulaşacağı anlamına gelir. Dahası, A Yöntemi için ara kablolarda verici-alıcı çevirme olması gerektiğine dikkat edilmelidir. Başka bir deyişle, bağlantının bir ucunda "A'dan A'ya" bir bağlantı kablosu Diğer ucunda B ”bağlantı kablosu.

Method A

Yöntem B
Yöntem B'de, aşağıdaki resimde gösterildiği gibi, düz geçişli MPO ana hat kablosuna düz geçişli anahtarları bağlamak için anahtar-anahtar adaptörlerini kullanan Yöntem B kasetlerinin kullanılması gerekir. Anahtar her iki uçta da yukarıdayken, anahtar-anahtarlı gövde kablosunun, Yöntem A tipi kabloyla farklı bir fiber dizisi vardır. Bu tip ana kablo tipinde, fiber 1 (Tx) fiber 12 (Rx) ile, fiber 2 (Rx) fiber 11 (Tx) ile, vb. Bağlantının başında ve sonunda iki düz "A'dan B'ye" bağlantı kablosu gereklidir, yani yöntem B'de ara kabloların çevrilmesine gerek yoktur.

Method B

Yöntem C
Metot C, Metot A ile aynı kasetleri kullanır, ancak özel bir anahtar-yukarı anahtar-aşağı gövde kablosuna bağlamak için. Yöntem C için, bir uçtaki her bir bitişik elyaf çifti diğer uçta ters çevrilir. Aşağıdaki resimdeki renk konumlarının değişmesine dikkat edin. Fiber kanal, bağlantının başında ve sonunda düz “A'dan B'ye” yama kabloları kullanılarak tamamlanır. Yöntem C, Yöntem A ile benzerdir. Bu yöntem ile Yöntem A arasındaki tek fark, çift yönlü çevirmenin yama kabloları yerine dizi kablosunun kendisinde meydana gelmesidir, böylece tek sayılı Tx lifleri yakın uçtaki kaseti terk eder. uzak kasete vardıklarında çift sayılı Rx konumlarındadır, örneğin fiber 1 (Tx) fiber 2 (Rx) ile eşleşir.

Method C

Hangisini Seçmeli?

Yukarıdaki bölüm bize bu üç yöntemin ayrıntılarını göstermektedir. Aşağıdaki tablo, ağınız için uygun olanı seçmenizde size yol gösterebilecek avantaj ve dezavantajlarını özetlemektedir. Ancak, yöntem seçiminin kurulum boyunca tutarlı bir şekilde sürdürülmesi gerektiğini bilmek çok önemlidir. Kurulum boyunca bunları karıştırmayın.

YöntemArtılarıEksileri
AÜretimi ve satın alması kolay tek kaset tipiÖnceden yapılandırılmış "A'dan A'ya" ara kabloları veya bunların saha yapılandırması gerektirir
Birçok eski sistemle uyumlu
Bileşenler için birden çok kaynak
Endüstri standartı
Tek modlu ve çok modlu
Standart, paralel optiğe geçiş yolu sağlar
Şerit kablolar bağlanabilir (erkek / dişi konektöre ihtiyaç vardır)
BBileşenler için tek kaynakUzak kaset çevrilmeli ve yeniden etiketlenmelidir
Yalnızca "A'dan B'ye" bağlantı kablosuKasetlerin tanımlanması ve bakımı her iki tarafta farklıdır
Endüstri standartıYalnızca çoklu mod
Standart, paralel optiğe geçiş yolu sağlarEski sistemlerle uyumlu değil
Şerit kablolar yalnızca daha az bulunan (Key Up to Key Up) adaptörler kullanılarak sevilebilir (erkek / dişi kablo gerekir)
En az satıcı
CÜretimi ve satın alması kolay tek kaset tipiYöntem A'dan daha az güvenilir
Tekli mod ve çoklu modÖzel şerit kablo montajı
Endüstri standartıParalel optiği desteklemiyor
Yalnızca "A'dan B'ye" bağlantı kablosuEski sistemlerle uyumlu değil
Yöntem A'dan daha az tedarikçi desteği
Bağlantıyı genişletmek zor
Sonuç

Bu gönderi, üç dizi sistem bağlantı yöntemini tanıttı ve kutup seçimi için size rehberlik edebilecek artılarını ve eksilerini listeledi. Kısacası, A Yöntemi, A'dan A'ya bağlantı kablosunda ters çevrilmiş polaritedir. Metot B, kasette polarite çevirmedir. Ve C Yöntemi çiftler halinde çevrilir. Ağınız için bunlardan birini seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli şey bir yöntem seçmek ve ona bağlı kalmaktır.

Bir çift:Bulut Bilişim Hayatımıza Girecek Sonraki:DVI Fiber Optik Genişletici