Li-Fi Teknolojisi Wi-Fi'nin yerini alacak mı?

- Jun 04, 2019-

Li-Fi Teknolojisi Wi-Fi'nin yerini alacak mı?

ITU, Işık Sadakati veya Li-Fi veya popüler olarak bilinen Görünür Işık İletişimi (VLC) için standartlar vermeye hazırlanıyor. Bazılarınız Wi-Fi üzerindeki etkilerini bilmek isteyebilir. Bu yeni teknoloji Li-Fi, Wi-Fi'nin yerine geçecek mi?

Cevap hayır.

Görünür Işık İletişimi (VLC) Nedir?
Terimlerin belirttiği gibi, Görünür Işık İletişimi görünür ışık spektrumunu kullanmaktadır. VLC, veri iletişimi için kullanılır ve 375nm ila 780nm aralığında görünür ışık kullanır; bu, uzun mesafeli iletişim için günümüzdeki optik iletim teknolojilerinin kullandığı dalga boyu aralığının altındadır.

Frekans açısından, yukarıdaki görünür ışık dalga boyu aralığı 400THz ila 800 THz arasındadır. Bu nedenle VLC'ye genellikle Wirelss ışık iletişimi veya Optik kablosuz denir.

VLC, sinyalleri 10 kbps'de iletmek için sıradan flüoresan lambalar kullanan bir optik iletim teknolojisi alt kümesidir. LED'ler (Işık Yayan Diyotlar) kısa mesafelerde 500 Mbps'ye kadar sunar.
RONJA gibi sistemler, 1 ila 2 kilometre mesafelerde 10 Mbps'lik tam Ethernet hızında iletebilir. Bir fotodiyot sinyali alabilir veya bazı durumlarda bir akıllı telefon kamerası sinyalleri alabilir.

Tamamen ticari olarak geliştirilirse VLC, her yerde bilgisayar kullanımı için uygulamalara sahip olabilir, çünkü iç / dış mekan lambaları, TV'ler, trafik işaretleri, ticari ekranlar ve araba farları / arka lambaları gibi ışık üreten cihazlar her yerde kullanılır. VLC görünür ışığı kullandığından, yüksek güçlü uygulamalara daha az zarar verir, çünkü onu tespit edebilir ve gözlerimizi korumak için hareket edebiliriz.

WiFi'ye Bir İltifat
'Genişbant içi kurum içi ağ' üzerine çalışan ITU'nun standardizasyon komitesi (S18 / 15), VLC'nin WiFi için değerli bir tamamlayıcı olacağına inanıyor. VLC veya LiFi ve WiFi kendi benzersiz ancak farklı güçlere sahiptir. VLC'nin benzersiz özellikleri, zorlukla karşılaştığı yerlerde WiFi'yi güçlü bir şekilde tamamlayabilir.

Kalabalık spektrum WiFi dağıtımında gerçek problemler yaratıyor ve VLC bu problemlerin bir kısmını azaltabiliyor. Spektrum sınırsızdır ve duvarların sınırları içinde kalan VLC sayesinde, diğer iletişimlerle çarpışma olmaması gibi ek bir avantajımız vardır.

Çekici VLC veya LiFi Özellikleri - Avantajları
- Güvenlik (Işık, güvenlikle oldukça alakalı bir özellik olan duvarlardan geçemez).
- Girişimsiz
- VLC, radyo frekansı spektrumunun korunmasına yardımcı olabilir.

Uygulamalar
LED ve kızılötesi, video akışı, etkileşimli oyun ve gelişmiş sanal gerçeklik (VR) uygulamaları gibi yoğun bant yoğunluğuna sahip hizmetleri destekleyecek kadar yüksek hızlarda veri aktarabilmektedir. VLC'nin, WiFi tarafından elde edilenden daha yüksek konumlandırma doğruluğu sağlayarak potansiyel olarak milyar milyar dolarlık kapalı konumlandırma pazarının kilidinin açılmasına da yardımcı olması bekleniyor.

WiFi ile bağlantılı ortak robotlardan yararlanan endüstriyel bir ortamda, fabrika duvarlarının dışına büyük bir verici yerleştirmek üretim hattını bozmak için yeterli olacaktır. LiFi teknolojisiyle, ışık sinyalleri fabrika duvarlarına giremediğinden mümkün değildir.

VLC'nin uygulamaları Nesnelerin İnterneti'nde (IoT) olacaktır.

Standartlar büyük ölçekli VLC konuşlandırması için çok önemlidir
VLC, birçok şirketin ve iki farklı sektörün, bağlantı endüstrisinin ve aydınlatma endüstrisinin buluşmasını temsil ediyor. General Electric, Philips Aydınlatma ve Osram gibi aydınlatma şirketleri LiFi teknolojisine duydukları ilgiyi dile getirdiler ve bu nedenle VLC standartlarının mobil cihazlar, PC'ler, VR gözlükleri ve VLC dongles gibi üreticiler tarafından uygulanması bekleniyordu.

Bu ITU standardıyla uyumlu VLC ürünleri, pazara çok hızlı bir şekilde girecek, standardın onaylandığı gibi. Yeni standart olan ITU G.9991, ITU'nun şirket içi cihazları bağlayan ve dış dünyayla etkileşime giren ev ağları için bir dizi standartına katılacak. Standart, 'yüksek hızlı iç mekan VLC alıcı-vericileri' için sistem mimarisini, fiziksel katmanı ve veri bağlantı katmanı özelliklerini, ampullerdeki VLC erişim noktalarını ayrıntılandırır.

Bir çift:Gigabit Ağ Anahtarı Nasıl Seçilir? Sonraki:Arista 7250QX-64 İçin Uyumlu Optikler