Optik Zayıflatıcıları Anlamak

- Apr 29, 2019-

Optik Zayıflatıcıları Anlamak


Optik zayıflatıcılar, boş alanda veya bir optik fiberde optik sinyalin güç seviyesini azaltmak için kullanılır. Genellikle, optik sinyalin çok güçlü olduğu ve azaltılması gereken optik iletişim sistemlerinde kullanılır, bunun da iletim kaybı olarak da adlandırılan zayıflamanın, dijital sinyallerin uzun mesafeli iletimine yardımcı olur.

Optik zayıflatıcılar çeşitli biçimlerde olabilir ve tipik olarak sabit veya fiber optik değişken zayıflatıcı olarak sınıflandırılır. Sabit zayıflatıcılar, inşa stiline göre ayrılabilir veya bir yama kablosuna dahil edilebilir. Yapı çeşitliliği, bir ucunda bir erkek konektör arayüzü ve karşı ucunda bir dişi arayüz konektörü olan küçük (yaklaşık 1.25 inç uzunluğunda) bir zayıflatıcıdır. Yapı stili tipik olarak hava boşluğu azaltılması veya katkılı fiber zayıflaması ile üretilir.

Fiber optik zayıflatıcılar, çeşitli fiber optik konektörlerle birlikte kullanılmak üzere tasarlanabilir. Yaygın olarak kullanılan fiber optik zayıflatıcılar, aynı zamanda bir fiş fiber zayıflatıcı olarak da adlandırılan dişi-erkek tipidir. Bir başka tip inline fiber optik zayıflatıcı, herhangi bir uzunlukta bir fiber optik kablo parçası ile tasarlanır ve müşterilerin isteğine göre konektörler monte edilir. Sabit değerli fiber optik zayıflatıcılar, optik ışık gücünü sabit bir seviyede azaltabilir, örneğin, bir 10dB SC fiber optik zayıflatıcı, optik gücü 10dB azaltır ve bir SC erkek-dişi zayıflatıcı kullanır. Değişken fiber optik zayıflatıcılar ayarlanabilir zayıflatma aralığına sahiptir. Mevcut zayıflama fiber optik patch kabloları da vardır, işlevleri zayıflatıcılarla aynıdır ve satır içi kullanılır.

Değişken Zayıflatıcı (veya ayarlanabilir fiber optik zayıflatıcı) yapım aşamasında düşüş sağlamak için bir ihtiyaçtır. Çok çeşitli fiber optik iletim hatları için hassas cihazların azaltılması, planlanan ışık yoğunluğunun azaltılmasının miktarı. Test cihazı olarak kullanılan el tipi değişken fiber optik zayıflatıcılar da vardır.

Tipik zayıflama değerleri 3 ile 20 dB arasındadır. Kullanımdaki test ekipmanı için bir kaynaktan gelen optik gücün çok yüksek olduğu optik sistemlerde kullanılır. Sabit fiş tipi fiber zayıflatıcı, fiber yama kablosu ile fiber adaptör arasında bağlantı kurmak için bir konektör fişi (erkek) ve bir adaptör soketi (dişi) sağlar. Sabit fiş tipi optik zayıflatıcı, kaynak gücünü kabul edilebilir bir algılama seviyesine indirecek bir hat içi sabit kayıp ortaya çıkarır. Zayıflama seviyesi, kararlı ve güvenilir bir sistem için sıcaklık ve dalga boyuyla sabit olmalıdır.

Bir optik zayıflatıcı, optik yola yerleştirilmiş bir zayıflatıcı fiber parçası kullanır. Zayıflatıcı elyaf, elyafın çekirdeğine geçiş veya nadir toprak elementleri sokmak için bir çözelti doping tekniği kullanılarak üretilir. Katkı maddesi, elyafın iletimini azaltır. Zayıflama derecesi, dopant olarak kullanılan malzemeye, dopant seviyesine ve zayıflama segmentinin uzunluğuna bağlıdır. Özel bir düzenlemede, her biri bir çekirdeğe, esasen çekirdeğe esasen koaksiyel olan bir kaplamaya ve büyük ölçüde düzlemsel bir uç yüze sahip bir kaplamaya sahip olan birinci ve ikinci bir sinyale ve optik fiberleri taşıyan bir zayıflatıcı fiber segmentine sahip olan bir optik zayıflatıcı sağlanmaktadır. Zayıflatıcı elyaf segmenti, optik elyaf taşıyan birinci ve ikinci sinyal arasına eklenmiş füzyondur. İkinci bir düzenlemede, zayıflatıcı elyafın kaplamasının bir kısmı kimyasal olarak kazınır.

Geniş aralıklı değişken ve satır içi fiber optik zayıflatıcı ve satır içi fiber optik zayıflatıcı geleneksel konnektör tipi fiber optik zayıflatıcılarla karşılaştırıldığında daha doğru bir zayıflamaya sahiptir. FOCC'nin değişken optik zayıflatıcıları, özellikle damla çoklayıcı gibi ayrı kanal kaynak elemanlarına sahip DWDM ağlarında kullanılmak üzere tasarlanmıştır.


Bir çift:Hangi Zırhlı Fiber Kabloyu Seçmeliyim? Sonraki:GPON Tabanlı FTTH Erişim Ağı