Paralel Sinyaller İçin MTP / MPO Polarite Yöntemlerini Anlamak

- Mar 02, 2019-

Paralel Sinyaller için MTP / MPO Polarite Yöntemlerini Anlamak


10G'den 40G / 100G'ye geçiş yaparken, MTP polaritesini ve cinsiyetini bilmek önemlidir. MTP polaritesinin anlaşılması, bir verici ile alıcısı arasındaki bağlantıların tüm fiber optik sistem boyunca tutarlı, standartlara dayalı bir şekilde yapılmasını sağlayabilir. “MTP / MPO Sistemleri için Polarite Yöntemlerine Giriş” yazısında, dubleks sinyaller için polarite sistemlerini tanıttım. Bu yüzden bu makalede, paralel sinyaller için MTP / MPO polarite yöntemleri hakkında konuşmak istiyorum.

Paralel Sinyaller için MTP / MPO Polarite Yöntemleri

Bildiğimiz gibi, dizi bağlantı yöntemlerinin amacı bir cihazın iletim portundan başka bir cihazın alıcı portuna optik bir yol oluşturmaktır. Bu hedefe ulaşmak için farklı kutupsal yöntemler uygulanabilir. Bununla birlikte, bu farklı yöntemler birlikte çalışabilir olmayabilir. Herhangi bir bağlantı yöntemi polariteyi korumak için belirli bir bileşen kombinasyonu gerektirir. Şekil 1, bir lif sırası ile bir MPO alıcı-verici ara-yüzünü kullanarak paralel sinyaller için polarite oluşturmak üzere karşılık gelen bağlantı yöntemlerini A, B ve C göstermektedir.

Paralel sinyaller için MTP / MPO polarite yöntemleri

Şekil 1: Paralel Sinyaller için Polarite Metodları A, B, C

Çift yönlü sinyaller için polarite yöntemleriyle karşılaştırıldığında, paralel sinyaller için iki fark vardır. İlk olarak, çift yönlü sinyaller için MTP / MPO kasetleri, paralel sinyaller için MPO-MPO adaptörleri ile değiştirilir. İkinci olarak, çift yönlü sinyaller için çift yönlü fiber patch kablolar, paralel sinyaller için 12 fiber patch kablolarla değiştirilir. Çift yönlü sinyaller ve paralel sinyaller arasındaki kutup farklılıkları hakkındaki ayrıntılar için, çift yönlü sinyaller için kutupsallık yöntemleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için “A Tipi MTP Kaseti ve B Tipi MTP Kaseti: Ne Zaman ve Nerede Kullanılır?” Yazısını okuyabilirsiniz. Paralel sinyaller için polarite yöntemleri için, daha fazla bilgi için bu yazıyı okumaya devam edin.

Paralel Sinyaller için Bağlantı Yöntemi A

Paralel sinyaller için dizileri bağlarken, A Tipi omurga her iki ucundan bir yama paneline bağlanır. Optik bağlantının bir ucunda, yama paneli bağlantı noktalarını ilgili paralel alıcı-verici bağlantı noktalarına bağlamak için bir A Tipi dizi yama kablosu kullanılır. Diğer ucunda, B tipi bir patch patch kablosu, panel portlarını kendi paralel alıcı-verici portlarına bağlamak için kullanılır. Her optik yolda, yalnızca bir B Tipi dizi patch kablosu olacaktır.

paralel sinyaller için bağlantı yöntemi A

Şekil 2: Paralel Sinyaller için Bağlantı Yöntemi A

Paralel Sinyaller için Bağlantı Yöntemi B

Paralel sinyalleri bağlarken, B Tipi omurgası her iki ucundan bir yama panosuna bağlanır. B Tipi dizi yama kabloları daha sonra patch panel portlarını kendi paralel alıcı-verici portlarına bağlamak için kullanılır.

paralel sinyaller için bağlantı yöntemi B

Şekil 3: Paralel Sinyaller için Bağlantı Yöntemi B

Paralel Sinyaller için Bağlantı Yöntemi C

Paralel sinyaller için Bağlantı Metodu C, bağlantı Metodu A'ya benzerdir. Aradaki farklar, Tip A'nın yerine Tip C ana hat kablolarıdır ve bir uçta ve diğer uçta, yine B Tipinde çapraz geçiş yama kablosu gerekir. kullanılan yama kablosu.

paralel sinyaller için bağlantı yöntemi C

Şekil 4: Paralel Sinyaller için Bağlantı Yöntemi C

Bağlantı ipuçları

Hatırlanması gereken önemli bir nokta, MPO fişlerinin hizalama pimlerini kullanmasıdır. MPO alıcı-vericileri tipik olarak pimlere (Erkek) sahiptir ve alıcı-vericiden yama paneline yama kabloları tipik olarak her iki ucunda da tutturulmuştur (Dişi). Geçişler (panelin arkasına monte edilmiş) tipik olarak her iki uçta da tutturulur (Erkek). Raftan rafa kablolar tipik olarak her iki uçta da sabitlenmiştir (Dişi).

paralel sinyaller için bağlantı uçları

Şekil 5: bağlantıya odaklanmış

Fiziksel temas alanı, elyaf ağındaki kritik birleşme noktasıdır. Temiz bir fiziksel bağlantı yoksa, ışık yolu kesilir ve bağlantı kopar.

Sonuç

Çift yönlü sinyaller veya paralel sinyaller için farketmez, üç tür polarite yöntemi A, B ve C vardır. Paralel optik fiber bağlantıları, bir verici modülünde çoklu vericileri, fiber dizi konektörlerinde çoklu fiberleri ve bir alıcı modülünde çoklu alıcıları birleştirir. Hizalama pimleri kullanan konektörleri eşleştirirken, bir fişin sabitlenmesi ve diğer fişin sabitlenmesi önemlidir. Genellikle, sabitlenmiş konektör panelin içinde bulunur. Başka bir deyişle, sabit konektör sabitlenir ve sık sık çıkan ve sabitlenmemiş konektör sabitlenir. Bu makaledeki bilgilerin paralel sinyaller için MTP / MPO polarite yöntemlerini daha iyi anlamanıza yardımcı olabileceğini umuyorum.


Bir çift:SFP SC Vs LC: Birbirlerinden Nasıl Farklılıklar? Sonraki:FBT Bölücüler Vs. PLC Splitters: Farklar Nelerdir?