Cat6 Patch Panel Cat6a Kablo ile Çalışır mı?

- Aug 03, 2019-

Cat6 Patch Panel Cat6a Kablo ile Çalışır mı?

Bilgi teknolojisi geliştikçe, kablolar, patch paneller vb. Gibi ağ ürünlerimizi yükseltmek zorundayız. Ayrıca veri merkezimizin maliyetini düşürmek için eski ve yenilerini karışık bir bağlantı kurmak için kullanmaya özen gösteriyoruz. Örneğin, Cat6 patch panelinde Cat6a kablolarını çalıştırın. Ancak, çalışıyor mu? Güvenilir bir bağlantı mı? İşte bu makalede tartışacağız.

Cat6 ve Cat6a Kablolarının Karşılaştırılması

Cat6a ve Cat6, Gigabit Ethernet için tasarlanmıştır. 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-TX ve 10GBASE-T oranlarını kullanabilirler. Cat6 ve Cat6a neredeyse aynı ses çıkarsa da, tek bir küçük harf “a” iki terimi birbirinden ayırır. “A” kelimesi artırılmış anlamına gelir, bu da onların performansta, boyutta vb. Farklı davranmalarını sağlar.

Cat6 genellikle 23 AWG kablo iletkenine sahiptir ve 250MHz'de 10Gbps'ye kadar iletim hızını destekleyebilir. Ancak 10Gbps hızında teorik üst mesafe sadece 33-35 metredir. Cat6a'da ayrıca 23 AWG kablo iletken bulunuyor ancak 500MHz'de veri ileterek bu özelliği iki katına çıkarıyor. Dahası, tam 100 metre mesafeden 10Gbps standardı destekler. Cat6a'nın genellikle Cat6 kablolarından daha kalın olduğuna dikkat edin, çünkü Cat6a ekstra kalın plastik kullanır. Bu nedenle, bir patch panelde Cat6a, Cat6'dan daha fazla yer kaplar.

Cat6 Patch Panel'de Cat6a Kabloları Kullanabilir miyim?

Ethernet patch panel, güvenilir ve temiz bir Cat6 ve Cat6a kablolaması sağlayarak ağ gereksinimleriniz için şu anda en kolay yöntemdir. Genellikle, Cat6 kablolarını bağlamak için Cat6 patch panel kullanıyoruz ve Cat6a patch panel, Cat6a kabloları içindir. Ancak, Cat6 ve Cat6a patch panel arasında pek pratik bir fark yoktur. O zaman Cat6a'yı cat6 patch paneline takmaya ne dersiniz? Cevap vermeden önce göz önünde bulundurulması gereken birkaç şey var.

Cat6 patch panel kablolaması

Cat6 Kablolaması Örneği

Konektörler Eşleşiyor mu?

Cat6a, Cat6'nın güncellenmiş sürümüdür, aynı RJ45 konektörlerini paylaşırlar. Bu nedenle, Cat6a kablolarının Cat6 patch paneline takılabileceğinden şüphe yok.

Güvenlik mi?

Cat6a kablosunun boyutu daha büyüktür, bu nedenle karşılık gelen minimum bükülme yarıçapı daha büyüktür, bu da yol ve alanların yanı sıra yönlendirme ve taşıma için kurulum gereksinimlerini de değiştirir. Örneğin, Cat6a'yı 48 portlu bir Cat6 patch paneline kurduğumuzda, daha büyük tel bükülmeye neden olabilir. Bu yüzden Cat6a'yı 48 portlu patch paneline bağlamak tamamen güvenli değil, çok daha sabır ve dikkatli bir şekilde yönetmeniz gerekiyor.

İşe yarayabilir

Genel olarak, iletkenler bağlantının çalışıp çalışmayacağını belirler. Bu nedenle, bu bağlamda, Cat6 patch panel, aynı RJ45 iletkenlerine sahip olduklarından, Cat6a kablolarıyla çalışacaktır. Ancak, yukarıdan, bunu yapmak için yeterince güvenli olmadığını biliyoruz.

Sonuç

Özetlemek gerekirse, Cat6a kabloları Cat6 patch panelinde çalışabilir. Ancak bu işte bazı dezavantajlar var. Bu yüzden, sadece evde bir deney yapmak istiyorsanız, kesinlikle sorun değil. Ancak veri merkezinizde Cat6 patch panelini Cat6a ile birlikte kullanmak istiyorsanız, bu uygun değildir. Çünkü kablolar işsiz olabilir ve bu da işinize zarar verebilir. Doğru kablolama altyapısını tasarlamak veya seçmek hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, lütfen focc@fiberfocc.com adresinden bize ulaşın.

Bir çift:Bir Patch Panel ile Birlikte Cihazlar Nasıl Bağlanır? Sonraki:Patch Panel Yardımcılığı - Fırça Şeridiyle Yenilikçi Yatay Kablo Yöneticisi