Fiber Kabloları Seçmeden Önce Düşünmeniz Gerekenler

- Apr 13, 2019-

Fiber Kabloları Seçmeden Önce Düşünmeniz Gerekenler


Kabloları ve bağlantı seçeneklerini sıralamak sinir bozucu bir egzersiz olabilir. Çoğu kabloların benzer konektörlerle son bulduğu bakır ağ kablolarının kategorileri ve seviyelerinde çalışmak yeterince zordur. Fiber kablolara bakmaya başladığınızda ne olur? Burası kesinlikle kafa karıştırıcı olabilir! Bu makalede, doğru tipte fiber kabloların nasıl seçileceği anlatılmaktadır.

Fiber optik kabloların, küçük ofis LAN'larından veri merkezlerine, kıtalar arası iletişim bağlantılarına kadar çok çeşitli uygulamalarda kullanılabileceğini söyleyerek devam edelim. Örneğin, Kuzey Amerika ve Avrupa arasında bağlanan bilgi hatları, okyanusun altına yerleştirilmiş fiber optik kablo ile inşa edilmiştir. Bu makaledeki tartışmamız, esas olarak eve yakın olan bu küçük ölçekli ağlarda bulunan kablo tiplerine ve özellikle de "yama kabloları", "ön terimler" adı verilen montaj için tasarlanan önceden sonlandırılmış kablolara odaklanacaktır. veya fiber patch kablolar gibi benzer diğer takma adlar. Satın almadan önce aşağıdaki parametreleri açıkça belirtmelisiniz.

Çok modlu ve Tek modlu
Fiber optik kablo seçerken belirlenecek ilk şeylerden biri, ihtiyaç duyacağınız fiberin "modu" dur. Bir fiber kablonun modu, ışık ışınlarının fiber kabloların içinde nasıl hareket ettiğini açıklar. Bu önemlidir, çünkü iki mod birbiriyle uyumlu değildir, başka bir deyişle bir tanesinin yerini alamazsınız.
Tek modlu yama kablolarında pek çeşitlilik yok, ancak çoklu mod için de var. OM1, OM2, OM3 ve OM4 olarak tanımlanan çeşitleri bulacaksınız (OM, “optik mod” anlamına gelir). Temel olarak, bu çeşitlilikler hız, bant genişliği ve mesafe etrafında farklı yeteneklere sahiptir ve kullanılacak doğru tür çoğunlukla, onlarla kullanılan donanıma ve yama kablolarının bağlanacağı diğer tüm liflere bağlı olacaktır.

Fiber Optik Kablo Ceketler
Önceden tanımlanmış fiber çeşitli kurulum ortamlarında kullanılabilir ve sonuç olarak farklı kılıf malzemelerine ihtiyaç duyabilir. Standart kılıf tipine OFNR denir, bu da “Optik Fiber İletken Olmayan Yükseltici” anlamına gelir. Bu, uzun soluklu bir demeç olabilir, içinde metal yoktur, bu yüzden başıboş elektrik akımı iletmez ve daha yüksek bir uygulamaya kurulabilir (mesela bir kat diğerine gider). Patch kablolar ayrıca OFNP veya örneğin tavanlar veya yükseltilmiş zeminler gibi plenum ortamlarında kullanım için ideal olan plenum ceketler ile de mevcuttur. Birçok veri merkezi ve sunucu odası, plenum dereceli kablolar için gereksinimlere sahiptir ve ayrıca yerel yangın kodları, hangi ceket tipinin gerekli olduğu konusunda son sözünü verecektir. Ceket tipi için nihai seçim LSZH'dir; bu, “Düşük Dumanlı Sıfır Halojen” anlamına gelir; yani, yandığında toksik olmayan halojenik bileşikler içermeyen çok az duman veren özel bileşiklerden üretilen bir cekettir. Yine, ceket seçimini yapmadan önce mahalle yangın kodu otoritesinden kurulumdaki gerekliliklerden emin olmak için tavsiye alın.

Simpleks ve dubleks
Simpleks ve dupleks, sadece bir veya iki fiber arasındaki ve kablonun her iki ucundaki bir konektör veya her iki ucundaki iki konektör arasındaki farka sahiptir. Dupleks yama kabloları en yaygın tiptir, çünkü çoğu fiber elektroniğinin çalıştığı yöntem konuşmak için iki fiber gerekir. Biri veri sinyallerini iletmek için kullanılır, diğeri bunları alır. Bununla birlikte, bazen, sadece bir fiber gerekir, bu yüzden simpleks patch kablolar bazı uygulamalar için gerekli olabilir. Emin değilseniz, çift taraflı yama kabloları ve bu iki fiberden yalnızca birini sipariş ederek her zaman güvenli tarafta olabilirsiniz.

Fiber Optik Kablo Konnektörleri
Bakır kategori kabloları hakkında ilk başta ne demeliyiz, hatırladın mı? Hangi seviyede bükülmüş çiftin (Cat 5, 5e, vb.) Başa çıkmış olursanız olun, kablonun ucunun etrafındaki 8 konumlu modüler RJ-45 fişi ile başa çıkacağınızı her zaman biliyordunuz. Peki, fiber yama kablolarında, konektörler söz konusu olduğunda birkaç olasılık vardır. Yaygın konnektör tipleri FC, LC, SC, ST ve MTRJ vs.'dir.

Bunlar yama kabloları arasından seçim yaparken bulacağınız en tipik seçimlerdir. Bu özelliklerden hangisine ihtiyacınız olduğunu belirleyebiliyorsanız, özel fiber optik kabloları uygun parametrelerle ayarladığınızda doğru seçimi yapmanız olasıdır.


Bir çift:Bükülmüş Çift Vs Koaksiyel Kablo Vs Fiber Optik Kablo Sonraki:Fiber Patch Kabloların Faydalı Özellikleri