XFP Alıcı-Verici Genel Bakış

- Apr 30, 2020-

2002 yılında bir endüstri grubu tarafından tanımlanan XFP, optik fiber kullanan yüksek hızlı bilgisayar ağı ve telekomünikasyon bağlantılarında kullanılan alıcı-vericiler için bir standarttır. XFP alıcı-vericiler, 10 Gigabit Ethernet, 10 Gbit/s Fiber Kanal, OC-192 hızlarında senkron optik ağ (SONET) gibi 10G ağ uygulamaları için tasarlanmış sıcak değiştirilebilir alıcı-vericilerdir. Aşağıda, müşterilerin kendileri için piyasada olmaları durumunda XFP alıcı-vericileri hakkında bilmesi gereken birkaç önemli nokta bulunmaktadır.

XFP Alıcı-verici Özellikleri

XFP çok kaynaklı anlaşma (MSA) grubu tarafından geliştirilen XFP alıcı-verici sinin belirtimi, bir endüstri grubunun gayri resmi bir anlaşmasıdır. Başka bir deyişle, bir standart organı tarafından onaylanan "resmen" yerine sektöründe birçok tasarımcı tarafından kabul edilmektedir. İlk olarak 2002 yılında tanıtıldı bu yana bu belirtim için birçok güncellemeler olmuştur.

XFP Alıcı-verici arabirimi

XFP alıcı-vericisinin diğer elektrik bileşenlerine arayüzü genellikle XFI olarak adlandırılır. XFP MSA grubu tarafından da geliştirilen XFI elektrik arabirimi belirtimi, XFP MSA'nın bir parçası olarak tanımlanan 10 Gbit/s çipli elektrik arabirimi belirtimidir.

XFP Alıcı-vericisinin dalga boyları

XFP alıcı-vericileri 850 nm, 1310 nm ve 1550 nm, vb. dahil olmak üzere çeşitli dalga boylarında çalışabilir. Ve bu yakın kızılötesi dalga boylarında, sinyaller yüksek bütünlükte ve daha uzun mesafelerde iletilebilir. Buna ek olarak, bu alıcı-vericiler de tek bir dalga boyu üzerinde çalışır ve yoğun dalga boyu çoklama teknikleri kullanır.

XFP Alıcı-verici Türleri

XFP çeşitli verici ve alıcı türleri ile kullanılabilir ve müşterilerin tasarımlarında ihtiyaç duydukları XFP alıcı türü seçmelerine olanak tanıyan dört ana tip XFP alıcı türü vardır. XFP alıcı-vericilerin en yaygın kullanılan türleri, dalga boyu 850 nm ve maksimum iletim mesafesi 300 m olan 10GBASE-SR XFP alıcı-vericiler ve 1310 nm dalga uzunluğuna ve 10 km'ye kadar iletim mesafesine sahip 10GBASE-LR XFP alıcı-vericilerdir. Hem 10GBASE-ER XFP alıcı-vericileri hem de 10GBASE-ZR XFP alıcı-vericileri 1550nm aralığında kullanır, ancak sırasıyla 40 km ve 80 km'ye kadar farklı uzunluklarda iletim yaparlar.

XFP Alıcı-vericiboyutu

XFP alıcı-vericileri SFP+ alıcı-vericilerden daha büyüktür (aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi), ancak yoğun dalga boyu bölme çoklama (DWDM) iletimi için uygun olan 10 Gbit/s arabirimi arasında dır. Ayrıca, bazı optik sistemler uzun mesafe iletimi gerektiren bile XFP alıcı-vericiler benimsemek.

SFP+ VS XFP

Sonuç olarak, XFP alıcı-vericiler esnektir ve müşterilere tasarım açısından çeşitli seçenekler sunabilir. Bu esneklik ve güç ile kompakt cihazlar arıyor müşteriler tarafından takdir edilmektedir. Günümüzde piyasada çeşitli XFP alıcı-vericileri bulunmaktadır. Bunlar arasında Cisco XFP alıcı-vericileri en çok satan XFP alıcı-vericilerinden biridir.

Bir çift:Özel Amaçlı Fiber Patch Kablo Uygulamaları Sonraki:MTP/MPO Koşum Kablosu Hakkında Bilmeniz Gerekenler