Hangi Zırhlı Fiber Kabloyu Seçmeliyim?

- Apr 26, 2019-

Hangi Zırhlı Fiber Kabloyu Seçmeliyim?


Yerleşik metal zırhlı zırhlı fiber kablo, optik fiberlerin standart fiber optik kablolardan daha güçlü korunmasını sağlayabilir. Optik fiberleri kemirgen, yağ, darbelerden vb. Koruyabilir. Dahası, bazı zırhlı fiberler maksimum bükülme yarıçapı sağlayabilir. Bununla birlikte, çeşitli zırhlı fiber kablo tipleri genellikle müşterileri şaşırtmaktadır. Seçim sırasında göz önünde bulundurulacak çok fazla ayrıntı var, örneğin elyaf sayısı, ceket tipi, zırhlı fiber kablonun yapısı, vb. Gibi.

açık zırhlı fiber kablo

Zırhlı Fiber Kablo Yapısı ve Uygulaması

Zırhlı fiber optik kabloların yapıları, farklı uygulamalara göre çeşitli tiplerde gelir. Temel olarak üç çeşit zırhlı fiber kablo vardır: iç mekan zırhlı fiber kablo, dış mekan zırhlı fiber kablo ve iç / dış zırhlı fiber kablo. Üç zırhlı fiber kablonun her birinin çeşitli alt kategorileri vardır. Üç tip zırhlı fiber optik kablonun yapısı birbirinden farklıdır. Burada, zırhlı fiber kabloların temel yapısını tanıtmak için bir iç mekan hafif zırhlı fiber kablo örneği ele alınmaktadır.

zırhlı fiber kablo yapısı

Yukarıdaki resimde gösterildiği gibi, zırhlı fiber kablonun optik fiberleri metal zırhla kaplı kablonun merkezindedir. Metal zırh önce Kevlar, sonra dış kılıf ile kaplanır. Bu genellikle zırhlı fiber kabloların en temel yapısıdır. Farklı uygulamalar için yapı buna göre değişecektir. Zırhlı fiber kablonun temel yapısı ve kullanıldığı yerler hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki videoyu izleyin.


Zırhlı Fiber Kablo Nasıl Seçilir?

Zırhlı fiber optik kablo seçimi, standart fiber kablo seçimi gibidir. Fiber tipi (OS2, OM1, OM2, OM3 veya OM4), fiber sayısı ve kablo yükselticisi dikkate alınmalıdır. Bununla birlikte, zırhlı fiber optik kablonun birçok özel özelliği vardır, zırhlı fiber kablo seçiminde diğer birçok faktörü de göz önünde bulundurmalısınız.

kilit zırhı ve oluklu zırh
Zırh Tipi Zırhlı Fiber Kablo

Pazar, farklı yapı ve malzemelere sahip farklı tipte zırh tüpleriyle zırhlı fiber kablolar sağlayabilir. En sık kullanılan zırh tüpleri, yukarıdaki resimde gösterildiği gibi kilitleme tasarımlı ve oluklu tasarımlıdır. Şimdilik, kilitli zırhlı fiber kablo çok popüler ve birçok iç ve dış / dış mekan uygulamalarında kullanılıyor. Oluklu zırhlı fiber kablo genellikle dış mekan uygulamalarında kullanılır. Zırh borusu için malzeme olarak en çok kullanılan çelik ve alüminyumdur. Şimdi hafif çelik zırhlı fiber kablolar, düşük ağırlığı ve esnek özellikleri nedeniyle birçok iç mekan uygulamasında yaygın olarak kullanılıyor.

önceden sonlandırılmış zırhlı fiber kablo
Önceden Sonlandırılmış veya Alan Sonlandırılmış Zırhlı Fiber Kablolar

Zırhlı fiber kablo içinde güçlü bir metal zırhlı tüp bulunduğundan, zırhlı fiber kablonun sonlandırılması standart fiber optik kablolardan daha zordur. Bazı uygulamalarda, alan sonlandırmalı zırhlı fiber kablo, dış mekan uygulamalarında daha iyidir. Zaman kazanmak ve iletim kalitesini sağlamak için çoğu montajcı iç mekan uygulamaları için önceden sonlandırılmış zırhlı fiber kabloları seçecektir. Piyasa tarafından sağlanan önceden sonlandırılmış zırhlı fiber kablolar, esas olarak zırhlı fiber patch kablo ve zırhlı fiber trunk kablosudur. Eski standart fiber yama kablosuna benziyor, ancak geleneksel fiber yama kablosundan daha güçlü ve daha büyük bükülme yarıçapı sağlayabilmesi için kablo sırasında daha esnektir. Önceden sonlandırılmış zırhlı fiber ana hat kablosu, her iki ucunda da fiber optik konektörlerle sonlandırılmış birkaç ayağa sahip bir zırhlı fiber kablo uzunluğu.

Sonuç

Zırhlı fiber kablo, fiber optik bağlantı koruması için uygun maliyetli bir çözümdür. Zırhlı fiber kablonun seçimi sırasında, fiber sayısı, fiber tipi ve kablo yükselticisi hariç, zırhlı tip, kablo yapısı ve sonlandırma tipleri de dikkate alınmalıdır.


Bir çift:Elyaf Döngüleri Eğitimi Sonraki:Optik Zayıflatıcıları Anlamak