Mod Koşullandırma Patch Kablolarının İşlevi Nedir?

- Apr 12, 2019-

Mod Koşullandırma Patch Kablolarının İşlevi Nedir?


Gigabit verilerini 300 metreden daha uzak mesafelerden iletmek için çok modlu 62.5 / 125μm optik fiber kullanılırken her vericide / alıcıda bir mod koşullandırma yaması kablosu gerekir. Tekli Gigabit Ethernet alıcı-vericilerin çıkışlarını çok modlu kablo ağlarına ayarlamak için kullanılan Gigabit Launch Patch kablosu olarak da bilinen Mod koşullandırma fiber yama kabloları. 1300nm dalga boyunda Gigabit Ethernet çok modlu uygulamalar için tasarlanmıştır, hedefin mevcut çok modlu sistemde yeni yüksek hızlı 1000BASE-LX yönlendiricileri, anahtarları veya alıcı-vericilerini kullandığı Gigabit Ethernet 1000BASE-LX (ve 1000Base-LH) uygulamalarında kullanılır omurgalar. Bu kablolar Yerel Alan Ağlarında ve Metropolitan Alan Sistemlerinde uygulanabilir.

Mod Koşullandırma Kablosuna Neden Gerekir?

Gigabit Ethernet uygulama standardı, belirtilen veri aktarım hızlarını elde etmek için fiber optik ışığın kullanılmasını gerektirir. Genellikle insanlar Gigabit Ethernet için uzun dalga alıcı-verici modülleri kullanır, bu modüller hem tek modlu hem de çok modlu fiberleri çalıştırmak zorundadır. Ve bildiğimiz gibi, çok modlu elyaf üretim teknikleri, çok modlu elyaf çekirdeğinin merkez çizgisi boyunca kırılma anomalilerinin endeksini yaratır. Tek modlu bir lazer çok modlu bir fiberin ortasına fırlatıldığında, diferansiyel mod gecikmesine (DMD) mesafeden daha az bant genişliği neden olabilir.

Mod Koşullandırma Yaması kordonu, lazer ışığını vericiden 62.5 / 125 corem fiber çekirdeğinin merkezinden kesin bir sapma ile hizalı olan tek bir mod fiber haline getirerek bu sorunun üstesinden gelir. Işık, çok modlu fiber hakkında kesin bir açıyla fırlatılır ve bu da kabloya koşullandırma özelliklerini verir. Yama kablosunun çıkışı daha sonra 1000Base-LX için IEEE 802.3z standardıyla uyumludur. 1000Base-LX / LH ekipmanını, mod koşullandırma elyafı kullanmadan çok modlu elyafın kısa mesafelerine bağlamaya çalışmak, yüksek bit hata oranıyla sonuçlanacak ve sonuç olarak cihaza zarar verecektir. Aygıttan alınan ışığın fırlatılması, tek modlu bir fiberde başlar. Tek modlu fiber, çok modlu fibere kesin bir çekirdek konumlandırmaya eklenmiş hassas karışımdır. Işık, çok modlu fiber hakkında kesin bir açıyla fırlatılır ve bu da kabloya koşullandırma özelliklerini verir.

Mod Koşullandırma Kabloları Nasıl Kullanılır?

Mod koşullandırma yama kabloları genellikle çiftler halinde kullanılır. Bu, cihazı kablo tesisine bağlamak için her iki ucunda bir mod bakım yaması kablosuna ihtiyacınız olacak demektir. Mod koşullandırma fiber optik yama kablolarını kullanırken, ekipmanın iletim tarafını (tek modlu Gigabit alıcı-verici) bağlamak için tek modun rengi olan sarı bacağını bağlamamız gerekir. alıcı taraf.

Mod koşullandırma fiber optik atlama telleri, 1300nm veya 1310nm optik dalga boyu penceresinde kullanılır ve 1000Base-SX gibi 850nm kısa dalga boyu penceresi için kullanılmamalıdır. Tüm mod şartlandırma fiber optik patch kablolar, çok modlu dupleks fiber optik kablo ile yapılır; iki bacaktan birinde ofset fiber bağlantı parçasını çok modlu hale getirmek için tek bir mod ile. Mod Koşullandırma Kabloları, yeni yüksek hızlı Gigabit 1000BASE-LX yönlendiricilerin ve anahtarların mevcut çok modlu tesislerde kullanıldığı uygulamalarda gereklidir.


Bir çift:24-Fiber Trunk Kablolama - 10-40-100G Geçişi İçin Daha İyi Bir Çözüm Sonraki:Fiber Optik Konnektörün Kalitesini Etkileyen Faktörler Nelerdir?