Mesh Ağı Nedir?

- May 28, 2019-

Mesh Ağı Nedir?

Bu bazen en son You Tube videosunu yakaladığımızda videonun durması ya da mutfakta pişirme videosunu izlemek istediğimizde mutfakta sinyal olmaması sinir bozucudur. Zayıf kablosuz sinyal gerçekten bir baş ağrısıdır, çünkü insanların hayatı bugün WiFi'ye yoğun bir şekilde güveniyordu. Bunu nasıl düzelteceksin? Yeni ağ çözümüne hoş geldiniz — örgü yönlendirici sistemler. Basitçe söylemek gerekirse, evinizde kesintisiz bir kablosuz ağ sağlamak için birbirleriyle iletişim kuran birkaç küçük yönlendiriciden oluşur. Kablosuz yönlendiriciden ağ ağına geçmenizi teşvik etmenin nedeni budur. Peki bir ağ ağı nedir?

Mesh Ağı Nedir?

Wiki, bir ağın, son düğümlere verileri verimli bir şekilde yönlendirmek için altyapı düğümlerinin (veri geçişi veya köprüler gibi) doğrudan ve hiyerarşik olmayan bir şekilde bağlandıkları yerel bir ağ topolojisi olduğunu söylüyor. Bu ağ, birbiri ardına düğüm oluşturmak için bluetooth veya wifi gibi bağlantı yetenekleri sağlayabilen ağ cihazlarını mümkün kılar. Daha sonra, her cihaz ve diğerleri arasında dinamik bir rota oluşturulur ve sonuç olarak veriler ağ içinde iletilebilir. Ağ topolojisindeki bir düğüm başarısız olduğunda, bununla bağlanan diğer düğümler de başarısız olur. Ancak neyse ki, tüm ağ hala çalışacak, çünkü diğer bağlantıları etkilemeyecek yalnızca bir bağlantı noktası koptu. Bu nedenle, genellikle kablosuz ağ ağını merkezi olmayan bir bilgi ağı olarak görüyoruz.

mesh ağı nedir örneği

Şekil: Ağ Örgüsü Örneği

Kafes Ağı Kullanmanın Yararları

Ağ ağı nedir, bu soruyu çözdükten sonra ağ ağının faydalarına bakalım. Birkaç merkezi erişim noktası veya İnternet Servis Sağlayıcıları üzerine kurulu sıradan İnternet ile karşılaştırıldığında, ağ ağı birçok avantajdan yararlanır.

  • Son derece Güvenilir ve Genişletilebilir

Bir ağın en dikkat çekici özelliği yapıdır. Bu, kullanıcıların kablosuz yönlendiriciyi belirtilen yerlere ekleyebilmeleri anlamına gelir, böylece mevcut tesisler tarafından yeni bir geniş bant erişim ağı kurabilirler. Wifi ağ düğümlerini eklemek veya kaldırmak uygundur. Wifi aralığını genişletmeye ek olarak, wifi ağ ağı odanın içinde yürürken kişinin elektronik cihazlarının en güçlü wifi sinyalini otomatik olarak bağlamasına yardımcı olabilir.

  • Yüksek Talebi Destekleyin

Yukarıdaki bölümde ağ ağı nedir, ağ ağındaki her bir ek aygıtın düğüm olarak kabul edildiğini biliyoruz, ağ topolojisi yüksek miktarda ağ trafiğini destekleyebilir. Böylece, birbirine bağlı cihazlar sorunsuz veri gönderebilir.

  • Daha az pahalı

Geleneksel ağlar, kullanıcıları bağlamak için Gigabit Ethernet anahtarı veya alıcı-vericileri gibi birden fazla donanıma güvenirken, ağ ağı verileri yaymak için kablosuz ağ düğümlerini kullanır. Daha az ekipman kullanmak, bir ağ kurmanın daha az maliyetli olduğu anlamına gelir. Genel bir 10 Gigabit anahtar, size yüksek kaliteli anahtarlardan veya diğer ağ ekipmanlarından bahsetmeden yaklaşık 2000 dolara mal olacaktır. Ayrıca, bir ağ şebekesi kullanmak, kablo tesisatlarının karmaşıklığını ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Mesh Ağı Nasıl Oluşturulur

Ağ ağının ne olduğunu ve faydalarını öğrenmek yeterli değildir, ağ ağının nasıl oluşturulacağını da bilmemiz gerekir. Şu anda, kablosuz erişimin ana yöntemi etkin noktalara wifi kurmaktır. Şehir genelinde kablosuz erişim sağlamak için, teknisyenler mümkün olduğunca çok sayıda kablo veya fiber optik kablo ile mümkün olduğu kadar ağ erişim noktaları oluşturmak zorundadır. Normal kablosuz İnternet'ten farklı olarak, bir ağ oluşturmak için, teknisyenlerin yalnızca bir düğümü Internet modem veya yönlendirici gibi bir ağa bağlaması gerekir. Ardından bağlı olan düğüm İnternet bağlantısını kendi menzili içindeki diğer düğümlerle paylaşacaktır. Sonra birbiri ardına, daha fazla düğüm bağlanır ve daha büyük bir ağ ağı yaratılır.

Sonuç

Ağ ağı nedir sorusuna gelince, şimdi açık bir anlayışa sahip olduğunuza inanıyorum. Bir ağ ağı daha geniş bir alana sahiptir ve normal wifi ağından çok daha hızlı ve daha güçlüdür. Ağ hakkında herhangi bir sorunuz varsa, lütfen FOCC web sitemizden bize ulaşın.

Bir çift:Fiber Optik Kablo ile Çalışırken Dikkatli Olun Sonraki:Cat6a Ethernet Kablosu — Cat6 Ethernet Kablosunun Artırılmış Bir Versiyonu